Logitech G203 IPS değeri nasıl olmalı?

yigitalyksel

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, Logitech G203 marka mouse almayı düşünüyorum. Valorant ve CS:GO oynacağım. Bu mouse ile ani refleks dönüşler yapılabilir mi düşük hassassiyette?
Ve IPS değeri yüksek mi olmalı, düşük mü olmalı?

Son olarak IPS değerine nereden bakıyoruz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu mouse ile ani refleks dönüşler yapılabilir mi düşük hassassiyette?
Evet.
Ve IPS değeri yüksek mi olmalı, düşük mü olmalı?
Yüksek olması daha avantajlı. 200'den sonrası lükse kaçıyor artık.
Son olarak IPS değerine nereden bakıyoruz?
Farenin kullandığı sensörü bulmanız gerekiyor ilk olarak. Sonra internette aratınca özellikle Reddit gibi yerlerde o sensörün kaç IPS değerine sahip olduğunu yazıyorlar. Bazı farelerde ise üretici, direkt olarak farenin sitesine yazıyor bu değeri. Örnek olarak G203'te yazmışlar. Gayet yeterli bir değere sahip.

1607471697053.png

Not: Sensör kalitesini direkt olarak IPS değeri belirlemez. Öyle olsaydı tüm sensörlerde yüksek IPS değerleri kullanılırdı.

G102 ve G203 aynı modeller Prodigy almanızı önermem G102 lightsync alın ben kullanıyorum herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Ben Prodigy modelini 3 sene boyunca kullandım ve sonra internette şişirildiğini görünce Lightsync aldım yanına, 1-2 gün kullanıp hemen geri Prodigy'ye döndüm. 1080P de DPI'ı minimum 2500 kullanan biri olarak söylüyorum, kesinlikle RGB ve tıklama hassasiyeti dışında her konuda Prodigy kat kat daha iyi.

İlk olarak, Prodigy modelinin sensör kalitesi çok daha iyi. Bu nasıl oluyor? Uzun uzun anlatmayacağım ama kaliteli bir mousepad'in yoksa sağa sola kayma yapıyor nadir de olsa ve bu benim kabul edebileceğim bir şey değil.
Onun dışında, pürüzsüz ve yeni PC masa yüzeylerine uygun olup sorunsuz çalışsa da, 19 yıllık çalışma masama uyum sağlamadı ve saçmalıyor. Evdeki diğer masalarda denedim 2' sinde sorunsuz çalıştı kalanlarda hep kayma yaptı. (Bazıları fark edilemeyecek düzeyde, ama ben DPI'ı köküne kadar kullanan biriyim anlıyorum yani.

Sonra Lightsync modeli ile Prodigy arasındaki farkları araştırmaya başladım, tezlerim sonunda doğru çıkıyordu. Kendimi hep haklı buluyorum maalesef ki. Evet, tahmin ettiğiniz üzere Prodigy'nin sensörünün yapıldığı yer ve kaynak belirtilmişti. Ama aynı denilen Lightsync modelinde sensörünün yapıldığı yer belirtilmemişti. Oysa ikisi çok farklı sensörler. Bunu okul kitabı bulup üzerine koyup anlayabilirsiniz. Prodigy modeli kitap kapağında yoğun yazı olan yerlerde saçmalar, Lightsync saçmalamaz. Ama biz bunu kitap kapağında değil masada kullanmak için alıyoruz aloo?

Özetle, her ikisi de birbirinden çok farklı ve her ikisinin de kötü yanları var kendince. Ama ben Lightsync'i aldığıma pişman oldum diyebilirim gönül rahatlığı ile. O çift tıklama muhabbetini de hiç yaşamadım Prodigy modelinde.

Ama yine de belirtmek isterim, güzel bir pürüzsüz masa veya kaliteli bir mousepad ile Lightsync rahatlıkla kullanılabilir. Ha bu arada Prodigy tuşları zor basıyor ama Lightsync'de düzeltilmiş o basımı çok rahat. Açıkçası güzel bir mousepad alırsam Lightsync kullanma ihtimalim var. Ama insanlar ikisinin bambaşka teknolojilerle üretildiğini bilmeli.

IPS (Inch-per-second) sandığınız gibi bir etmen değil, saniye başına taranabilecek alanı belirtir. 100 IPS altına düşülmedikçe sensör taraması ve hareket takibi konusunda bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşük.

Rekabetçi oyunlar için model ararken dikkat etmeniz gereken ana etmen tutuş şeklinize ve elinizin boyutlarına uygun olmasıdır. Bunun dışında profosyonellik seviyelerinde LOD, Acceleration, Poolin Rate, SRAV, Click latency gibi etmenler model seçmekte önemli noktalar olabilir.

Geri
Yukarı