Lisede nakil yapılırken bir önceki sınıfın ortalamasına mı bakılıyor?

FerrariFedaisi

Hectopat
Yer
Floransa
Benim küçük bir kardeşim var bu sene 10.sınıfa geçti ve 6 Eylül'de okuluna başlayacak. Memnun olmadığı için lisesini değiştirecek ama bilmediğimiz bir şey var. 10. Sınıfta başka okula nakil gerçekleştirilirken adrese dayalı okullarda OBP puanı isteniyor biliyorsunuz ki, benim kardeşimin de istediği adrese dayalı bir okul. Şimdi nakil yapılırken 9. Sınıfın ortalamasıyla mı girecek? Yoksa orta okul puanlarıyla mı girecek? İnternette baktım ama sadece şu cümleyi bulabildim. "10'uncu, 11'nci ve 12'nci sınıflarda ise sırasıyla bir önceki sınıfın yılsonu başarı puanı yüksek olana, eşitlik yine bozulmaz ise yaşı küçük olana öncelik verilir." buradan anladığım kadarıyla 9. sınıfın ortalamasıyla girecek, ama ben yine de emin olmak için böyle bir konu açmak istedim.

Benim küçük bir kardeşim var bu sene 10.sınıfa geçti ve 6 Eylül'de okuluna başlayacak. Memnun olmadığı için lisesini değiştirecek ama bilmediğimiz bir şey var. 10. Sınıfta başka okula nakil gerçekleştirilirken adrese dayalı okullarda OBP puanı isteniyor biliyorsunuz ki, benim kardeşimin de istediği adrese dayalı bir okul. Şimdi nakil yapılırken 9. Sınıfın ortalamasıyla mı girecek? Yoksa orta okul puanlarıyla mı girecek? İnternette baktım ama sadece şu cümleyi bulabildim. "10'uncu, 11'nci ve 12'nci sınıflarda ise sırasıyla bir önceki sınıfın yılsonu başarı puanı yüksek olana, eşitlik yine bozulmaz ise yaşı küçük olana öncelik verilir." buradan anladığım kadarıyla 9. sınıfın ortalamasıyla girecek, ama ben yine de emin olmak için böyle bir konu açmak istedim.
Benim bildiğim bilgide sınıfların ortalaması eklendiği kısacası orta okul puanını lisede yükseltiyor ve daha nicelikli bir okula gidebiliyor tabi adrese dayalı alan okullara girişim daha kolay oluyor tabi nakil boşsa .

Tam olarak anlamadım demesem yalan olur.

1630774930140.png

Sınavsız alan bir lise. Herhangi bir taban puanı söylenmemiş bu arada lisenin kontejanı boş değilse imkanı yok giremez.

1630774993118.png

Bu da örnek bir okul sınavla alıyor kısacası alınan lise puanı bu puana etki yapıyor.

Benim bildigim kadarıyla evet ogrencinin ortamasina gore bakiliyor. Şimdi okula nakil isteyen cok olursa ve kontenjan az ise tercih yaparken okul ogrenincinin ortamasina bakabilir veya noterde cekiliş sekli yapilabilir veya ilk kim başvurduysa o okula kabul edilir ama oncelikli olarak ortalamarina bakacaklardir sizinde 9. sinif ortamaniza bakacaklardır.

Bunun cevabını ogrendiyseniz söyleyebilir misiniz? Ben de merak ediyorum aynı konu benim için de geçerli.

Bilginiz olduysa söyler misiniz bende bilmiyorum.

Son düzenleme:
Peki ortaokul puani 10,11 ve 12. sınıflara etki ediyor mu yoksa sadece önceki yılın puanına mı bakılıyor?
Demek istediğiniz anlamadım ama 10. Sınıf ve üstüyseniz bir önceki yılın yıl sonu genel ortalaması baz alınır. Eğer 9. Sınıfsanız, 6,7 ve 8. sınıftaki yıl sonu ortalamalarınız baz alınır. 6,7 ve 8. Sınıf ortalamalarınızın aritmetik ortalaması alınıyor ve ortaya OBP çıkıyor. OBP sadece 9. Sınıf nakil işlemlerinde baz alınıyor.

Geri
Yukarı