Lisede uzun saç yasağı var mı?

poeta

Yoctopat
Daha fazla  
ben lisede okuyan bir erkek öğrenciyim, saçım ortalamaya göre biraz daha uzun ve maalesef tüm bu anlatacağım yazıdaki, güya, tek disiplinsizliğim de bu "uzun saçlı" oluşum. İlk önce kısa bir özet geçmem gerekirse: Bizim okulda müdür yardımcısı yalnızca saçım uzun olduğu için beni disipline göndermek ile tehdit ediyor, okuldaki diğer her uzun saçlı erkek öğrenciye de aynısını yapıyor, saçım toplu olsa bile kızıyor ve hoca konuşmayı bilmiyor... Çok kızgın, çok kaba ve lisanı bozuk ayrıca bu hocanın gerçekten uzun saçlı öğrencileri disipline göndermişliği var, okuldaki herkes bunu biliyor.

Yaşadığım olayları anlatmam gerekirse: Bundan öncesinde hoca saçıma laf edip kestirmemi yoksa disiplinlik olabileceğimi söyleyerek beni uyarmıştı. Pazartesi saçımı bağlayıp gitmiştim, bizim lisede sabah sıra olunuyor ve sıra olunmadan içeri girilmiyor, saçım bağlı biçimde sıraya geçtikten sonra malum müdür yardımcısı beni gördü, sıradayken yanıma kadar geldi, beni kenara çekti. Bana öncelikle sert bir bakış attı ve daha sonra saçımın neden böyle olduğunu sordu. Ben, saçım uzun olduğundan dolayı bağladığımı söyledim, kestirmektense bunu tercih ettim dedim. Hoca bana "bağlı saç da yasak, hatta bağlı saç uzun ve salık saçtan bile daha yasak ve daha disiplinsizdir" gibi "ne alaka?" diyebileceğim tuhaflıkta, çok saçma bir cümle kurmuştu. Hayır yani anlamıyorum, hadi her şeyi dedin, "uzun saç yasak" dedin vesaire hani onlar zaten yine saçmalık da, bağlı saça normal bağlı olmayan saçtan daha disiplinsizdir, daha yasaktır demek; yalnızca tuhaf... Her neyse sonra bu hoca bana birtakım azarlar çekti, çok kızdı ve saçmaladı. Beni disipline göndermekle tehdit etti, uyardığını ve cidden gönderebileceğini söyledi, "beni uğraştırma" gibi laflar etti. Her neyse ben de saçımı kestirmedim ve salı günü okula gittim. Hoca beni sabah sırada görmedi, sırada ortalara geçtim ve önümde uzun biri vardı, ben de eğildim böylece içeri girerken de fark edilmedim. Her neyse okulda ilk tenefüslerde tuvalete gidecektim, 1-2 kat aşağı indim ve tam tuvalete girecekken o müdür yardımcısı öğretmenlerle birlikte bir masada oturuyordu ve masadan beni anında görüp "duuur!" diye bana bağırmıştı ve yanıma kadar gelmişti. Saçımı neden kestirmediğimi, saçımın halini, bunun çok kötü bir şey olduğundan vesaire yine bahsetti, disipline gönderebileceğini falan söyledi ve bana "anlaştık mı, kesiyor musun?" diyerek onayımı aldı, "söz veriyor musun?" tarzında birtakım onaylatmaları 4-5 defa falan bana tekrar ve tekrar sordu. Geçiştirerek "yaparım" gibisinden bir şeyler geveledim. Aynı gün, son derslerde o müdür yardımcısı bizim sınıfa uğramıştı, Erasmus projesi için; İngilizcesi iyi olan öğrenci var mı diye sormuştu. Ben parmağımı kaldırmıştım. Hoca tüm sınıf içinde bana bakarak "ben bunu hiç sevmiyorum!" gibi bir söylemde bulundu ki bu hoca aşırı ciddi ve tehditkar bir ağzı olan, otoriter davranan, sert ağızlı ve dediği dedik birisi, utandım, tüm sınıf da bana baktı. Her neyse sonra hoca "iyi madem, gel" dedi. İşte ben gittim vs. erasmusa kayıt için İngilizce odasının önünde bekliyordum, birer birer giriliyordu ve benden önce sıra bekleyen birkaç kişi vardı ben de direkt girmedim ve onlar girsin diye bekledim, arkamda bir duvar vardı o duvara yaslandım. İşte zil falan çaldı sonra zil bitti ardından sonraki ders başladı, ben hala bekliyorum tabii, sonra bu müdür yardımcısı bir ara o koridordan geçiyordu, beni gördü ve yanıma geldi, beni eliyle duvara ittirdi ve yine gayet tehditkar bir üslupla "kestiriyorsun değil mi?" dedi, yine geçiştirici cevaplar vs. vs. Yine hocanın disiplinle tehdit etmeleri… bir de 100 kere onaylamam için beyan istiyor, "bak keseceksin değil mi?" "kesmessen olacaklar kötü" "%100 kesiyor musun şimdi?" gibi gibi... Hocanın ne yapmaya çalıştığı konusunda hiçbir fikrim yok. Çarşamba ve perşembe okula gitmedim, saçlarımı biraz kısalttım. Cuma okula gittim. Daha ilk derste nöbetçi, müdür yardımcısının beni çağırdığını söyledi ve ben de müdür yardımcısının odasına gittim. Hoca yüzüme baktı, ben hocanın yüzüne baktım, kısa bir sessizlik oldu. Hocaya "gördüğünüz üzere saçlarımı kısalttım" dedim, hoca "hangi kuaföre gittin bu saç hala uzun?" tarzı bir cümle kurdu, sonra, daha kısa olmalıydı bu yeterince kısa değil vs. dedi. Daha sonra benden arkamı dönmemi istedi, döndüm, "oğlum bu saç hala uzun LAN" dedi. Neyse işte sonra hoca "öncekine göre daha iyi ama kesinlikle bu hafta yine berbere gidiyorsun, kısaltıyorsun tamam mı?" dedi ve yine birtakım saçmalıkları dinledim ("kesinlikle keseceksin" "söz mü?") vs. vs. Bu arada bizim okulda: Yalnızca bu hoca, uzun saçlı erkekleri hep durduruyor, hep çeviriyor, hep laf ediyor ve bu hocanın yüzünden saçını kestiren ne erkekler var. Hatta, ciddi ciddi bu hocanın disipline gönderdiği erkekler de var.

Bu hocanın yaptığı apaçıkça tek tipleştirmedir ve cinsiyetçiliktir. Burası askeriye değil okul. Bu arada arkadaşlar, normalde ben bu hocaya karşı kendimi ezdirmezdim ve hocaya karşı çıkmaya çalışırdım ancak benim anksiyete bozukluğum var ve ara sıra atak da geçiriyorum. Bundan ötürü müdür yardımcısının karşısında tek kelime de edemiyorum. Önerileriniz nedir? MEB yönetmeliğinde "uzun saç yasaktır" gibi bir şey yok, bknz: http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1617.pdf. Bu hoca yönetmelikte böyle bir şey olmamasına rağmen öğrencileri disipline göndererek "evrakta sahtecilik" yapmış olmuyor mu? Hocayı CİMER'e veya MEB'e şikayet edebilir miyim, nasıl edebilirim, sizce ne yapmalıyım? Ayrıca acaba uzun saçlı arkadaşlarıma da şikayet etmelerini önerip birden fazla kişi CİMER'e şikayette mi bulunsak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Müdürün keyfi kahyası. Aslında her kural tam olarak bu şekilde işliyor bir denetim olmadığı müddetçe ancak rapunzel gibi saçlıysan müdür karışabilir.

Geri
Yukarı