Lise 2 boy uzamama sorunu

Eray Çelik

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar hepinize merhaba. Lise 2'ye gidiyorum ve boyum 1.60. Bi türlü uzayamıyorum. Basketbol denedim yok, süt içiyorum o da olmuyor daha ne yapabilirim ? Sınıfın en kısası benim. :( Ayrıca 5.sınıf çocuğu bile beni geçiyor. Önerilerinizi bekliyorum. :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Erkekler geç uzar diye biliyorum. Ayrıca "2 bardak süt içtim, 3 el basket oynadım. Hala uzamadım" demekle olmaz bu iş dostum. Bunu seneler ama seneler boyunca yapacaksın ki bir artısını göresin. Gerçi ne kadar uğraştığını bilmiyorum ama... Durum bu.

Biraz genetik birşey bu, benim ailemde herkezin boyu uzun. Hiç basket oynamadım. Süt içmeyide sevmiyorum. Hiçbir spor yapmıyordum, okuldan geldiğim gibi bilgisayar başına oturuyordum.
Boyum 1.85 :)
Annemin, teyzemin ve dayılarımında boyu uzundur. Bence aileden gelen birşey.

Benim arkadaşım 8. sınıfta 1.60 idi. Şimdi 1.80 olmuş. Babası da öyle boy atmış. Ailenizde uzun boylu kişiler varsa 1.78 falan olursunuz. Ki bence yeterli.

Lisede bir anda uzayan bazı arkadaşlarım var. Boyum 1.89, arkadaşım 1 senede 7 cm uzadı ve bana yetişti. Lise 2'de 1.70'den biraz kısa arkadaşlarım iyi uzadılar. 1.60 Kalmazsın en azından 1.67'ye ulaşırsın. Ben her yaz öğlenden akşama kadar yüzüyordum. İlkokulda kısaydım, yüzdükten sonra açıldım.

Aynısının yandan yemişi ama daha sıkıntılısı olan kilo alamama durumu var bende. Bak günüm şöyle;
1. Okula git
2. Eve dön, PC'ye otur
3. PC başında yemek ye
4. PC başında yemek ye
5. PC başında yemek ye.

Bir insan evladı normalde akşamları 1 öğün bilemedin 2 öğün yer şişer. Ben bunları yiyip aç yatıyorum. Bak lise 1 den beri böyle, sene başında 55 kilo 1.65 falandım. Şuan hala 55 kilo ama boy 1.72 . Bak arada yediğim içtiğim enerji içecekleri, turtalar, tatlılar ve ıvır zıvırları saymıyorum. Bu arada boyu uzatmak için basket olayı biraz palavra gibi. Çok arkadaşlarım var basket oynayıp boyu 1.60-1.65 olan. Hiç de katkı sağladığını söyleyemem basketin. Biyoloji hocam beye göre anan babanın boy ortalamasından 15 cm uzun 15 cm kısa olabiliyormuşsun. Yani durumu bize anlatmak için böyle söylemişti. Yani sayın arkadaşım, önemli olan boyu değil işlevi. Takma kafana...

Aynısının yandan yemişi ama daha sıkıntılısı olan kilo alamama durumu var bende. Bak günüm şöyle;
1. Okula git
2. Eve dön, PC'ye otur
3. PC başında yemek ye
4. PC başında yemek ye
5. PC başında yemek ye.

Bir insan evladı normalde akşamları 1 öğün bilemedin 2 öğün yer şişer. Ben bunları yiyip aç yatıyorum. Bak lise 1 den beri böyle, sene başında 55 kilo 1.65 falandım. Şuan hala 55 kilo ama boy 1.72 . Bak arada yediğim içtiğim enerji içecekleri, turtalar, tatlılar ve ıvır zıvırları saymıyorum. Bu arada boyu uzatmak için basket olayı biraz palavra gibi. Çok arkadaşlarım var basket oynayıp boyu 1.60-1.65 olan. Hiç de katkı sağladığını söyleyemem basketin. Biyoloji hocam beye göre anan babanın boy ortalamasından 15 cm uzun 15 cm kısa olabiliyormuşsun. Yani durumu bize anlatmak için böyle söylemişti. Yani sayın arkadaşım, önemli olan boyu değil işlevi. Takma kafana...
Sen Çok Zayıfsın Be Bro.

Genetiktir deyip geçme. Bu işler hormon eksikliği vs den'de olabiliyor. Doktora gidebilirsin, yaş/boy oranı var eğer kısa kalırsan hormon tedavisi vs olabiliyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı