Liseyi bitirince ne yapmalı?

murat526754

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 12. sınıf bilişim öğrencisiyim bu sene bitiyor okulum. Universite sınavına pek hazırlanamadım yine de gireceğim sınava. Sizce önüme gelen puanı düşük universiteye girip okumak mı? Gelecek sene tam çalışıp girmek mi? Benim kendi tahminim garsonluk yapıp para biriktirip bu ülkeden gitmek. Bilen birileri varsa yazabilir mi? Avrupa'da kalıcı kalabilir miyim işçi olarak?

Bu ülkede garsonluk ile kazandığın para ile artık tatile zor gidersin dostum. Mesleki yönelimini bilmem ancak açıktan grafik tasarım okuyup eş zamanlı çalışabilirsin üniversiteye fazla merakın yoksa.

Kpss ye gir gardiyan vb şeyler olmaya çalış zabıta da olur veya uzman ol.
Düşük bir bölüme gitme 50-40 bin üstü sıralama bir işe yaramıyor.

Okulu bırak ve sanayiye vb yerlere git staj gibi deneyim kazan 4 yılın sonunda bir üniversiteli işsize göre 4 yıl deneyim fazlan olacak
Ya inan çalışırım ama değmiyor. Yani sanayide çalışsam tüm günümü versemde o parayı harcayamam bu ülke koşullarında.
Bu ülkede garsonluk ile kazandığın para ile artık tatile zor gidersin dostum. Mesleki yönelimini bilmem ancak açıktan grafik tasarım okuyup eş zamanlı çalışabilirsin üniversiteye fazla merakın yoksa.
Universite merakım var ama lakin işsiz kalma korkumda var.

Peki 3-5 yıl çalışıp para biriktirsem Avrupaya gidebilir miyim ? bir işçi olarak tanıdığım olmadan?

Arkadaşlar 12. sınıf bilişim öğrencisiyim bu sene bitiyor okulum. Universite sınavına pek hazırlanamadım yine de gireceğim sınava. Sizce önüme gelen puanı düşük universiteye girip okumak mı? Gelecek sene tam çalışıp girmek mi? Benim kendi tahminim garsonluk yapıp para biriktirip bu ülkeden gitmek. Bilen birileri varsa yazabilir mi? Avrupa'da kalıcı kalabilir miyim işçi olarak?
Risk alıp girişimcilik de yapabilir ve iyice kazanç sağlamaya başlayınca kendi işinizi bile kurabilirsiniz. Bu devirde (özellikle yurt dışında) artık üniversitenin, diplomanın pek önemi kalmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı