Liselerde ikinci sınavların yapılması

409747

Hectopat
Devlet okulu öğrencileri olarak 21 Mart 2020'den bu yana toplamda 8 gün yüz yüze eğitim gördük. 1 yılda sadece 8 gün. 60 bin vaka varken özel okullar hala açık, yüz yüze eğitim devam ediyor. Arada şakacıktan birkaç haftalık kapanmalar oldu o kadar. Biz ise 1 senedir online eğitim görüyoruz. Saatlerce bir elektronik cihazın başında, insanda ne kafa kalıyor ne bir şey. Alınan verim ise inanılmaz düşük. İlk yazılılar inatla yapıldı. Konular az olduğu için bir şekilde idare ettik, ancak şu an bir sürü konudan sorumluyuz. Ortada bu derece bir haksızlık ve fırsat eşitsizliği varken sınavların yapılması ne kadar mantıklı? Koca bir yılın konularını uzaktan eğitimle verip, sınavı yüz yüze yapmak ne kadar mantıklı? Uzaktan eğitime erişme imkanı olmayan onlarca çocuk zaten ayrı bir konu. Tüm bunlara rağmen öğrencilere illa bir not vermek istiyorlarsa ilk sınavlar zaten yapıldı. Ellerinde değerlendirebilecekleri bir not da var.

Muhtemelen yüksek vaka sayısına bağlı olarak önümüzdeki sınavlar ertelenecektir. Ancak bu da kesinlikle doğru bir karar değildir. Çünkü ortada bir haksızlık ve eşitsizlik varken sınavların yapılmaması gerekliliğinin tek sebebi virüs salgını değil. Olması gereken ikinci sınavların iptal edilmesidir. İkinci yazılıların yapılması son derece gereksiz ve yanlıştır. Koca bir senenin konularını uzaktan gören öğrencilere yüz yüze sınav yapmak büyük bir haksızlıktır, inanılmaz bir hatadır.

Sırf dış ülkelere "Bak biz sınavları yaptık korona bizde tehlikeli değil, turistler gelebilir." demek için yapılmıyor ise ben bir şey bilmiyorum.

Eğer kurulda konuşulursa ertelenebilir. Böyle bir açıklama vardı.

Bence eninde sonunda o sınavlar olacak. Kaçışı yok zaten çünkü sınavları ertelenmeden önce olanlar vardı. Bana göre 3. sınavları görmeyiz. Ama virüsün iyiye gideceği söyleniyor, 1 ay sonrası belli olmaz.
Sırf dış ülkelere "Bak biz sınavları yaptık korona bizde tehlikeli değil, turistler gelebilir." demek için yapılmıyor ise ben bir şey bilmiyorum.
Çok saçma bir fikir hocam bu. 300 küsür ölü ve 55000+ vaka az mı?

Bence eninde sonunda o sınavlar olacak. Kaçışı yok zaten çünkü sınavları ertelenmeden önce olanlar vardı. Bana göre 3. sınavları görmeyiz. Ama virüsün iyiye gideceği söyleniyor, 1 ay sonrası belli olmaz.
Sanmıyorum hocam. Tam kapanma gelecek galiba.

Çok saçma bir fikir hocam bu. 300 küsür ölü ve 55000+ vaka az mı?
Hocam hatırlamadıysanız burası Türkiye. Her seferinde turizm zamanında vaka sayılarını düşürüp turizmi açıyorlar.

Geri
Yukarı