Logitech G430 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

Merhabalar…

Sizlere yeni aldığım ve 3 gündür kullanmakta olduğum Logitech G430 isimli oyuncu kulaklığını inceleyeceğim.

Teknik Özellikler
Kulaklık
Sürücü: 40 mm
Frekans yanıtı: 20 Hz-20 KHz
Empedans: 32 ohm
Hassasiyet: 90 dB SPL/mW
Mikrofon Toplama düzeni: Kardiyot (Tek yönlü)
Tür: Basınç Gradyanı Elektret Kondensatörü
Frekans yanıtı: 50-20 KHz
Hassasiyet: -40 dBV/Pa re: 0 dB = 1 Pa, 1 KHz
Test koşulları: 3,0 V, 2,2 K Ohm

Sistem Gereksinimleri
Windows Vista®, Windows® 7 veya Windows 8
USB bağlantı noktası
7.1 Surround ses yazılım yüklenmesini gerektirir

Ürün Özellikleri
Kablo üzerinden ses denetimi
Dolby 7.1 surround ses
Yassı yapılı kulaklıklar
Yıkanabilir kulaklık süngeri kılıfları
Gürültü engelleyici mikrofon
Tek bir hareketle kapatılabilen mikrofon
Tam hızlı, dijital USB

Paket İçeriği
Kulaklık
USB adaptör
Kullanıcı belgeleri

Öncelikle fiziksel özelliklerinden başlayalım. Kulakları tamamen içine alan yapıda dizayn edilmiş. Kulağımızın etrafını saran süngerin dış yüzeyi sporcu malzemelerinde kullanan ve deriye göre çok daha az terleten, koku yapmayan bir malzemeden üretilmiş. Malzeme kalitesi üst düzey tercih edilmiş. Çeşitli kafa büyüklüklerine göre ayarlanabilir yapıda olduğunu söylememize gerek bile yok. Ancak bu ayarlanabilir kısımların sen derece kaliteli ve metal malzeme kullanılarak üretildiğini söyememizde fayda var. Süngerleri kaplayan malzemenin aynısı, kafamızın üstüne gelen kısıma da yerleştirilmiş. Bu sayede üst taraftan kafamıza bir baskı hissetmiyoruz.

Kulaklıkta 2,4 m uzunluğunda kabloya yer verilmiş. Kablo üzerinde ses açma ve kapama, mikrofonu susturma ve yeniden aktif etme butonları bulunuyor. 3,5 mm standart çıkışa sahip olan bu kulaklıkta, mikrofon ve kulaklık girişleri ayrı ayrı konumlandırılmış.

Kutu içerisinden 1 adet harici usb ses kartı çıkıyor. Kulaklık ve mikrofon girişlerini bu ses kartına takıp usb üzerinden bilgisayar bağladığımız zaman kulaklığı esas kalitesinde kullanmaya başlayabiliyoruz. Çünkü G430’da 7.1 sanal Surround desteği bulunuyor ve bunu aktif etmemiz için bu ses kartıyla beraber kullanmamız gerekiyor. Deneyimlerinden yola çıkarak söylemeliyim ki, Surround etkisi çok işe yarıyor ve kesinlikle bu kulaklığı ses kartı olmadan direkt analog bağlayarak kullanmak istemiyorsunuz bir daha.

Kulaklığın son sesi çok yüksek değil. Eğer son çıkan sese çok önem veren biriyseniz bu sizi rahatsız edebilir. Ancak benim için gayet yeterliydi. Hatta daha da şiddetli ses verseydi, tahmin ediyorum ki sesi kısardım.

Bu kulaklıkta gürültü engelleme sistemi en beğendiğim yönlerinden biri. 30 cm uzağımda duran ve sesi son derece yüksek çıkan telefonum dakikalarca çalmasına rağmen en ufak bir ses bile duymadım. Hatta yan odadan kardeşim gelip beni uyardı ve telefonumun çaldığını söyledi. Bu gerçekten beni çok şaşırttı ve bir o kadar da mutlu etti. Çünkü kulaklığı alırken bu derece başarılı bir gürültü engelleme sistemi ile karşılaşacağımı tahmin etmiyordum. Sizi dışarıdan tamamen soyutladığını çok rahat söyleyebilirim.

Oyunlarda seslerin nereden geldiğini anlamada oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. G430 almadan önce “Sony mdr zx300” müzik kulaklığı ile aynı oyunlarda böyle bir ses deneyimi alamamıştım. Hatta sürekli oynadığım Battlefield haritasında daha önce hiç duymadığım sesler olduğunu G430 sayesinde öğrendim.

Hazır oyundan söz açılmışken, saatler süren oyun seanslarım sırasında hiçbir kulak ağrısı ve yorulma hissetmedim. Daha önceden çok sıkıntısını çektiğim bir konuydu. Müzik kulaklıkları bir süre sonra kulaklarınızda şiddetli ağrıya yol açıyor ve oyunu bırakıp dinlenmeniz gerekiyor. Oyuncu kulaklığı kullandığınızın farkını burada gerçekten çok hissediyorsunuz.

