Lise mezunu olarak yazılımda iş kazanabilir miyim?

• Konuyu başlatan Xed
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 52
  • Görüntüleme 16B

Xed

Hectopat
Arkadaşlar, lise mezunu olarak eklerde verdiğim yazılım dillerinin kursuna giderek bir şirket veya kendi kendime programlar siteler yaparak üniversiteye gerek kalmadan iş imkanı sağlayabilir miyim? Bu dillerin çoğunu bilmiyorum en kolayı bile bana zor gelebilir fakat bilgisayarda küçüklüğümden beri çok zaman geçiriyorum ve sevdiğim işi yapmak istiyorum. Yazılım dillerini ve yapabileceğim şeyleri araştırırken baktım ki tam bana göre bir iş bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

1614341738744.png

1614341746755.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir örnek vereyim ben elektronik mühendisiyim. C ve C++ kullanarak program yazıyoruz. Bu yazdığımız program gömülü sistemlerde kullanılıyor o nedenle sistemi bilmeyen bir yazılımcı istediği kadar C diline hakim olsun elektronik bilgisi olmadığı için bir yere kadar gelebilir. Tercih de edilmez. Gömülü yazılım alanı için durum bu. Diğer alanlar hakkında bilgim yok.

Üniversite okumadıktan sonra lise diplomasının bir anlamı yok. Zaten şirket senden neler neler isteyecek. Serbest çalışınca okuma yazma bilmesen gene önemi yok.

Evet Türkiye'de üniversite maalesef şarttı onu unuttum. Fakat kendini kanıtlarsa yapar.

Türkiye'deki şirketler diploma ve deneyim istiyor, Avrupa'daki şirketler de deneyim istiyor 1-2 yıl, bir şirkete girebilirsiniz veya freelance olarak çalışabilirsiniz fakat diplomalı birine göre zor işiniz, 1-0 geriden başlıyorsun. LinkedIn'e katılın şimdiden.

Yeni konular

Geri
Yukarı