Lisans mı yoksa yurt dışı mı?

MetalistPunk

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar; önce belirteyim uzun bir yazı olacak, okuyanlara şimdiden teşekkürler. Ben şu an iki yıllık bölüm okuyorum, bölümüm animasyon ve modelleme üzerine dolayısıyla ön lisans mezunu olacağım. 3 boyutludan ziyade mezun olunca 2 boyutlu animasyona yönelmek istiyorum, çizimim de iyi kendimi daha da geliştirmeye çalışıyorum hem program hem çizim üzerine. 3 boyutlu programları da biliyorum Cinema 4D, 3DS Max, Fusion 360 temelim var kullandım. Ama dediğim gibi iki boyutluda gelişmek ve iş yapmak istediğimden dolayı o alanda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Şu an Adobe Animate ve Clip Studio Paint Ex çalışıyorum derslerden vakit oldukça. Bir yandan anatomi ve karakter tasarımı çalışıyorum. 2 sene mezuna kaldığımdan dolayı bölümdekilerin çoğundan yaşım büyük. Lise ve mezun dönemlerimde cidden zor zamanlar yaşadığımdan dolayı geç girebildim. Bizim lise ve önceki okuldaki arkadaşlara bakıyorum ya son seneleri lisans için ya da birçoğu işe girip çalışmaya başlamış bile. Bense hala okuyup bir yerlere gelmeye çabalıyorum bu biraz bana koyuyor. Okuldaki hocalarımız çok bir şey öğretemiyorlar ne yazık ki şu ana kadar YouTube üzerinden ve Udemy'den aldığım derslerle buraya kadar gelebildim desem yalan olmaz. Yaşımın verdiği bir şeyle artık iş hayatına atılmam gerektiğini düşünüyor, hissediyorum. Şimdi benim asıl sorum burada başlıyor. İki boyutlu animasyon sektörüne girip gelişmek istediğimi söylemiştim. Ülke olarak Japonya'yı düşünüyorum. Ön lisansı, lisansa tamamlayıp öyle mi yurtdışına çıkmalı, yoksa bir sene boyunca kendimi çizimlere, animasyona ve dile adayıp ön lisans mezunu olarak öyle mi gitmeliyim? Cidden kafam çok karışık. Şu an kariyer planlaması bir yandan, dönem projeleri bir yandan, çizim ve ekstra kendi çalışmalarım, sonra DGS hazırlanması ayrı bir yerden, Japonca çalışmaya başladım, orası da var. Çok yorgunum zaten, eve tıkılıp kaldım. Onun ayrı bir verdiği bunalım var. Sizce ne yapmalıyım?

Yurtdışında olabilmek için, genel bir tavsiye vereyim. Elinizde bitirlmiş iş istiyorlar. Bu proje olur, başka bir şey olur ama mutlaka yaptıklarınıza ve yeteneklerinize ayna olabilecek olumlu veya olumsuz somut iş istiyorlar. Eğer bu mevcut ise yeterli diğer koşulları sağladığınızda eğitim için gidin derim. Şahsi görüşüm, Türkiye'de eğitim iyi olmadığına yöneliktir.

Portfolyonuz var mı? Bu tip güzel sanatlarda (yanlışsam düzeltin) portfolyo diplomadan daha çok iş yapacaktır.
Hocam var iki boyutlu animasyon kısmına yeni başladığımdan dolayı o alanda yok ama karakter çizimlerim bir çanta dolusu var desem yalan olmaz. Üç boyutlu modellemelerim ve animasyonlarımla da hazır olan ufak bir birikimim var. Dijital çizimim çok yok yeni başlamıştım ama aldığım tablet arıza verdiğinden dolayı o da bir süre aksadı maalesef.

Henüz 11. sınıftayım fakat Çizgi Film ve Animasyon bölümünü isteyen ve 3 boyutlu animatörlüğü hedefleyen biri olarak becerebilirsem Yüksek Lisans'ı yapıp yurtdışına çıkma gibi bir planım var.

Şartları tam bilemem fakat ben olabildiğince okurdum. Önlisans ile Lisans mezunu arasındaki maaş farkı gibi etkenlere bakmış mıydınız?

Bu tarz alanlarda başarı varsa yurt dışını düşünmek daha iyi. Ülkemiz için animasyon vb. konularda pek gelişebileceğimiz söylenemez.

Yurtdışında olabilmek için, genel bir tavsiye vereyim. Elinizde bitirlmiş iş istiyorlar. Bu proje olur, başka bir şey olur ama mutlaka yaptıklarınıza ve yeteneklerinize ayna olabilecek olumlu veya olumsuz somut iş istiyorlar. Eğer bu mevcut ise yeterli diğer koşulları sağladığınızda eğitim için gidin derim. Şahsi görüşüm, Türkiye'de eğitim iyi olmadığına yöneliktir.
O zaman kesinlikle karakter tasarımı ve animasyon üzerine bir şeyler çıkarmam gerekecek sunabilmem için.
Bu tarz alanlarda başarı varsa yurt dışını düşünmek daha iyi. Ülkemiz için animasyon vb. konularda pek gelişebileceğimiz söylenemez.
Katılıyorum hocam, o konuda kendimi geliştirmekle, lisans almak arasında kaldım açıkçası.
Şuan okuduğum bölümden de gördüğüm kadarıyla çok doğru söylüyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı