Lise önerisi

oguzhange

Femtopat
Yer
izmir
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben İzmir'de yaşıyorum ve LGS kitapçıkları verildiği için alacağım not 3 aşağı 5 yukarı belli. Ben yaklaşık 460 alıyorum ve bu notla gidebileceğim 2 lise var. Bunlardan birisi İzmir Atatürk Lisesi, 460 puanla alıyor ve bu sene puanların düşeceği öngörülüyor, diğeri ise Çiğli Fen Lisesi, yaklaşık 440 puanla alıyor. Amacım tıp okumak ve bunun için fen liseleri avantajlı gözüküyor ancak Çiğli Fen Lisesi mezunlarının tıp kazananlara oranı Atatürk Lisesi mezunlarının tıp kazanma oranlarından daha düşük. Sonuç olarak birisi fen lisesi ve tıp okumak için daha avantajlı, diğeri ise İzmir'in en iyi 3. lisesi ve neredeyse hiç puanım yanmıyor. Sizce hangisini seçmeliyim?

Arkadaşlar, ben İzmir'de yaşıyorum ve LGS kitapçıkları verildiği için alacağım not 3 aşağı 5 yukarı belli. Ben yaklaşık 460 alıyorum ve bu notla gidebileceğim 2 lise var. Bunlardan birisi İzmir Atatürk Lisesi, 460 puanla alıyor ve bu sene puanların düşeceği öngörülüyor, diğeri ise Çiğli Fen Lisesi, yaklaşık 440 puanla alıyor. Amacım tıp okumak ve bunun için fen liseleri avantajlı gözüküyor ancak Çiğli Fen Lisesi mezunlarının tıp kazananlara oranı Atatürk Lisesi mezunlarının tıp kazanma oranlarından daha düşük. Sonuç olarak birisi fen lisesi ve tıp okumak için daha avantajlı, diğeri ise İzmir'in en iyi 3. lisesi ve neredeyse hiç puanım yanmıyor. Sizce hangisini seçmeliyim?
Kardeş yine sana kalmış ama Atatürk lisesini tercih ederdim ben.

Bu sene sınavın zor olduğu söyleniyor, puana göre değil yüzdeliğe göre tercih yapmalısın. Puanı gecen sene yüksek olan okuldan başlayarak tercihini yap. Hangi okulların iyi olduğunu ise rehber öğretmenine ve çevrene sor, hangi öğrencinin nereye gittiğini bildikleri için sana daha çok yardım ederler.

Tabikide tıp okumak istiyorsan çiğli fen lisesi yinede burda yazan hiç bir şeye göre karar verme bence oralarda okumuş insanlarla konuş.

Tıp ise Fen Lisesi tercih edin ancak genelde böyle liseler %1-2 lik dilimlerle alırlar yani eğer 460 puanla %4 lük dilime girerseniz fen lisesi zor gibi.

Amacım tıp okumak ve bunun için fen liseleri avantajlı gözüküyor ancak Çiğli Fen Lisesi mezunlarının tıp kazananlara oranı Atatürk Lisesi mezunlarının tıp kazanma oranlarından daha düşük.

Bunu söylerken son sene kaç öğrenci nakil alıyor, kaç öğrenci özel okula geçiyor bilmen gerek. 3 sene eğitim alıp son sene özele geçen bir sürü öğrenci var. Başarı özel okulların gözüküyor fakat sadece son senelerini orada geçirmişler. Tıp kazanan öğrenciler özele gitmiş diyemem ama araştırman gerek.

Belki boş kontenjanlar sana ipucu verebilir. Bir kontrol et.

Arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkür ederim de ben çiğli fen lisesini fen liselerinin müfredatı farklı oluyor diye istemiştim ancak az önce öğrendim ki özel müfredat var ancak YKS'de sorumlu olmayacakmışız.

Yarış istiyorsan fen e git ama kaliteli bir anadolu lisesi her zaman iyidir. Peki ya liseyi iyi yapan nedir ? Öğretmenler değil. Zannetmeyin ki en iyi öğretmenler fen lisesinde. Ben buralarda adam yerine konmayan liselerden Türkiye dereceleri yapan çok adam gördüm. Lisede her şey kişide biter ki ben 2019'da mezun oldum bu arada liseden. En kötü ders için youtube tek yeter eğitimi kötü olsa bile okulunun.

Geri
Yukarı