Lisede zorla dolap parası toplanıyor

Artorias74

Kilopat
Makaleler
11
Okuduğum lisede zorunlu olarak dolap parası için 10 TL istediği söylendi. Bu dolap anladığım kadarıyla telefonları koymak için yapılacakmış ve veli talebi doğrultusunda yapılacakmış ve paranın verilmesi zorunluymuş. Fakat herhangi bir velinin bu talepte bulunduğunu görmedim. Masrafın bir kısmını okul bir kısmını öğrenciler karşılayacakmış. Ben de şahsen vermek istemiyorum. Daha önce de deneme sınavları için zorunlu olarak 10 TL istemişlerdi. Sizce bu durum yasal mı?

Son düzenleme:
Bu veliler izin verdi durumu şöyle okulun ilk aylarında okul aile birliği toplantısı olur bütün velilere kağıt imzalatılır eğer sen dava açmaya kalkarsan otur oturduğun yere deyip kağıdı yüzüne vururlar.
Parayı vermezseniz disiplin suçu yeme ihtimaliniz var.
Yasal bir durumu olduğunu sanmıyorum, vermiyorum derseniz ne yapabilecekler? Zorla mı alacaklar sanki.
Disiplin suçu yersiniz okuldan atarlar.

Bu veliler izin verdi durumu şöyle okulun ilk aylarında okul aile birliği toplantısı olur bütün velilere kağıt imzalatılır eğer sen dava açmaya kalkarsan otur oturduğun yere deyip kağıdı yüzüne vururlar.
Parayı vermezseniz disiplin suçu yeme ihtimaliniz var.

Disiplin suçu yersiniz okuldan atarlar.
Zamanında yeğenimle yaşadığım bi' problem, hiç bir şey yapamaz. 10 lira için okuldan öğrenci mi atılır.

Zamanında yeğenimle yaşadığım bi' problem, hiçbir şey yapamaz. 10 lira için okuldan öğrenci mi atılır?

Bizim okula okul kıyafeti ile gelmiyorlar diye 1 hafta disiplin ile uğraşanlar var.

Disiplinsiz ve yolsuzluk konusunda zirveye oynayan bir lisede 4 yıl geçirmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim.Devlet liselerinde idareye tek kuruş para vermek zorunda değilsin.Bizde de saçma sapan sebepler için para istenirdi.Bu istenilen paraların yönetmelikte hiçbir karşılığı yok.Para vermediğin için hiçbir yaptırımda bulunamazlar.Öylesine para isteyip kimden ne kadar koparsak kârdır kafasıyla hareket ediyorlar.Sınavlar için fotokopi parası bile vermek zorunda değilsin.Dersi için dışarıdan özel kitap satın aldıran/bunu zorunlu kılan hocalardan bahsetmiyorum bile.

Geri
Yukarı