Logitech G413 Mekanik Klavye İncelemesi

Merhaba. Detaylı video ve görsel paylaşımı yapmayacağım çünkü internette en kalitelisinden bir hayli görsel materyal halihazırda var. Sadece kendi görüşlerimi kısaca yazacağım.

Kardeş okuyamadım durumum yoktucular için özet: Bu klavyeyi tavsiye eder misin ? Hayır.
  • Kötü Özellik: F tuşlarının konumu standardın dışında. Piyasadaki aşağı yukarı tüm klavyelerin tuş dizilim yerleri %90 aynıdır. Ve uzun seneler boyunca bu düzene alışan el için, bir tuşun yarım santim daha solda olması bile büyük bir azap. Bu yüzden bu klavyedeki alışılmışın dışındaki F1 - F12 tuş dizilimi bence büyük bir eksi. Özellikle Knight oynayan arkadaşlar uzak dursun bu klavyeden.
  • Bilek desteği yok ve klavye biraz yüksek olduğu için biraz bilek ağrısı yapabiliyor. Bu tabiki bu klavyeye özel bir sorun değil, bilek desteği olmayan çoğu mekanik klavye aynı şeyi yaşatıyor malesef.
  • Tasarım olarak; pavyon gibi orasında burasında macro tuşu, dolmuşçu ledleri olan klavyelerden ziyade oldukça sadece ve minimal tasarımı var. Bu bakımdan tercih seçeneği olabilir.
  • Mekanik hissiyatını çoğu kişi beğenmese de ben oldukça iyi buldum. Tuş tepkileri hızlı ve yazım konforlu.
  • Ses olarak kesinlikle 50 liralık düz klavyelerden bir farkı olduğunu hissettiriyor ancak daktilo gibi ses isteyenler bu klavyeden uzak dursun çünkü gördüğüm en sessiz mekanik klavyelerden birisi. Benim için bu iyi bir özellik. Yüksek ses isteyen arkadaşlar blue switch diye tabir edilen modellere yönelmeli. Ancak baştan uyarayım, oldukça rahatsız edici boyutlarda olabiliyor bu blue switchlerin çıkardığı sesler...
  • Fiyatını gayet makul buluyorum. Çünkü bundan düşük fiyata bir tek steelseries apex 400 var, onun dışındaki klavyeler hep "no name" markalar. Aynı fiyat alternatifinde de hyperx alloy fps ler var rakip olarak.

Toparlayacak olursak;
Logitech'in bugüne kadarki müşteri desteği ve garanti&servis hizmetlerinden kesinlikle çok memnun kaldım herkese de tavsiye ediyorum. Fakat Logitech'te malesef hep bir farklı ürün çıkarma kafası var, illa tasarımda bir falso olacak ve malesef bu klavyenin tuş diziliminden dolayı ben tavsiye etmiyorum. Alternatif olarak red veya blue switchli (ses tercihinize göre) hyperx lere bakmanızı öneriyorum.

Sağlıcakla kalın. Merak ettikleriniz için konuya yazabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı