Logitech G430 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

Merhabalar…

Sizlere yeni aldığım ve 3 gündür kullanmakta olduğum Logitech G430 isimli oyuncu kulaklığını inceleyeceğim.

Teknik Özellikler
Kulaklık
Sürücü: 40 mm
Frekans yanıtı: 20 Hz-20 KHz
Empedans: 32 ohm
Hassasiyet: 90 dB SPL/mW
Mikrofon Toplama düzeni: Kardiyot (Tek yönlü)
Tür: Basınç Gradyanı Elektret Kondensatörü
Frekans yanıtı: 50-20 KHz
Hassasiyet: -40 dBV/Pa re: 0 dB = 1 Pa, 1 KHz
Test koşulları: 3,0 V, 2,2 K Ohm

Sistem Gereksinimleri
Windows Vista®, Windows® 7 veya Windows 8
USB bağlantı noktası
7.1 Surround ses yazılım yüklenmesini gerektirir

Ürün Özellikleri
Kablo üzerinden ses denetimi
Dolby 7.1 surround ses
Yassı yapılı kulaklıklar
Yıkanabilir kulaklık süngeri kılıfları
Gürültü engelleyici mikrofon
Tek bir hareketle kapatılabilen mikrofon
Tam hızlı, dijital USB

Paket İçeriği
Kulaklık
USB adaptör
Kullanıcı belgeleri

Öncelikle fiziksel özelliklerinden başlayalım. Kulakları tamamen içine alan yapıda dizayn edilmiş. Kulağımızın etrafını saran süngerin dış yüzeyi sporcu malzemelerinde kullanan ve deriye göre çok daha az terleten, koku yapmayan bir malzemeden üretilmiş. Malzeme kalitesi üst düzey tercih edilmiş. Çeşitli kafa büyüklüklerine göre ayarlanabilir yapıda olduğunu söylememize gerek bile yok. Ancak bu ayarlanabilir kısımların sen derece kaliteli ve metal malzeme kullanılarak üretildiğini söyememizde fayda var. Süngerleri kaplayan malzemenin aynısı, kafamızın üstüne gelen kısıma da yerleştirilmiş. Bu sayede üst taraftan kafamıza bir baskı hissetmiyoruz.

Kulaklıkta 2,4 m uzunluğunda kabloya yer verilmiş. Kablo üzerinde ses açma ve kapama, mikrofonu susturma ve yeniden aktif etme butonları bulunuyor. 3,5 mm standart çıkışa sahip olan bu kulaklıkta, mikrofon ve kulaklık girişleri ayrı ayrı konumlandırılmış.

Kutu içerisinden 1 adet harici usb ses kartı çıkıyor. Kulaklık ve mikrofon girişlerini bu ses kartına takıp usb üzerinden bilgisayar bağladığımız zaman kulaklığı esas kalitesinde kullanmaya başlayabiliyoruz. Çünkü G430’da 7.1 sanal Surround desteği bulunuyor ve bunu aktif etmemiz için bu ses kartıyla beraber kullanmamız gerekiyor. Deneyimlerinden yola çıkarak söylemeliyim ki, Surround etkisi çok işe yarıyor ve kesinlikle bu kulaklığı ses kartı olmadan direkt analog bağlayarak kullanmak istemiyorsunuz bir daha.

Kulaklığın son sesi çok yüksek değil. Eğer son çıkan sese çok önem veren biriyseniz bu sizi rahatsız edebilir. Ancak benim için gayet yeterliydi. Hatta daha da şiddetli ses verseydi, tahmin ediyorum ki sesi kısardım.

Bu kulaklıkta gürültü engelleme sistemi en beğendiğim yönlerinden biri. 30 cm uzağımda duran ve sesi son derece yüksek çıkan telefonum dakikalarca çalmasına rağmen en ufak bir ses bile duymadım. Hatta yan odadan kardeşim gelip beni uyardı ve telefonumun çaldığını söyledi. Bu gerçekten beni çok şaşırttı ve bir o kadar da mutlu etti. Çünkü kulaklığı alırken bu derece başarılı bir gürültü engelleme sistemi ile karşılaşacağımı tahmin etmiyordum. Sizi dışarıdan tamamen soyutladığını çok rahat söyleyebilirim.

Oyunlarda seslerin nereden geldiğini anlamada oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. G430 almadan önce “Sony mdr zx300” müzik kulaklığı ile aynı oyunlarda böyle bir ses deneyimi alamamıştım. Hatta sürekli oynadığım Battlefield haritasında daha önce hiç duymadığım sesler olduğunu G430 sayesinde öğrendim.

Hazır oyundan söz açılmışken, saatler süren oyun seanslarım sırasında hiçbir kulak ağrısı ve yorulma hissetmedim. Daha önceden çok sıkıntısını çektiğim bir konuydu. Müzik kulaklıkları bir süre sonra kulaklarınızda şiddetli ağrıya yol açıyor ve oyunu bırakıp dinlenmeniz gerekiyor. Oyuncu kulaklığı kullandığınızın farkını burada gerçekten çok hissediyorsunuz.

Film konusunda da oldukça başarılı olan bu kulaklığın ne yazık ki aynı başarısını müzik için söyleyemeyeceğim. Müzik dinlerken baslarda ve tizlerde istediğimiz berrak sesi veremiyor. Basları biraz artırdığınızda sesler patlamaya başlıyor. Tizlerde ise beklediğimiz doygunluğa ulaşamıyor. Tabi ki bunları daha önceden deneyimlediğim müzik kulaklıklarına göre söylüyorum. Yoksa bilgisayarınızda gayet rahat müzik de dinlersiniz bu kulaklık ile, ancak kulağınız kaliteli müzik dinlemeye alışmışsa aradaki farkı rahat hissediyorsunuz doğal olarak.

Ben ayrıca bu kulaklığı Playstation 3 ile de denedim. Ps3, kulaklığı doğrudan ismi ile birlikte tanıyor, zaten resimlerde göreceksiniz. Hatta online oyunlarda mikrofonunu da sorunsuz olarak kullandım. Ama ne yaptıysam konsolun ve oyunların sesini kulaklığa veremedim ve en sonunda pes edip kulaklığı televizyona bağlayıp kullandım. Dipnot olarak düşmekte fayda var.

Fiyatı ve Sonuç

Ürünün fiyatı değişmekle birlikte 231-309 tl arasında bulabiliyorsunuz. Ben 259 liraya aldım.

Oyun ve filmlerde oldukça başarılı bir ürün. Gürültü engelleme sisteminin başarısı gerçekten muazzam. Malzeme kalitesi ile uzun ömürlü bir ürün olacağını düşünüyorum. Eksi yönlerine değinecek olursak, son sesinin yüksek olmaması ve müzik performansının çok iyi olmamasını sayabiliriz. Tüm bunları da fiyatla birleştirince 10 üzerinden 8 puanı hak eden bir ürün olmuş.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

fotoğraf 1 (1).JPG
fotoğraf 2 (1).JPG
fotoğraf 3 (1).JPG
fotoğraf 4 (1).JPG
Fotoğraf 5.jpg
Mr. Paramedik

Güle güle kullan. Bende de G35 var ama kimse Logitech G serisi kulaklık almasın yahu. Bas cızırtılı, azaltıyorum bas gidiyor. Yahu tamam bas için almadım da birazda olsa beklentimi karşıla be. Memnun değilim.

Güle güle kullan. Bende de G35 var ama kimse Logitech G serisi kulaklık almasın yahu. Bas cızırtılı, azaltıyorum bas gidiyor. Yahu tamam bas için almadım da birazda olsa beklentimi karşıla be. Memnun değilim.
Evet müzik dinleme konusunda başarılı değil ne yazık ki.

Ben de G230 kullandım zamanında, düşük frekans sesler konusunda pek tatmin etmedi açıkçası.
Gerçekten benim de beklentimi karşılamadı.
G230 fiyatına göre iyi bir kulaklık yalnız. Yoksa çok başarılı değil, haklısınız.

Yaklaşık 6-7 aydır bu ürünü kullanıyorum. Bir çok film izledim, oyun oynadım; ürün gayet iyi.

Nette araştırmalarımda hep sesinin fazla çıkmadığını yazmışlardı, bu durum biraz endişelendiryordu ama kullanmalarımda anladımki yeterli sesi var. Kullandığım zamanın 3.75/4 ini ses ibresi 50%nin altında bırakıyorum, rahatsız ediyor çünkü. Eğer uzun süre kullancaksınız bir kulaklığı yüksek sesde kullanmak kulak sağlığına problem oluşturur zaten. Dolayısıyla ses sevyesi gayet iyi benim görüşüm.

Performans olayına gelince evet güzel bir performans sergiliyor, özellikle 7.1 surround destekli oyunlarda,5.1 sesli filimlerde iyi sonuçlar veriyor. Ama hiç bir zaman gerçek hayattaki gibi bir durum beklemeyin ya da daha pahallı olan gerçek 7.1 ses özellikli kulaklıklara yönelin( 700-800 tl civarı )

Peki eksi yönleri hiç mi yok derseniz, tabi var. Bu tüm kulaklıkların sorunu mudur bilmiyorum ama ses arttırma veya azaltma tuşu zamanla verimli çalışmayabiliyor. Öyle ki bazen sesi kulağa net verrmesi için o tuş takımına bir kaç defa parmakla tıklatmak gerekiyor. Bu şekilde kullanmaya devam ediyorum, garantiye göndersem mi bilemedim doğrusu. Onun dışında her şey gayet iyi.

Bu fiyat aralığında 7.1 surround deneyimi için güzel bir kulaklık, gerek ses performansı, gerek mikrofon başarısı, gerekse sağlamlık iyi bir oyuncu kulaklığını özelliklerini sağlıyor. 7.5 /10 puan veriyorum.

Yaklaşık 6-7 aydır bu ürünü kullanıyorum. Bir çok film izledim, oyun oynadım; ürün gayet iyi.

Nette araştırmalarımda hep sesinin fazla çıkmadığını yazmışlardı, bu durum biraz endişelendiryordu ama kullanmalarımda anladımki yeterli sesi var. Kullandığım zamanın 3.75/4 ini ses ibresi 50%nin altında bırakıyorum, rahatsız ediyor çünkü. Eğer uzun süre kullancaksınız bir kulaklığı yüksek sesde kullanmak kulak sağlığına problem oluşturur zaten. Dolayısıyla ses sevyesi gayet iyi benim görüşüm.

Performans olayına gelince evet güzel bir performans sergiliyor, özellikle 7.1 surround destekli oyunlarda,5.1 sesli filimlerde iyi sonuçlar veriyor. Ama hiç bir zaman gerçek hayattaki gibi bir durum beklemeyin ya da daha pahallı olan gerçek 7.1 ses özellikli kulaklıklara yönelin( 700-800 tl civarı )

Peki eksi yönleri hiç mi yok derseniz, tabi var. Bu tüm kulaklıkların sorunu mudur bilmiyorum ama ses arttırma veya azaltma tuşu zamanla verimli çalışmayabiliyor. Öyle ki bazen sesi kulağa net verrmesi için o tuş takımına bir kaç defa parmakla tıklatmak gerekiyor. Bu şekilde kullanmaya devam ediyorum, garantiye göndersem mi bilemedim doğrusu. Onun dışında her şey gayet iyi.

Bu fiyat aralığında 7.1 surround deneyimi için güzel bir kulaklık, gerek ses performansı, gerek mikrofon başarısı, gerekse sağlamlık iyi bir oyuncu kulaklığını özelliklerini sağlıyor. 7.5 /10 puan veriyorum.
Evet dostum seninle aynı fikirdeyim. Ancak eksi yönlerine ek olarak müzik performansı da çok iyi değil. Ama sonuçta kullanımda amaç farklı. Müzik için almıyoruz bu kulaklığı. Genel olarak çok memnunum ben de.

Yeni konular

Geri
Yukarı