Lise ve Bilgisayar Mühendisliği hedeflerim

M¡rza

Centipat
Yer
Samanyolu Gal. Orion Ko. Güneş Sist. Dünya Gezg.
Daha fazla  
Merhaba. Ben Mirza. Sizden bir konuda yardim almak istiyorum. İleri de bilgisayar mühendisi olmak istiyorum ama bunun sebebi bilgisayarda vakit gecirmekten zevk aliyor olmam degil bu ise ilgimin olmasi. Daha cok donanim alanunda şu an 7.sinifim. Ders basarim gayet iyi. Matematik 87 turkce 87 fen 98 siger derslerim 100-94 arasi ve hep takdir aldim hem de en dusuk ortalaman 91.5 ancak matematigim biraz kotu fakat bunun sebebi ilgisizligim. Yoksa zeka olarak iyiyim ve Matematik basarim surekli artiyor cunku Matematik çalisiyorum artik. Ededilbilgim kotu. Fenim pek umrumda degil cunku kendimi bildim bileli ilgin var. Bu yuzden cok basariliyim fende.

Şimdi asil konuya gelelim. Liseyi Balikesir'de okumak istiyorum veya ilimdeki en iyi anadolu lisesini ya da 3 fen lisesinden birini istiyorum. Sizce ileride bilgisayar muhendisi olmak icin LGS'ye ne kadar onem vermeliyim? Yoksa üniversiteyi mi dusunmeliyim? Bu arada dil ögrenmeye yatkinim oyle soyliyeyim ne kadar ders calismaliyim matematige ne kadar onem vermeliyim? Ne yapmam gerek? LGS'de basarisiz olursam mesala en kotu bir anadolu lisesi var, 428 puan ama asil hedefim fen lisesi 455 puan.

Bu arada yazım hatalarindan dolayi ozur dilerim telefondan yaziyorum klavyede küçük, cok hata yaptim tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi gunler diliyorum. ☺☺

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Mirza, aramıza hoşgeldin önce.

İyi bir Üniversitenin temeli iyi bir Liseyle atılır. Dolayısıyla ilk başta Liseye odaklanmalısın. Çalışma temponu korur, düzgün ve istikrarlı çalışırsan istediğin Liseye ve istediğin Üniversiteye yerleşebilirsin. :)

Bunu konuşmak için erken ama Bİlgisayar Mühendiliği ile forumlardaki bilgisayar muhabbetleri farklı oluyor genelde, en azından Türkiye için. Bunu bilmende fayda var. :)

Merhaba Mirza, aramıza hoşgeldin önce.

İyi bir Üniversitenin temeli iyi bir Liseyle atılır. Dolayısıyla ilk başta Liseye odaklanmalısın. Çalışma temponu korur, düzgün ve istikrarlı çalışırsan istediğin Liseye ve istediğin Üniversiteye yerleşebilirsin. :)

Bunu konuşmak için erken ama Bİlgisayar Mühendiliği ile forumlardaki bilgisayar muhabbetleri farklı oluyor genelde, en azından Türkiye için. Bunu bilmende fayda var. :)
Öncelikle teşekkür ederim bu yazı tamamen matematik ve dilbilgisi çalışarak geçireceğim tabi diğer dersleri ihmal etmiyeceğim.Yeni nesil sorular mantik gerektiriyor ve bende bundan fazlasiyla var. Teşekkür ederim...😌

Merhaba. Ben mirza. Sizden bir konuda yardim almak istiyorum. İleri de bilgisayar mühendisi olmak istiyorum ama bunun sebebi bilgisayarda vakit gecirmekten zevk aliyor olmam degil bu ise ilgimin olmasi. Daha cok donanim alanunda şu an 7.sinifim. Ders basarim gayet iyi. Matematik 87 turkce 87 fen 98 siger derslerim 100-94 arasi ve hep takdir aldim hem de en dusuk ortalaman 91.5 ancak matematigim biraz kotu fakat bunun sebebi ilgisizligim. Yoksa zeka olarak iyiyim ve Matematik basarim surekli artiyor cunku Matematik çalisiyorum artik. Ededilbilgim kotu. Fenim pek umrumda degil cunku kendimi bildim bileli ilgin var. Bu yuzden cok basariliyim fende.

Şimdi asil konuya gelelim. Liseyi Balikesir'de okumak istiyorum veya ilimdeki en iyi anadolu lisesini ya da 3 fen lisesinden birini istiyorum. Sizce ileride bilgisayar muhendisi olmak icin LGS'ye ne kadar onem vermeliyim? Yoksa üniversiteyi mi dusunmeliyim? Bu arada dil ögrenmeye yatkinim oyle soyliyeyim ne kadar ders calismaliyim matematige ne kadar onem vermeliyim? Ne yapmam gerek? LGS'de basarisiz olursam mesala en kotu bir anadolu lisesi var, 428 puan ama asil hedefim fen lisesi 455 puan.

Bu arada yazım hatalarindan dolayi ozur dilerim telefondan yaziyorum klavyede küçük, cok hata yaptim tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi gunler diliyorum. ☺☺

Selamlar mirza. Anladığım kadarıyla imamhatipte okuyorsun :) bende mezun olmuştum. Ve anladığım kadarıyla balıkesirdesin ve bende edremit fendeyim :D sana önerim bol bol deneme çöz gerekirse son hafta okula gitme çünkü okulda 5 çalışan 20 çalışmayan varsa bir noktadan sonra sende boşlarsın gerekirse gitme son hafta kapan odana deli gibi deneme çöz son 2 gün biraz sakinleş aklına sınav sokma ve en önemlisi LGS. LGS'de asla ama asla stres yapma deneme gibi düşün altıüstü 3 saat de 3 saat sonra eve gidip bir CS atacağım gibi bak. Üstteki yorum çok güzel olmuş çünkü lisedeki arkadaşlıklar çevre de başarını etkiliyor dolayısıyla üniversiteni belirlemede güzel bir etken. Ortalamam ortaokulda 95'in aşağısına düşmemesine rağmen lisedeki 4 dönemden sadece ilk dönem takdir çıkarabildim. Tavsiye olarak lise de sakın boşlama zira seviyorum ama çalışmıyorum başarılıyım gibi düşünürsen yazılılar 35 50 gelmeye başlıyor şimdiden iyi çalışmalar inşallah istediğin yer gelir.

