İnceleme Logitech K835

Selamlar arkadaşlar.

Bugün Logitech K835 adlı klavyeyi inceleyeceğim kendimce. En başta teknik özelliklerini yazıp ardından kişisel görüşlerime geleceğim. İyi okumalar şimdiden.

Logitech K835

Logitech K835.jpg

TEKNİK ÖZELLİKLER VE ÖLÇÜMLER

Teknik özellikler

• TTC Switch kullanıyor. 50 milyon tıklama ömrü var.
  • 2 adet switch seçeneği çıkıyor karşımıza. Red ve Blue switch tercih edebiliyoruz.
  • TKL düzeninde bir klavye. 84 tuşa sahip.
  • Klavyenin kasası alüminyum kasa.
  • Ayakları 4 derece ve 8 derece eğim açısı sağlar.
  • Keycapsleri ABS.

Ağırlık, yükseklik, genişlik ve en ölçümleri

• Yükseklik: 127 mm
  • Genişlik: 355 mm
  • Derinlik: 36,3 mm
  • Ağırlık: 650 g
  • Kablo uzunluğu: 1.5m

Resmi sitesi; Sadece portekizce var nedense. Logitech K835 TKL Mechanical Keyboard: Design compacto moderno

Multimedia tuşları bulunmaktadır. FN + "herhangi bir F1-F12" tuşuna basmak yeterli.

Multimedia.png

FN + F1 = Tarayıcıda yeni sekme açıyor. Tarayıcının açık olmasına gerek yok masasütünde de basarsanız yeni sekme açıyor.
FN + F2 = Windows'da bulunan "görev görünümü" adlı sekmeyi açıyor.
FN + F3 = Arama yapıyor. Windows'da tıklarsanız Windows'un ara yeri açılıyor. Taracıyınıda yaparsanız url yerine atıyor.
FN + F4 = Hesap makinesini açıyor.
FN + F5 = Müzik uygulamasını açıyor.
FN + F6 = Bir medya oynatıcısında çalışan bir önce ki şeyi açıyor.
FN + F7 = Medya oynatıcısında çalışan şeyi durdurup açıyor.
FN + F8 = Bir medya oynatıcısında çalışan bir sonra ki şeyi açıyor.
FN + F9 = Mute tuşu.
FN + F10 = Ses seviyesini düşürme.
FN + F11 = Ses seviyesi yükseltme.
FN + F12 = Windows Lock.
FN + Home = Scroll Lock.

Kullanıcı İncelemesi;

Bu klavyeyi ben Aliexpress.com'dan 28 Mart 2023 tarihinde vergileriyle beraber 627TL'ye satın aldım. 11 Nisan da klavye elime geçti. Süreç gerçekten hızlıydı.

siparis.png

Bu zamana kadar düzgünce kullandığım klavye sayısı az. 4 yıla yakın James Donkey 616 kullandım. Sıkıldığım için Corsair K55 RGB PRO XT satın aldım. Onun da incelemesi için; İnceleme: CORSAIR K55 RGB PRO XT incelemesi

Kutu içeriğine geçersek basit bir kutu da geldi klavye. Kutunun hasar almasını PTT'ye bağlıyorum. Kutu da hasar olsa da klavye sağlam onun için sorun yok.

Kutu.jpg

Tuş hissiyatı;

İlk mekanik klavyem olduğunu tekrardan hatırlatayım. Gerçekten güzel hissettiriyor Logitech kalitesini koymuş buraya. Sesini de atacağım zaten. Youtube'dan oldukça custom klavye videoları izledim ve sesi gerçekten onlar gibi geliyor şoka uğradım resmen. Çünkü daha basit bir ses bekliyordum. Tekno marketlerde switch testerlardan bile test etmiştim ama hiç birinin sesi bu klavye gibi gelmiyordu veya orada ki gürültüden ben anlamıyordum. Red switch'in bu kadar
sesli olacağını da düşünmemiştim. Evde kullanınca gerçekten sesi fazlaymış gibi geliyor insana en sessiz switchlerden bir tanesi olsa da.

Tuşların üstünde baskı var evet ama dibine girmedikçe belli olmuyor. Hatta hissettirmiyor bile. Asla çıkacak gibi değil üstünde ki yazılar gönlünüz rahat olabilir. 2 farklı resim yükledim, birisi switch'i odaklıyor diğeri tuşları. Rahatça görebilmeniz için.

IMG_20230411_190722.jpg

IMG_20230411_190300.jpg

Işıklandırma konusuna gelirsek klavyede herhangi bir ışıklandırma bulunmuyor. Benim pek umrumda değil ışıklandırma olup olmaması ama en azından beyaz bir ışıklandırma yapabilirlermiş. Işıklandırma önemli olan kişiler düşünsün derim.

Klavyenin kasası cidden kaliteli. Premium bir his veriyor. Kesinlikle deneyimledikten sonra hissedilecek bir şey. Resime bakınca anlaşılmıyor.

IMG_20230411_191359.jpg

Ses testi;

klavyenin ses testini yaptım ve youtube'a yükledim aşağıda ki videoyu açarak dinleyebilirsiniz. Kameramın mikrofonu pek iyi sayılmasa da ses yine iyi geliyor. Gerçekte biraz daha tok olduğunu söylemem gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Klavyenin boyutuna gelirsek TKL olduğu için küçük bir klavye. Küçük dediğime de bakmayın çok küçük değil. Bence ideal. Sırasıyla Logitech K380, Logitech K835, James Donkey 616 ile karşılaştırabilirsiniz. K380'in çok minik bir klavye olduğunu unutmayalım ama :)

IMG_20230411_194909.jpg

Klavyenin görselleri;

IMG_20230411_153651.jpg

IMG_20230411_153707.jpg

IMG_20230411_154002.jpg

IMG_20230411_153716.jpg

IMG_20230411_153816.jpg

2 aydır kullanıyorum klavyeyi. Ciddi anlamda iyi bir klavye. Kasası da oldukça kaliteli ve hissiyatı dediğim gibi iyi. Diğer plastik klavyeler gibi değil. 2.el de satılıyor şuan da almak isteyen olursa kesinlikle öneriyorum. Bu fiyatta bu klavyeden daha iyi bir klavye alacağınızı düşünmüyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Karanlık ortamda çalışmak için en azından dediğiniz gibi beyaz bir ışık iyi olabilirdi onun haricinde tasarımını ve sesini sevdim.
Abajur varsa sorun olmuyor. Klavyeye bakmadan yazıyorum, abajur olunca da hem güzel görüntü oluyor hem de yerini bilmeyenler için iyi. Bu fiyata böyle bir ürün yok maalesef.

İnceleme güzel olmuş hocam, tekrardan hayırlı olsun. MK61 çilesinden de kurtardığına göre daha iyi olmuş. Sesi de fena değil gibi ama yok ben red'e karşıyım :D Ek olarak, James Donkey Keycapslerini bu klavyeye taksanıza hocam çünkü bunlar soyulacak gibi duruyor. Ben arada sıkılınca eski klavyenin keycapslerini takıyorum siyah beyaz pembe güzel gidiyor.

İnceleme güzel olmuş hocam, tekrardan hayırlı olsun. MK61 çilesinden de kurtardığına göre daha iyi olmuş. Sesi de fena değil gibi ama yok ben red'e karşıyım :D Ek olarak, James Donkey Keycapslerini bu klavyeye taksanıza hocam çünkü bunlar soyulacak gibi duruyor. Ben arada sıkılınca eski klavyenin keycapslerini takıyorum siyah beyaz pembe güzel gidiyor.
Sağolun hocam. Soyulacağını gram düşünmüyorum hissettirmiyor bile. Tırnağım ile kazımayı denedim gelmiyor bile. Deneyeyim keycaps'i 😅

Yeni konular

Geri
Yukarı