Lise-üniversite dersleri için 3500-4000 TL laptop önerisi

Bütçe
3500-4000
Hocam satıcı şu şekilde yanıt vermiş;

Eki Görüntüle 1016374

Ayrıca kasa ince olsun diye bellekleri lehimli yapabiliyorlar. Lehimli olanlarda normalde 1 slot koyuluyordu en azından, ama bunda yok. Ben önermiyorum yani, büyük dezavantaj bence. Hem çift kanal nimetinden, hem de bellek yükseltmekten mahrum kalırsınız.
Dilerseniz çift kanal kullanabiliyormuşsunuz incelemeleri dinledim. Fakat ram yükseltilmiyor, o konuda haklısın

Attığınız ikinci laptopu almayi dusunuyorum ama RAM'lerinin lehimli olması işi bozmuyor mu? 8 GB'ın yetmeyeceğini düşünürsek.
Yani 8 gb ram hayatınızı bozmaz. yıllardır kardeşim 8gb ram ile bilgisayar kullanıyor, sorun yaşamadı. Gerekirse kuvvetli bir Ssd takıp SWAP memory kullanabilirsiniz. Ramlerin hızına eşdeğer ssd bellekler var. İşinizi swap memory ile de halledersiniz yani, gerektiğinde.
Tekli 8 GB modül anakarta lehimli ve başka slot yok, bu kısımda hemfikiriz sanıyorum.
Çift kanal kullanabiliyorsunuz demişsiniz, yanlış mı anladınız acaba?
Varsa link vs. atabilirsiniz.
8 gb olanı 4+4 olarak algılıyormuş zaten bilgisayar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
48. saniyeye bakın
ingilizcen yoksa. dual channel diyor konuşurken. Yani çift kanal manasına geliyor.

Yani 8 gb ram hayatınızı bozmaz. yıllardır kardeşim 8gb ram ile bilgisayar kullanıyor, sorun yaşamadı. Gerekirse kuvvetli bir Ssd takıp SWAP memory kullanabilirsiniz. Ramlerin hızına eşdeğer ssd bellekler var. İşinizi swap memory ile de halledersiniz yani, gerektiğinde.

8 gb olanı 4+4 olarak algılıyormuş zaten bilgisayar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
48. saniyeye bakın
Hocam o söylediği cümleyi ingilizce altyazısını açarak da bakabilirsiniz. Şöyle diyor;
"Maalesef bu modelde bellekler anakarta gömülü ama gördük ki; 15 inçlik modelde eğer 8 veya 16 GB'lık çip takılırsa bellekler çift kanal olarak konfigüre edilebiliyor."

Yani yine linkte ki 14 inçlik bilgisayarda çift kanal kullanılamıyor. Dediğimde bir yanlışlık yok.

Hocam o söylediği cümleyi ingilizce altyazısını açarak da bakabilirsiniz. Şöyle diyor;
"Maalesef bu modelde bellekler anakarta gömülü ama gördük ki; 15 inçlik modelde eğer 8 veya 16 GB'lık çip takılırsa bellekler çift kanal olarak konfigüre edilebiliyor."

Yani yine linkte ki 14 inçlik bilgisayarda çift kanal kullanılamıyor. Dediğimde bir yanlışlık yok.
Yanlış algılıyorsunuz. gördük ki; 15 inçlik modelde eğer 8 veya 16 GB'lık çip takılıysa bellekler çift kanal olarak konfigüre edilebiliyor.
Yani 14 inçte de konfigüre edilebiliyor. Malesef dediği belleklerin anakarta gömülü olması.

Yanlış algılıyorsunuz. gördük ki; 15 inçlik modelde eğer 8 veya 16 GB'lık çip takılıysa bellekler çift kanal olarak konfigüre edilebiliyor.
Yani 14 inçte de konfigüre edilebiliyor. Malesef dediği belleklerin anakarta gömülü olması.
Hocam bu denli ısrar etmenizin sebebini anlayamadım. 14 inçlik modeli inceliyor zaten video da, eğer dediğiniz olay o modelde de olsaydı söylerdi mutlaka, niye sadece 15 inçlik modelde gördüğünü söylesin. Ayrıca sizin çevirdiğiniz ve anladığınız cümleye bakılırsa anlatım bozukluğu söz konusu ve orijinali ile uyuşmuyor.

Hocam bu denli ısrar etmenizin sebebini anlayamadım. 14 inçlik modeli inceliyor zaten video da, eğer dediğiniz olay o modelde de olsaydı söylerdi mutlaka, niye sadece 15 inçlik modelde gördüğünü söylesin. Ayrıca sizin çevirdiğiniz ve anladığınız cümleye bakılırsa anlatım bozukluğu söz konusu ve orijinali ile uyuşmuyor.
https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_5_14ALC05?M=82LM006ETX

Israr etmemin sebebi, haklı olmam.

Son düzenleme:
Evet dediğiniz doğruymuş, yanılmışım. Ama az önceki üslubunuz doğru değil, en azından ben o şekilde bir cümle kullanmazdım.

İyi günler dilerim.
Kusura bakmayın, derdimi 3 mesajda anlatamayınca dellenmeye başlıyorum. Düzelttim.

dediğim gibi iş görür

Yeni konular

Geri
Yukarı