Selamlar mirza. Anladığım kadarıyla imamhatipte okuyorsun :) bende mezun olmuştum. Ve anladığım kadarıyla balıkesirdesin ve bende edremit fendeyim :D sana önerim bol bol deneme çöz gerekirse son hafta okula gitme çünkü okulda 5 çalışan 20 çalışmayan varsa bir noktadan sonra sende boşlarsın gerekirse gitme son hafta kapan odana deli gibi deneme çöz son 2 gün biraz sakinleş aklına sınav sokma ve en önemlisi LGS. LGS'de asla ama asla stres yapma deneme gibi düşün altıüstü 3 saat de 3 saat sonra eve gidip bir CS atacağım gibi bak. Üstteki yorum çok güzel olmuş çünkü lisedeki arkadaşlıklar çevre de başarını etkiliyor dolayısıyla üniversiteni belirlemede güzel bir etken. Ortalamam ortaokulda 95'in aşağısına düşmemesine rağmen lisedeki 4 dönemden sadece ilk dönem takdir çıkarabildim. Tavsiye olarak lise de sakın boşlama zira seviyorum ama çalışmıyorum başarılıyım gibi düşünürsen yazılılar 35 50 gelmeye başlıyor şimdiden iyi çalışmalar inşallah istediğin yer gelir.
Normal ortaokulda okuyorum ama dinle yakından ilgileniyorum bu arada Edremit fende okuyan bi akrabam var söylemesi bandırma fenden de kuzenim mezun bu arada kaçonci sinifsin?

Öncelikle diğer hesap açmamalısın. Soruna gelecek olursak lise o kadar da önemli değil. Senin ne öğrendiğin, yapabildiğin önemli. Bunu dedik diye baştan savma. Daha doğrusu senin deyiminle...
Sizce ileride bilgisayar muhendisi olmak icin LGS'ye ne kadar onem vermeliyim? Yoksa üniversiteyi mi dusunmeliyim?
Sana liseye hiç önem verme desem üniversiteyi mi düşüneceksin? Ne yapacaksın, şimdi açıp üniversite sınavına mı çalışacaksın? Hayır. Bu yüzden liseye çalış. Sonrasında da düzgünce derslerine çalış. Hedefine göre birinci sınıftan itibaren yazları o yılın tekrarını, sonraki yılın ise kabaca üzerinden geçme şeklinde öğrenmesini gerçekleştirebilirsin. 11. sınıftan sonraki yaz zaten TYT'yi bitirmiş durumda olman gerekiyor. Düzgün ve düzenli çalışırsan yapamayacağın bir şey değil. Şimdiden o dertlere gitme.
İlkokulda gördüğün matematik ve fen lisede aynı değil. Üniversitede hiç değil. Bu yüzden ilkokulda matematikten 100 alıyorum lisede de harika olurum diye düşünme. Belki de üniversitede başka bir alana yönelmek isteyeceksin. Çünkü bilgisayar mühendisliği bilgisayar başında en uzun süre oturanların yaptığı bir meslek değil. Çoğu bilgisayar mühendisi iş yaparken o kadar da zevk almaz. En azından zaman ağırlıklı düşünülürse. Uzun süre bir sorunla uğraşır, ona kafa yorarsın. Çözdüğünde ise o zevki alırsın ama o kadar uzun süre sıkıntıya kısacık bir zevk oluşur.

Öncelikle diğer hesap açmamalısın. Soruna gelecek olursak lise o kadar da önemli değil. Senin ne öğrendiğin, yapabildiğin önemli. Bunu dedik diye baştan savma. Daha doğrusu senin deyiminle...

Sana liseye hiç önem verme desem üniversiteyi mi düşüneceksin? Ne yapacaksın, şimdi açıp üniversite sınavına mı çalışacaksın? Hayır. Bu yüzden liseye çalış. Sonrasında da düzgünce derslerine çalış. Hedefine göre birinci sınıftan itibaren yazları o yılın tekrarını, sonraki yılın ise kabaca üzerinden geçme şeklinde öğrenmesini gerçekleştirebilirsin. 11. sınıftan sonraki yaz zaten TYT'yi bitirmiş durumda olman gerekiyor. Düzgün ve düzenli çalışırsan yapamayacağın bir şey değil. Şimdiden o dertlere gitme.
İlkokulda gördüğün Matematik ve fen lise de aynı değil. Üniversitede hiç değil. Bu yüzden ilkokulda Matematik'ten 100 alıyorum lise de de harika olurum diye düşünme. Belki de üniversitede başka bir alana yönelmek isteyeceksin. Çünkü bilgisayar mühendisliği bilgisayar başında en uzun süre oturanların yaptığı bir meslek değil. Çoğu bilgisayar mühendisi iş yaparken o kadar da zevk almaz. En azından zaman ağırlıklı düşünülürse. Uzun süre bir sorunla uğraşır, ona kafa yorarsın. Çözdüğünde ise o zevki alırsın ama o kadar uzun süre sıkıntıya kısacık bir zevk oluşur.

Uzun ama okuduğum lise hakkında güzel mesaj tebrikler tespitler için.

Yeni konular

Geri
Yukarı