Lisede tek dersten sınıfta kalınır mı?

Alper Ayan

Hectopat
Daha fazla  
Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinde 9. sınıf öğrencisiyim. Matematikten ilk notum 16 geldi, ikinci sınav 84 almam lazım alamaz isem sınıfta kalır mıyım aklıma takıldı. Derslere odaklanamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genel ortalaman yüksek olduğu sürece kalmazsın. Ancak genel ortalaman da 60'ın altında ise kalma ihtimalin var. Yine de hocaların bırakacağını sanmıyorum ben.

Mesleki liselerde haftada 6 saatlik meslek dersi ile birlikte dil ve anlatım dersi baraj ders oluyor. Bu iki ders haricinde sadece matematik zayıfsa sınıf tekrarı olmaz, rahat olun.

9. sınıflar için baraj ders edebiyattır. Yani edebiyattan kalmadığın ve dönen sonu ortalaman 60'ın altına düşmedi sürece sınıfta kalmazsın.

Baraj dersinizi yüksek tutun sorun olmaz. Kalacağınız derslerde 25 puan ortalamasının altında kalmayın.

Anadolu liselerinde 5 dersten veya dil ve anlatımdan kalınca kalıyorsun diye biliyorum muhtemelen aynısının bir değişiği vardır teknik liselerde.

9.,10.,11. ve 12. sınıflarda sınıf geçme

Doğrudan sınıf geçme – (1) Ders yılı sonunda; a) Tüm derslerden başarılı olan, b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) Yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.
*Yılsonu notu ile başarılı sayılamayacak ya da sorumlu geçilemeyecek dersler : 9. Sınıf için Türk Dili ve Edebiyatı ve Mesleki Dersler; 10. 11. ve 12.sınıflar için Dil ve Anlatım)

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması (1) Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

Sınıf tekrarı

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı