Liseye geçeceklere tavsiyeleriniz nelerdir?

9. sınıfın ilk dönemi düşük notlar alabilirsin ama bu durumu abartma lütfen.
Yıl sonu ortalamanı yüksek tutmaya çalış ve dersi derste dinlemeye özen göster.
Günde 1-2 saat bile tekrar yapsan yıl sonu ortalaman yükselir.

Ders çalışmak dışında para kazanabileceğin bir yetenek edinmeye çalış.

Bir de bozuk para taşıma, bozuk para taşırsan kendine zulüm edersin.

9. sinifta ortalamam düşük geldi 83. Dedim 2.dönem düzeltirim pandemi saçmalığı çıktı simdi 11.sınıfım 10.sınıf ortalamam 87. :(

İyi arkadaşlar edinmen, sayko 7/24 okuldan kaçma derdinde olan, aman ne dersi başlarım dersine tribinde olanlardan uzak dur, dersi ders'te dinle, performans ödevlerini yap zaten gerisi geliyor.

Disiplin olunca zaten zamanında hallediyorsun.
Önce kendine güvenmen ve kararlı olman lazım, yoksa sen istediğin kadar disiplinli olduğuna ve disiplinin seni ders çalıştıracağına inan, iş eninde sonunda masanın başına oturmakta yatıyor, bunu karmaşıklaştırmaya ve ders çalışmayı gözümüzde büyütmeye gerek yok. Özgüven ve kararlılık nasıl oluşur? Sürekli konfor alanından çıkmalısın, o korktuğun şeyi yapmalısın. Bu gün için de bir savaş yani, bunu sen o korkuna karşı ne kadar kazanırsan özgüvenin gelişir ve o korkun o kadar kolaylaşır. Disiplin dediğimiz şey yoktur aslında.

Önce kendine güvenmen ve kararlı olman lazım, yoksa sen istediğin kadar disiplinli olduğuna ve disiplinin seni ders çalıştıracağına inan, iş eninde sonunda masanın başına oturmakta yatıyor, bunu karmaşıklaştırmaya ve ders çalışmayı gözümüzde büyütmeye gerek yok. Özgüven ve kararlılık nasıl oluşur? Sürekli konfor alanından çıkmalısın, o korktuğun şeyi yapmalısın. Bu gün için de bir savaş yani, bunu sen o korkuna karşı ne kadar kazanırsan özgüvenin gelişir ve o korkun o kadar kolaylaşır. Disiplin dediğimiz şey yoktur aslında.
İşte kendine güvenip, kararlı olup masanın başına oturmana disiplin deniyor. Mesela her sabah saat sekizde üç etüt ders çalışıyorsun. Bu disiplin işte. Bunca yıllık kavrama yok öyle bir şey diyorsun.

İşte kendine güvenip, kararlı olup masanın başına oturmana disiplin deniyor. Mesela her sabah saat sekizde üç etüt ders çalışıyorsun. Bu disiplin işte. Bunca yıllık kavrama yok öyle bir şey diyorsun.
Disipline bu konu için inanmıyorum fakat böyle bir kavramın bulunduğu inkar edilemez. "Disiplin" kelimesinin farklı anlamları var. Sizin önceki mesajınıza en çok uyan anlamı "Sıkı düzen". Yani titizlikle bir plana uymak, aynı saatte, hiç ertelemeden aynı yerde bulunmak. Bu tarz bir yaklaşım bu konu da yanlıştır. Atı samanlığa götürebilirsin ancak götürdükten sonra atın saman yemesi senin elinde değildir. Masanın başına oturur fakat kararlı ve özgüvenli değilse kişi devamını getiremez. Disipline bu tarz konular için inanmıyorum. Önce bir hedef belirleyip kararlı ve özgüvenli olmak gerekli. Ben disipline zamanında inanırdım ve ders çalışırken aldığım verimi, derslere olan ilgimi arttıracağını ve ders çalışmalarımı kolaylaştıracağını sanardım fakat hiç bir işime yaramadı, beni kısa vadeliğine motive etti sadece, bütün motivasyon videoları gibi. Önce dersleri sevmek ve bu derslerin bir amacı olduğuna, sana yararı olduğuna inanmak gerekli. Sonra da hedefi istemek gerekli.

Geri
Yukarı