LLVM ve Clang Nedir?

biadsiz

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. GCC complier ve Visual Studio ile anladığım kadarıyla çok farklı kulvarda. Derleyeci olmadığında ve assembly komutları ile uğraşmamak için mi kullanılıyor sadece?

LLVM'yi anlatarak açıklamak biraz zor, en güzeli bu diyagram. Mesela burada derleme işlemi yani front end kısmı Clang ile yapılır gerisini LLVM üstlenir.

9xGDe.png

Bu diyagramı gördüm lakin şunu tam anlamak istiyorum. Bilmiyorum diğer mimarilerde GCC complier var mı ama tahminimce c complier vardır. Neden LLVM 'ye ihtiyaç duyulsun? Mantıken böyle bir sistemin kısmen daha yavaş çalışması gerekir.

Bu diyagramı gördüm lakin şunu tam anlamak istiyorum. Bilmiyorum diğer mimarilerde GCC complier var mı ama tahminimce c complier vardır. Neden LLVM 'ye ihtiyaç duyulsun? Mantıken böyle bir sistemin kısmen daha yavaş çalışması gerekir.
Hocam aslında yeni bir donanım mimarisine uygun makine kodu üretmek ya da yeni bir derleyici geliştirmek için hazır bir ekosistem olduğu için tercih ediliyor. Burada modülerlik ve geliştirme maliyetleri gibi şeyler ön planda. Hız konusunda dezavantaj oluşturacak bir durum yok aslında, biz ifade ederken birçok yapıdan bahsediyoruz ancak bunların hepsi bir bütün. Clang+LLVM bir GCC gibi düşünün kaldı ki GCC de kendi içinde birçok extension barındırıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı