Lise stratejim nasıl?

KırAtlıLiberal

Hectopat
Merhaba, ben 9.sınıf'a yeni geçtim geçen sene okula gitmedim (2019-2020) Okula gitmediğim dönemde İngilizcemi geliştirdim, bol bol kitap okudum, ders çalıştım eski konuların tekrarını yaptım. YKS hedefim TIP okuyup Psikiyatri olmak çünkü psikoloji hastasıyım, depresyon, bilinçaltı falan ilgimi çekiyor Freud, Alder, Nietszhe, Anatomi, Antropoloji kitapları falan okuyorum diğer bilim dallarına da ilgim var. Özellikle Mitoloji ve Tarih'e. Tabi ortaokulda eşek olmam sebebiyle hiç ders çalışmadım, ama kafam 2019'un Eylül'ü gibi açıldı şimdiden günde 6 saat çalışmaya başladım, çalışmazsam rahat edemiyorum uyuyamıyorum ama Ticaret meslek lisesinden başlayacağım ilk dönem ortalamamı 90'nın üzerine çekip ortalama bir Anadolu lisesine geçme hedefim var. Ayrıca Meslek lisesinde Almanca olmadığı için ayrı bir şekilde çalışacağım. Matematik dersleri dışında diğer derslerde iyiyim, Matematik için temel kitapları bitirip öyle başlayacağım Mantık konusunu bitirdim. Benim stratejim 9. sınıfı bitirdikten sonra yaz tatilinde Matematikten 3 tane diğer derslerden birer soru bankası bitirmek, 10 içinde aynısı geçerli 11 başladığımda TYT cepte olur, ama 11-12. sınıf için nasıl bir plan geliştirmeliyim hiç bilmiyorum? Stratejim hakkında ve tavsiyeniz varsa özellikle üniversite sınavına girmiş olan abilerim, ablalarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sadece meslek lisesinden kurtulmaya bakın. Keşke sınava çalışsaymışsınız çünkü çevreniz nasılsa sizi etkiler :D Ben de ortaokulda hiç ders çalışmazken lisede sınıfın sonlarında olunca çalışmaya başlamıştım. Almanca için üzülmeyin çünkü lisede öğretilen ile bir yere gelemezsiniz zaten. Onun dışında çalışma planınız iyi. Hatta günde 6 saat 9-10-11 için fazla bile ama son sene çok rahat edersiniz. 11 ve 12'de dershaneye gidebilirsiniz, 6 saati de 8 yaparsınız son sene. Eğer bu planı düzgün uygularsanız 4 sene sonra ilk 1000'de olmamanız için bir sebep yok.

O liseyi bilmiyorum ama kötü bir liseyse çalışman gerekenin 2 katını çalışman gerekiyor. Şimdiden başarılar dostum.
2.dönem itibariyle kurtulacağım. Çok teşekkürler.
Hocam sadece meslek lisesinden kurtulmaya bakın. Keşke sınava çalışsaymışsınız çünkü çevreniz nasılsa sizi etkiler :D Ben de ortaokulda hiç ders çalışmazken lisede sınıfın sonlarında olunca çalışmaya başlamıştım. Almanca için üzülmeyin çünkü lisede öğretilen ile bir yere gelemezsiniz zaten. Onun dışında çalışma planınız iyi. Hatta günde 6 saat 9-10-11 için fazla bile ama son sene çok rahat edersiniz. 11 ve 12'de dershaneye gidebilirsiniz, 6 saati de 8 yaparsınız son sene. Eğer bu planı düzgün uygularsanız 4 sene sonra ilk 1000'de olmamanız için bir sebep yok.
Her gün sadık kalıyorum ve kalacağım daha verimli hala getireceğim. Çok teşekkürler. Çevre falan önemli değil, ben gerekmedikçe konuşmam patavatsız değilim aralarda ders çalışır, kitap okur, şiir yazarım.

Geri
Yukarı