Logitech G213 klavye inceleme

Herkese selamlar. Klavyeyi bu hafta almışken almayı düşünen arkadaşlara yardımcı olmak için inceleme yayınlayayım dedim. G213'ün şu an 300-400 TL aralığında bir fiyatı bulunmakta ve bu paraya aldığınız mekanik klavyenin ömrü uzun olmayacaktır. 3 yıl boyunca G103 ve G300S ikilisini kullandım. Kendileri bana hiç sıkıntı çıkartmadı. Ancak birçok forumda bu fiyata alınan Gamepower ve Rampage vb. markaların klavyelerinde kronik sıkıntılarının olduğunu görmüşsünüzdür.

Tuşlar
-Ilk olarak klavyenin tuşları normal bir mekanik klavyeye göre ağır ancak membran klavyeye göre yumuşak. Klavyemiz, Logitech'in "Mech-dome" olarak adlandırdığı bir tuş teknolojisi kulllanıyor. Bu Mech-dome tuşların tam 4mm hareket mesafesi, 50G çalıştırma kuvveti bulunmakta ve orta şiddette sese sahip. Mekanik klavye sesi sevmeyen ve membran klavyeden bu klavyeye geçen biri olarak sanki membran kullanmıyormuş hissi verdi. Çok tatlı bir hissiyatı bulunmakta.

Işıklandırma
-Klavyenin ışıklandırması kaliteli. G Hub yazılımı üzerinden ve klavyedeki ışık tuşu ile 1, 2, 3, 4, 5 ve 0 tuşu kullanılarak modlar değiştirilebiliyor. 5 bölgesel aydınlatması bulunduğu için her tuşa özel renk veremiyorsunuz. Ayrıca birçok mekanik klavyedeki efekt bulunmamakta ancak birçoğumuzun o modları kullanmadığını düşünüyorum.
RGB doygunluğu gayet yeterli ve canlı.

Konfor
-Konfor olarak bir sıkıntı daha yaşamadım. Bilek desteği rahat ve klavye masaya oturunca oyun oynarken veya yazı yazarken rahat ediyorsunuz. Klavye ortalama 1 KG ağırlığa sahip ancak bu klavyeyi taşımadıkça bir sorun değil.

Yazılım desteği
-Yazılım olarak g Hub veya Logitech Gaming software kullanabilirsiniz. İkisinin de arayüzü sade ve anlaşılır. Kolayca kullanabilirsiniz.

Yaşanabilecek sıkıntılar
-Klavyenin 2 tane kronik sorunu var ilk olarak eğer tuşlara aşırı sert basarsanız tuşların altında bulunan plastik yapı içine göçüyor veya katlanıyor ve tuşa basmak için ya aşırı bastırmanız gerekiyor ya da hiç basamıyorsunuz. Diğer bir sıkıntı ise bazı tuşlarda kulak çınlatan bir gıcırdama olması. Bunların ikisi de tuşların sökülüp, plastik tabakanın oturtulması ve toz varsa temizlenmesi ile düzeltilecek şeyler.

Özet
-Klavyenin fiyat bandında çok kaliteli mekanik klavye olmadığını ve fiyatının indirimlerle 290TL'ye inmesini düşünürsek alınabilir bir klavyedir.
Klavyeyi alırken Gamepower saber, HyperX alloy Core RGB arasında kaldım. Paranızı kalitesiz klavyelerle vb. ürünlerle çöp etmeyin. Paranın kolay kazanıldığını düşünmüyorum. Bu yüzden millete para verip "arkadaşlar bu en iyi F/P klavyesi" dedirten firmalara yanaşmayınız. Ayrıca bunu diyen arkadaş kendisine laf atılınca aslan kesiliyor.

Puanlama(fiyatı düşünülerek yapılmıştır)
-Hissiyat 10/8.
-Işıklandırma 10/7,5.
-Konfor 10/7.
-Malzeme kalitesi 10/8.
-Yazılım desteği (Logitech) 10/8.

Genel 10/7.6
WhatsApp Image 2020-11-28 at 19.44.36 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-11-28 at 19.44.36 (1).jpeg

Son düzenleme:
G213'ün şu an 300-400 TL aralığında bir fiyatı bulunmakta ve bu paraya aldığınız mekanik klavyenin ömrü uzun olmayacaktır.
Bu cümleye hiç katılmıyorum. K553, Indrah, B640, 890 Cada gibi güzel klavyeler var bu bütçede.

Ellerinize sağlık ancak önermediğim bir ürün. Zira Dark avenger gibi Full mekanik olan güzel klavyeler 259TL gibi fiyatlara düştü geçen...

Aslında kastettiğim Gamepower, Snopy gibi geneli sıkıntılı olan ve daha tanınmış markalar. Teşekkür ederim yine de düşüncen için.

Bu cümleye hiç katılmıyorum. K553, Indrah, B640, 890 Cada gibi güzel klavyeler var bu bütçede.
Haklısınız ancak benim orada belirttiğim markalar farklıdır. K553 ve 890 Cada kullanan arkadaşlarım bulunmakta ve memnun olduklarını belirtiyorlar. Teşekkür ederim yorumun için yine de

Geri
Yukarı