Logitech K120 klavye incelemesi

Herkese selam. Önceki incelemiş olduğum klavye hakkında (Everest KB-188) uzun kullanım esnasında bende oluşturduğu elde boya bırakması, elde uyuşma, baş ağrısı ve mide bulantısı nedeniyle klavyeyi sinirli halimle iade etmiştim. Hatta sonradan açmış olduğum konuda da Everest gibi fason mal almamanızı, onun yerine yakın fiyat bantlarında Logitech K120 veya başka bir arkadaşın söylemiş olduğu gibi Trust GXT 830 almanızı söylemiştik. Bugün de sipariş etmiş olduğum Logitech K120 elime ulaştı ve şimdi de size bu klavyeden incelemesini yazıyorum.

Bahsettiğim konu linkleri de bunlar;

292094ae-5edd-4f7c-92d3-66781dca7361.jpg
af117ac6-6985-40ba-8384-b8e07bbf1ddc.jpg

İlk izlenim

Klavyemiz diğer basit klavyeler gibi kutusundan naylon bir ambalaja sarılı halde geliyor. Klavyemizin altında kalan bir adet Güvenli Kullanım Kılavuzu geliyor. Klavyenin kutu tasarımı ve kutu içeriği görmüş olduğunuz gibi oldukça basit.

ac2db77a-57c7-4d11-82ee-baf630675022.jpg
70c0b79e-e4a6-455d-9ff7-180e832f9494.jpg

İlk kullanımda gördüklerim

Klavyede yazı yazarken ben oldukça keyif aldım. Bu klavye membran olmasına rağmen önceki incelemiş olduğum membran klavyeye nazaran (Everest KB-188) daha tactile ve daha kararlı tuş vuruşlarına sahip. Bu klavyede arkadan aydınlatma bulunmuyor. Ancak 10 Parmak yazan biriyseniz arkadan aydınlatmaya da çoğu zaman ihtiyaç görmezsiniz zaten.

Soracak olursanız Logitech K120'nin Key Rollover değerini bulamadım. Ancak klavyede aynı anda 5 adet tuşa basabildim.

Logitech, bu klavyenin su dökülmelerine karşı dayanıklı olduğunu belirtmiş ancak bu klavyenin tabii ki de IP Sertifikası bulunmuyor. onun yerine klavyenin altında suyun kolaylıkla dışarı tahliye edilmesini sağlayan yatay delikler bulunmaktadır. Logitech bu klavyedeki sıvı dökülmelerine dayanıklılığı maksimum 60ml ile yapmış.

7e898bb4-faf5-46cd-9cb8-0b4f1650d8a6.jpg

630f063a-04f5-402c-ab81-e3782ae135f9.jpg

Klavye Windows XP'den Windows 10'a kadar bütün sürümleri, MacOS, Linux ve ChromeOS'u desteklemektedir ve sorunsuz çalışacaktır. Cihaz aynı zamanda Tak-Çalıştır özelliğine sahiptir. Sürücü kurulumu yapmanız gerekmiyor.

Klavye oldukça ince olmasına rağmen beklemediğim derecede dayanıklı bir plastikten üretilmiş. Önceki incelemiş olduğum klavyenin videosunu çektiğim zaman baskı ile yaşanan esnemeyi bu klavyede yaşamadım. Logitech, bu klavyenin 5-10 milyon tuş basım ömrü ve sessiz yazım sunduğunu belirtmiş. Ancak klavyenin yazım esnasında pek sessiz çalıştığını söyleyemem. Söylenenin aksine oldukça tok ve bir Cherry MX Blue kadar olmasa da sesli olduğunu söyleyebilirim. Klavyede hızlı yazı yazan biriyseniz yazma esnasında yanınızdaki kişi klavyenin sesinden rahatsız olabilir. Ben 10FastFingers'ta klavyeyi test ederken yanımda oturan teyzem klavyenin sesinden rahatsız olmuştu. Tabii kendisi normalde notebook klavyesi kullandığı için de rahatsız olmuş olabilir fakat aynı zamanda bu kişinin kendi tercih meselesi de olabilir. Bir kişi rahatsızlık duyarken, diğeri klavyenin oldukça sessiz olduğunun kanısına varabilir. Bu yüzden size kesin olarak "Bu klavye sessizdir." demek istemiyorum.

Bu videodan klavyenin esneme testini, kayma testini ve klavyenin 10FastFingers testini izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Klavyenin lazer baskı gibi bir iddiasını bulamadım. Yalnız Logitech'in iddiasına göre tuşlar kolay kolay silinmeyecektir. Ben zamanında 2015 yılında üretilen K120 sürümlerinden de kullanmıştım ve şimdiye kadar tuşlarının silinmesi ile ilgili bir sorun yaşamamıştım. Tuşların silinip silinmeyeceğini de ilerleyen zamanlarda sizlerle aktaracağım.

Ayrıca ürünün 3 yıl Logitech garantisi bulunmakta. 3 yıl içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşanırsa size yardımcı olacaklardır.

Sonuç

90-120TL civarlarında satılan klavyelerden bir tanesiydi ve kalitesinden oldukça memnun kaldım diyebilirim. Bu klavyenin zamanında 2015 yılında üretilen sürümünden de edindim ve klavye bu zamana kadar gerek klavyenin yazım hissiyatı, gerek tuşlara basmak için uygulanan kuvvetin azalması, gerek yazımdaki hissin membran bir klavyeye göre tactile olması gibi oldukça gelişmiş ve kalitesi artmış. Yazım hissiyatı en başta olmak üzere Logitech K120, basit kullanım için alınabilecek klavyelerin biçilmiş kaftanıdır. Bu fiyat bantlarında Everest ve onun gibi fason mal üreten markalardan edinmek yerine Logitech K120'yi size tavsiye ederim. Ayrıca alternatif olarak Trust GXT 830 öneririm. İkisi de birbirinden kaliteli ve kullanıcıyı memnun bırakan ürünler. Satın almak isterseniz iki ürünün linkini aşağıya bırakıyorum.

Umarım yapmış olduğum incelemede size yardımcı olabilmişimdir. Okumaya vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu klavyede 3 tuşa aynı anda basılıyormu sipariş verdik ama biri yorumda sadece 2 tuş yazmış.

Yani oyunlarda W - Shift - Boşluk ile atlama yapamıyormuyuz yada W-Shift-2 tuşuyla koşarken silah değiştirme

Bu klavyede 3 tuşa aynı anda basılıyor mu sipariş verdik ama biri yorumda sadece 2 tuş yazmış.

Yani oyunlarda W - Shift - boşluk ile atlama yapamıyor muyuz ya da W-Shift-2 tuşuyla koşarken silah değiştirme.

5 tuşa kadar basabildiğini belirtmiş bende aldım şu an kullanıyorum gayet güzel.

Yeni konular

Geri
Yukarı