İnceleme Logitech F710

İyi günler herkese. Daha önce bulunduğum bir konudaki isteğin üzerine bugün elime ulaşmış olan Logitech F710 kablosuz gamepad' i inceleyeceğim. Önceden bilgisayarda DS4 kullandığım için ona göre bir kıyaslama yapacağım. :)

Kutu İçeriği

• F710 Kablosuz Kol
  • Garanti belgesi ve kullanım kılavuzları
  • Bağlantıyı sağlamak için bir adet USB dongle
  • 2 adet AA pil, içinde geliyor

Tasarım

F710 günümüzde piyasada bulunan fiyat olarak muadili olduğu kollara kıyasla daha kaba ve daha büyük bir tasarıma sahip. Sol tarafta tek parça D-Pad, sağ tarafında Xbox tipi ABXY butonları, hemen ortada ise Playstation benzeri (L3 R3 destekli, analoglara basılabiliyor) yan yana iki analog bulunuyor. Analogların üzeri ve kasasının alt tarafı yumuşak malzeme kaplı. Rahatlık açısıdan bir artı tabii, ancak DS4'te olduğu gibi kaliteli hissettirmiyor. Bazı yerlerde de zamanla bu parçaların yapış yapış olduğu veya eridiğinden şikayet ediliyor. Hissiyatından yola çıkarak ben de uzun kullanımlarda benzer sorunlar yaşanacağını düşünüyorum. Onun dışında malzeme kalitesi ortalama üstü diyebilirim.

Bunlar dışında kolun tam ortasında Logitech damgalı bir buton ve etrafında mod tuşu, share ve menü tuşu görevini üstlenen back ve start tuşu, ve titreşimi açıp kapatmanızı sağlayan bir vibration butonu bulunuyor. Cihazın ön kısmında input türünü değiştirmemize yarayan (Xinput veya DirectInput) bir switch bulunuyor. Bunun yanında standart olarak iki shoulder (R1 L1) ve iki trigger (R2 L2) var.

Genel anlamda bakacak olursak tasarımı biraz eskide kalmış gibi, gerçi 2011'de çıkan bir koldan daha fazlasını beklemenin ne kadar mantıklı olduğunu bilemiyorum.
IMG_20220924_180102.jpg

IMG20220924175923.jpg

Kullanım İzlenimlerim

Dirt 4 ve Need for Speed Heat ile kol denemelerimi gerçekleştirdim. Genel olarak kullanım hissiyatı satıldığı fiyat aralığına göre yüksek kalite bir ürün aldığınızı hissettiriyor. Analog hassasiyeti muhteşem, en küçük inputu bile doğru algılıyor ve analog titremesi veya kayması yapmıyor. Özellikle analog inputa ihtiyacınız olan oyunlarda (yarış oyunları vb.) muhteşem isabetlilik sağlıyor. Trigger butonları da hassasiyet konusunda aynı düzeydeler ancak hareket mesafeleri daha az olduğunda ince ayar yapmanız DS4'e kıyasla bir tık zor olacaktır. Triggerların DS4'e kıyasla çok daha sert olduğunu belirteyim, uzun süreli basmalarda elinizin yorulmasına sebep olabilir.

Shoulder butonları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef, analog butonlara kıyasla çok kalitesiz kalıyor. Ucuz kollardan alabileceğiniz sert plastik "tık" sesini veriyor basarken, resmen güven vermiyor. :D Ancak tıklama hassasiyeti konusunda bir sorun yok, girilen her inputu rahatlıkla göneriyor. Aynı karamsarlığı D-Pad için de belirtmem gerekiyor maalesef, tek parça D-Pad oldukça oynak, yerinde birazcık sağa sola dönüyor. Sıkıntı elimdeki üründe mi bilmiyorum ancak D-Pad'i övenler çoktu, ben ise memnun kalamadım. ABXY tuşları ise harika, analoglar kadar olmasa da basış hissi harika.