Film konusunda da oldukça başarılı olan bu kulaklığın ne yazık ki aynı başarısını müzik için söyleyemeyeceğim. Müzik dinlerken baslarda ve tizlerde istediğimiz berrak sesi veremiyor. Basları biraz artırdığınızda sesler patlamaya başlıyor. Tizlerde ise beklediğimiz doygunluğa ulaşamıyor. Tabi ki bunları daha önceden deneyimlediğim müzik kulaklıklarına göre söylüyorum. Yoksa bilgisayarınızda gayet rahat müzik de dinlersiniz bu kulaklık ile, ancak kulağınız kaliteli müzik dinlemeye alışmışsa aradaki farkı rahat hissediyorsunuz doğal olarak.

Ben ayrıca bu kulaklığı Playstation 3 ile de denedim. Ps3, kulaklığı doğrudan ismi ile birlikte tanıyor, zaten resimlerde göreceksiniz. Hatta online oyunlarda mikrofonunu da sorunsuz olarak kullandım. Ama ne yaptıysam konsolun ve oyunların sesini kulaklığa veremedim ve en sonunda pes edip kulaklığı televizyona bağlayıp kullandım. Dipnot olarak düşmekte fayda var.

Fiyatı ve Sonuç

Ürünün fiyatı değişmekle birlikte 231-309 tl arasında bulabiliyorsunuz. Ben 259 liraya aldım.

Oyun ve filmlerde oldukça başarılı bir ürün. Gürültü engelleme sisteminin başarısı gerçekten muazzam. Malzeme kalitesi ile uzun ömürlü bir ürün olacağını düşünüyorum. Eksi yönlerine değinecek olursak, son sesinin yüksek olmaması ve müzik performansının çok iyi olmamasını sayabiliriz. Tüm bunları da fiyatla birleştirince 10 üzerinden 8 puanı hak eden bir ürün olmuş.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

fotoğraf 1 (1).JPG
fotoğraf 2 (1).JPG
fotoğraf 3 (1).JPG
fotoğraf 4 (1).JPG
Fotoğraf 5.jpg
Mr. Paramedik

Amazon'dan alabilirsiniz, Türkiye'de marketlerde satılmıyor bildiğim kadarıyla.
Ayrıca ben de kulaklığa bir yorum yapayım hazır yazmışken. Bana kalırsa sesi az veren bir kulaklık ve sesin nereden geldiğini de çok iyi anladığınızı söyleyemem. Stereo bir kulaklıktan farkı yok bence.
Ancak mikrofonu gayet iyi ses veriyor. Rahatlık olarak da iyi bir kulaklık.
Eğer alınacaksa G230 almak daha akıl karı (G430 ve G230'un tek farkı beraberinde gelen USB ses kartı, ki bu ses kartının etkisi neredeyse hiç farkedilmiyor).
Bence yanlışınız var. Usb ses kartı ile kullanmakla kullanmamak arasında çok fark var. Ancak bu farkı anlayabilmek için oyunun da desteklemesi lazım. Örneğin bu etkiyi en yoğun hissettiğim oyun Rage olmuştur. Denemenizi tavsiye ederim.

Bence yanlışınız var. Usb ses kartı ile kullanmakla kullanmamak arasında çok fark var. Ancak bu farkı anlayabilmek için oyunun da desteklemesi lazım. Örneğin bu etkiyi en yoğun hissettiğim oyun Rage olmuştur. Denemenizi tavsiye ederim.
Benim ses kartım da biraz iyi. Belki de ondan çok fark hissetmedim ama gerçek 7.1 ile kıyaslanamaz. Ayrıca Call Of Duty'nin eski oyunları hariç hiç bi FPS oyununda denemedim Dolby desteğini. Genelde RPG oynadığımdan hissedilmesi biraz daha zor olabilir.

Benim ses kartım da biraz iyi. Belki de ondan çok fark hissetmedim ama gerçek 7.1 ile kıyaslanamaz. Ayrıca Call Of Duty'nin eski oyunları hariç hiç bi FPS oyununda denemedim Dolby desteğini. Genelde RPG oynadığımdan hissedilmesi biraz daha zor olabilir.
Kesinlikle katılıyorum gerçek 7.1 ile kıyaslanamaz olduğu konusuna. Ayrıca zaten RPG tarzında anlaşılmaması normal. Esas FPS oyunlarında anlaşılır verdiği surround etkisi. Rage oyununu denemenizi tavsiye ederim.

Merhaba kardeşim. İnceleme yazın için teşekkürler oldukça yararlı oldu. Ben her gün cs go oynuyorum ve ses kasmak çok önemli bir durum. Bu kılaklık ile ayak seslerinin vs. tam olarak ne yönden geldiğini anlayabiliyormusun.

Öncelikle eline sağlık çok iyi bir inceleme olmuş. Bir soru sormak istiyorum , bu kulaklığı amazondan alsam Türkiyede örneğin vatandaki g430'lardan bi farkı olurmu ?

Yeni konular

Geri
Yukarı