Liseyi yurt dışında okumak isteyen biri kaç saat ders çalışmalı?

Arkadaşlar çarşamba dışında eve 16:10'da geliyorum ve 00:00 da yatıyorum sadece çarşamba özel hoca geliyor 1 saat, onun dışında hafta sonu deneme sınavım var cumartesi sabah okulda.
Sizce ne kadar çalışmalıyım? 8.sınıfım.
Liseyi bitirip IELTS sınavına girersin ona göre okursun.

Arkadaşlar çarşamba dışında eve 16:10'da geliyorum ve 00:00 da yatıyorum sadece çarşamba özel hoca geliyor 1 saat, onun dışında hafta sonu deneme sınavım var cumartesi sabah okulda.
Sizce ne kadar çalışmalıyım? 8.sınıfım.
Liseyi sadece 1 yıla kadar yurt dışında okuyabilirsin, bu da WCEP gibi değişim programı sağlayan aracı kurumlar ile sağlanıyor. MEB değişime giden veya devlet görevi gibi nedenlerden yurt dışına giden öğrencilerin maksimum 1 yıla kadar okumasına izin veriyor, 1 yıldan sonra okunan yıllar ülkemizde geçerli olmadığından dolayı sınıf tekrarına kalıyorsun. Ki değişim programları yıllık ortalama 30.000 Kanada doları civarında. Ayrıca değişim için ne kadar boş bir sınav olduğunu düşünsem de ELTIS adındaki bir sınava giriyorsun ve 270 üzerinden 200'e yakın bir puan alman gerekiyor. Bana kalırsa değişime gitmek yerine bir AP okuluna gidip, ELTIS'den 235 üstü yapıp, 4 farklı alandan 5 AP dersi alıp AP sınavlarını başarılı geçtikten sonra AP diploması almak en mantıklısı (AP dersleri genelde ders başı sınavla beraber 600 euro tutuyor.). AP yanında başka bir uluslararası diploma programı olan IB'yi alabilirsin ama şu anda devlet okullarına yeni yeni gelmeye başladı bu, nispeten fiyatı daha uygun olsa da (Ders başı 90-100 euro civarı) çok daha ağır ve MEB müfredatıyla AP'ye kıyasla daha alakasızdır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı