Lise Hakkında Kafamda Oluşan Sorular

multidevran

Hectopat
Merhabalar

Herkesi selamlıyorum abilerim , ablalarım, kardeşlerim. Ben 15 yaşındayım ve bu sene liseye başlayacağım. Yaşadığım yer bir ilçe ve istediğim güzel lise yoktu. Bunun için İl de bir liseye yerleştim. Aklımda çok fazla soru var ve kime soracağımı bilmiyorum. Çevremde bilgilendirecek doğru düzgün insan yok olandan da utanıyorum soramıyorum. Aklımdaki soruları sizlere sormaya karar verdim.

1) Öncelikle lise sosyal bilimler lisesi. Bu yüzden hazırlık okumam gerekiyor. Bu hazırlık neyin nesi ? hangi dersleri göreceğim?

2) İl ve ilçe arası 1.30 saat muhtemelen okulun pansiyonun da kalacağım. Liseye kayıt olmak ve pansiyona yazılmak için gidip başvurmam gerekir mi?

3) Pansiyonda kişisel ihtiyaçlarım için ayrılan yerler var mı? mesela benim sakallarım çıkıyor ve 2-3 gün arası kesmem gerekiyor yoksa bildiğiniz çıkıyor yani okulda da yasak olduğu için kesmem için ayrılan bir yer var mıdır?

4) Eğer var ise, ben sakallarımı evde permatik ile kesiyorum pansiyona permatik sokmama izin verirler mi ? Vermezler ise traş makinası mı almalıyım? dalga konusu olmaz mıyım?

5) Yemek konusu nasıl olacak? Sabah kalvahtısı öğle yemeği ve akşam yemeği olacak mı? Olacaksa nasıl olacak?

6) Okul saatleri dışında ne yapacağım? Pansiyonda oturacak mıyım? Etüt falan olacak mıdır?

7) Pansiyonda kalacağım için alınması gereken şeyler var mıdır? (Terlik , eşofman takımı vs...)

8) Cumartesi ve pazar ailemin yanına dönebilir miyim?

9) Odalarda tek başıma mı kalacağım? Tek başıma kalmayacaksam benden büyük birisi ile kalmak zorunda mıyım?

10) İstemediğim bir kişi ile aynı odaya düşersem yada sorun çıkarmaya beni tehdit etmeye başlarsa yada çok düzensiz dağınık ve pis birisi olursa oda değiştirme yada başka birisi ile yer değiştirme söz konusu mu?

11) Hastalandığımda kime gideceğim?

Aklıma takılan bir kaç tane daha soru vardı şuan aklıma gelmiyor , gelince eklerim. Konuya hakikatten bilgili ve pansiyonda kalmış kişiler cevap verirse çok sevinirim onların tecrübeleri çok önemli benim için. Konuma cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pansiyonda kalmıyorum. Ama az çok sorularını cevaplayabilirim.
  1. Hazırlık okuyacaksan büyük ihtimalle seçtiğin lise 5 yıllık eğitim veriyordur. Bu nedenle ilk yıl göreceğin tüm dersler İngilizce olarak öğretilecek (Matematik, Kimya, Biyoloji vs.).
  2. Evet, ilk kaydını yaptırmak için kazandığın liseye gitmen gerekiyor. Pansiyon işlemlerini de orada halledeceksin.
  3. 3. ve 4. sorun hakkında maalesef bir bilgim yok.
  4. Benim okuduğum lisede (İzmir Kız Lisesi) yatılı öğrenciler yemekhanede yemeklerini yemekte. Ama isterlerse orada yemeyip kantinden de yiyecek alıyorlar. Onlara kalmış bir şey.
  5. Okulumuzda yatılı öğrenciler için belli saatler aralığında çalışmaları için etüt yapılıyor. Tabii ki öğretmenler eşliğinde ve anlattıklarına göre mecburi bir şey :)
  6. Okul üniformasının yanında tabii ki eşofman, iç çamaşırı vs. götürmen gerekir. Sonuçta sömestr hariç 9 ayını orada geçireceksin.
  7. Dönebilirsin. Ama sınav zamanları okulda kalmanı tavsiye ederim ;).
  8. Arkadaşlarım gruplar halinde kalıyor pansiyonda. Tabii kazandığınız lisede durum farklı olabilir. Ama bir 9. sınıf öğrencisinin kendisinden daha büyük biriyle aynı odayı paylaşır mı bilmiyorum. Bunu kayıt yaptırırken öğrenebilirsin.
  9. 10. sorunu da maalesef cevaplayamayacağım. Bunu da okulda kayıt yaptırırken öğrenebilirsin.
  10. Yatılıda bulunacak nöbetçi öğretmene bildirirsin durumunu. Büyük ihtimalle revire gönderirler seni.
Umarım yeterince cevaplayabilmişimdir.