Pil ömrüne gelirsek orta-yoğun kullanımda bir ay civarı pil değiştirmeden kullanabiliyorsunuz. Hem şarj etme derdini ortadan kaldırıyor hem uzun süreler sıkıntı yaşamadan oynuyorsunuz. Bu açıdan piyasadaki en başarılı kol diyebilirim.

Oyunlar DS4 gibi rahatça oynanabiliyor, arayüzlerde doğru tuş sembollerinin gözükmesi de cabası.

DIRT 4 Screenshot 2022.09.24 - 17.44.07.91.png

DIRT 4 Screenshot 2022.09.24 - 17.50.58.01.jpg

Need For Speed  Heat Screenshot 2022.09.24 - 17.57.02.41.png

Kronik Sorunlar???

İnternette birçok yerde bahsedilen bağlantı kopması sorununu ben yaşamadım. W10 21H2 işletim sistemi, Omen 15 en-10014 (2021) cihazım var, Kolu USB girişine taktığım gibi çalıştı ve oynadığım süre boyunca bir defa bile bağlantı kopması yaşatmadı. Bu sizin sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor tabii, zira bu sorunu yaşayan çok kişi oldu. Almayı düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyiniz. :)

Okuması kolay ve hoş bir inceleme olmuş, elinize sağlık. 2 sorum olacak.
Kol fiyatını hak ediyor mu?
Gamepad arayan birisi para biriktirip farklı bir şey mi almalı yoksa direkt olarak bunu alsa yeterli olur mu?

Kol fiyatını hak ediyor mu?
Şu anki fiyatını göz önüne alırsak (600TL), bu civarda alabileceğiniz en iyi kol olduğunu düşünüyorum. Daha ucuz çakma DS4 ve fiyatı daha tuzlu orjinal DS4 kullanmışlığım oldu, çakma DS4 yerine kesinlikle paramı biriktirip F710 alırdım.

Bütçe olarak daha yukarıya çıkabiliyorsanız Xbox veya Playstation kolu öneririm. Hem kullanım kolaylığı hem ağırlık olarak bence F710'dan daha iyiler.

Gamepad arayan birisi para biriktirip farklı bir şey mi almalı yoksa direkt olarak bunu alsa yeterli olur mu?
Ağır olması ve biraz alışılmışın dışında tasarıma sahip olmasını takmazsanız kesinlikle listenize ekleyin derim. DS4 veya Xbox kolu gibi bir deneyim arıyorsanız paranızı biriktirmenizi öneririm.

Ben aldığımda 200₺ gibi bir fiyata almıştım, halende severek kullanıyorum. Bahsedildiği üzere bağlantı problemini en başından beri hertürlü sistemde yaşıyorum. Bu konuda yer alan çözüm altındaki yolu izleyerek hallediyorum. Yaşayanlar var ise deneyebilir. Ek olarak elinize sağlık gayet iyi bir inceleme olmuş.

Şu anki fiyatını göz önüne alırsak (600TL), bu civarda alabileceğiniz en iyi kol olduğunu düşünüyorum. Daha ucuz çakma DS4 ve fiyatı daha tuzlu orijinal DS4 kullanmışlığım oldu, çakma DS4 yerine kesinlikle paramı biriktirip F710 alırdım.

Bütçe olarak daha yukarıya çıkabiliyorsanız Xbox veya PlayStation kolu öneririm. Hem kullanım kolaylığı hem ağırlık olarak bence F710'dan daha iyiler.

Ağır olması ve biraz alışılmışın dışında tasarıma sahip olmasını takmazsanız kesinlikle listenize ekleyin derim. DS4 veya Xbox kolu gibi bir deneyim arıyorsanız paranızı biriktirmenizi öneririm.
Cevap için teşekkürler sanırım para biriktirmeye devam edeceğim :)

Yaklaşık bir aylık kullanımdan sonra triggerlardaki absürt sertlik tamamen gitti. İnceleme mesajımda analogların çok sert olduğundan bahsetmiştim, zamanla yumuşuyormuş. Şu anda triggerların kullanımı oldukça rahat.

Geri
Yukarı