Tam olmadı ama elinizden geldiğince cevapladığınız için teşekkür ederim. İlk kaydımı yaptırmak için gitmem gerekiyor demişsiniz acaba belli bir tarihte mi gitmem gerekiyor yoksa ayın sonuna doğru gitsem bir sıkıntı çıkarır mı

Zaten kayıtlı okulda, sadece evrakları eksik onları götürmesi gerekiyor. Diğer detaylari gidecegin okulun sitesinde bulabilirsin her okul kayıt kılavuzu yayınlıyor galiba.

Merhaba sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım :) Ben de istiyordum Sosyal Bilimler Lisesine gitmeyi fakat olmadı yapacak bir şey yok, ben de Anadolu Lisesin'e gidiyorum ve okulda pansiyon var. Bu yüzden giden arkadaşlarımdan dolayı az-çok biliyorum.

NOT 1: Hazırlık gerçekten muhteşem bir şey bunu iyi değerlendir.

NOT 2:Giden arkadaşlarımın en büyük sorunu aile özlemi oluyordu, abartmak istemem ama kendini hazırla hani ailen olmayacak sonuçta bir süre.

1) Hazırlık, gerçekten çok güzel bir şey. Hazırlık senesinde okulun dili ne ise (muhtemelen ingilizce) sadece o dili göreceksin. O dilde seni geliştirmeye çalışacaklar - ve gelişeceksin.

2) Lise kayıtlarında gitmene gerek yok, okulun idaresi seni otomatik olarak alıyor. Yani şu an okul numaran bile bellidir fakat pansiyon için gitmen gerekiyor. Tamamen emin değilim ama ailenin gelirini, oturduğun yer gibi belgeleri istiyorlar sanırım. Ama kontenjan dolmadan pansiyona gidin ve kayıtları tamamlayın.

3) Tabii ki de sonuçta orası lise pansiyonu ve erkekler pansiyonu. Tabii ki vardır.

4) Bu biraz da pansiyon yönetimine bağlı fakat sorun çıkacağını zannetmiyorum. Dalga geçen olursa da onun akıl yaşına ver kafana takma :)

5) Pansiyonda yemekhane vardır muhtemelen en olmadı kantinden yersin ama aç bırakmazlar emin ol.

6) Okul saatleri dışında pansiyonda duracaksın ya da belli saate kadar vaktini dışarıda geçireceksin ama örneğin ders çalışman için vs özel alanlar sana tanınıyor.

7) Evet eşyalarını kendin getireceksin, kendine göre neye ihtiyaç duyuyorsan al :)

8) Benim arkadaşlarım dönüyordu, muhtemelen izin vardır fakat otobüs ayarlama vb. size kalmış.

9) Ya tek kalırsın ya da başka biriyle ama kesinlikle yaşıtın olan biriyle paylaşırsın odanı, zaten pansiyon için kontenjanlar ayrılıyor bu yüzden her şey sayılı.

10) Böyle bir şey söz konusu olduğunda onu şikayet edebilirsin, okulda olduğu gibi orada da yönetim var.

11) Çevredeki hastane, klinik veya varsa - muhtemelen yoktur - pansiyondaki doktor, hemşire.

@Kaganiane çok sağol bilgilendirdiğin için. Bir şey daha sormak istiyorum. Bugün pansiyona gittik ek-1 doldurduk. Ek-1 doldururken üstte velimin adını yazmam gerekiyormuş yanlışlıkla kendi adımı yazdım sonra kendi adımı karalayıp kenara babamın adını yazdım. Bir sorun oluşturur mu? Yani yeniden isteme gibi? yani sonuçta bi hata yaptım

@Kaganiane çok sağol bilgilendirdiğin için. Bir şey daha sormak istiyorum. Bugün pansiyona gittik ek-1 doldurduk. Ek-1 doldururken üstte velimin adını yazmam gerekiyormuş yanlışlıkla kendi adımı yazdım sonra kendi adımı karalayıp kenara babamın adını yazdım. Bir sorun oluşturur mu? Yani yeniden isteme gibi? yani sonuçta bi hata yaptım
Zannetmiyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı