Logo tasarımım nasıl olmuş?

Benzer olduğunu düşündüğününüz görselleri bizimle kaynağı ile beraber paylaşırsanız memnun oluruz.
Tam olarak aynısını bulamadım ama 2 dakikalık araştırmamla bunu bulabildim.

Screenshot_3.png

Bazı kişiler işi bilmiyorsanız başkasının ekmeğine taş koymayın gibi sözlerle onur kırıcı konuşmuş. Kimse bu işleri emek vermeden öğrenmiyor.
Yaparak öğreniyoruz hepimiz insanız.
Ben r10'da çok profosyonel gördüm gül gül öldüm.
kimi var yarım saatlik işi 3 gün sonra teslim ediyor sanki 3 günde yapmış gibi.
verilen zaman ve verilecek ücretler baz alınarak işçilik yapılıyor.

Anladığım kadarıyla logoyu internetten bulup sadece altına yazı mı eklediniz? Çünkü bu logoya benzer bir sürü tasarım internette mevcut.

Öncelikle logo idare eder diyelim. Eksikleri var. Gelelim asıl konuya.

Asıl işinin bu olup olmadığını bilmiyorum eğer profesyonel bir grafik tasarımcı isen bu sözlerimi lütfen üstüne alınma. Genel konuşacağım.

Arkadaşlar eğer bir grafik tasarımcı değilseniz şu işlere bulaşmayın. Grafik tasarımcı insanların ekmeğine taş koyuyorsunuz. Her ne kadar ne alaka desenizde yanlış yapıyorsunuz. Normalde saygı görmesi gereken ve değerli bir piyasası olan kocaman bir sektör bizim milletin kör gözü sayesinde paramparça oldu. 50, 20 hatta 10 TL'lik logolara tamam diyor insanlar. Bunu yapmayın lütfen. Ya gidin işinizi iyi yapın emeğinizin karşılığını alın. Ya da gidip ucuza çakma işler yapmayın. Size güzel gelen şeyler grafik tasarımcılara berbat görünüyor. Bu da logo kötü olmuş demektir ne derseniz deyin. Adam ortalama bir logo yapıyor sonra iş fiyata gelince herkes 10 TL'ye yapılan işleri örnek gösterip reddediyor. "benim yeğene veririm 10 lira o da yapar." gibi şeyler bile duydum. Bir de müşteriler zaten ne istediğini bilmiyor 20 kere revize yapıyorsun. Emeğin fiyat yüzünden çöp oluyor. Kısaca bu işin eğitimini almamış ya da çalışıp kendini uzun süreler geliştirmemiş insanlar bu işi y a p m a s ı n.

Son olarak adamdan logo istiyorsun .psd formatında gönderiyor. Gitmiş Photoshop'ta logo tasarlamış. Logo vektörel formatta olur arkadaşlar. Özelliği scalable olmasıdır.

Yazdıklarınıza katılıyorum hocam bende bunu savunuyorum. Daha önceki postlarıma denk geldi iseniz ben videographerim sektörden sayılırım ama grafik tasarım alanına giriş yapıyorum her ne kadar temelim olsa da göz eksiğim, program vb. eksiğim var bazen bu tarz konularda deneyim kazanmadık adına müşteti ile çalışıyorum ve eksiğim olduğu için hazır çalışıyorum ve yok müşteri kaçmasın gibi düşüncelere kapılmadan fiyatımı veriyorum. 50TL gibi aptal rakamlar teklif etmiyorum. Bu işten para kazanıyoruz ve sanat icraa ediyoruz. Yazdıklarınızı üstüme alınmıyorum ama hocam genç grafik tasarımcı adayları sırf iş alabilmek adına bu hataya düşüyor.

( O değilde benim revize arada kaynadı :) )

Bazı kişiler işi bilmiyorsanız başkasının ekmeğine taş koymayın gibi sözlerle onur kırıcı konuşmuş. Kimse bu işleri emek vermeden öğrenmiyor.
Yaparak öğreniyoruz hepimiz insanız.
Ben r10'da çok profosyonel gördüm gül gül öldüm.
kimi var yarım saatlik işi 3 gün sonra teslim ediyor sanki 3 günde yapmış gibi.
verilen zaman ve verilecek ücretler baz alınarak işçilik yapılıyor.
İnsanlar deneme tahtası değildir. Bu işi öğrenmek isteyen stajını yapar sonra da kendine bir ajansta tecrübe ekler tıpkı her sektörde olduğu gibi. Freelance konumuna gelmek için belli bir birikime ihtiyacınız var. O zaman ben de gideyim sanayi ustası olayım 2 ayda. Benim işçiliğimle 10 yıllık ustanın işçiliği bir olur mu? O bahsettiğiniz profesyonel denilen insanlar da zaten profesyonel değiller, az önceki yazıda bahsettiğim insanlar.

Dediğimin de arkasındayım bu tarz işler yüzünden grafik tasarımcılar bıkmışlar. İnternette forumlara bakarak bunları görebilirsiniz. En kötü ihtimalle gidip profesyonel biriyle konuştuğunuzda konuyu net olarak anlayabilirsiniz. :(

Yazdıklarınıza katılıyorum hocam bende bunu savunuyorum. Daha önceki postlarıma denk geldi iseniz ben videographerim sektörden sayılırım ama grafik tasarım alanına giriş yapıyorum her ne kadar temelim olsa da göz eksiğim, program vb. eksiğim var bazen bu tarz konularda deneyim kazanmadık adına müşteti ile çalışıyorum ve eksiğim olduğu için hazır çalışıyorum ve yok müşteri kaçmasın gibi düşüncelere kapılmadan fiyatımı veriyorum. 50TL gibi aptal rakamlar teklif etmiyorum. Bu işten para kazanıyoruz ve sanat icraa ediyoruz. Yazdıklarınızı üstüme alınmıyorum ama hocam genç grafik tasarımcı adayları sırf iş alabilmek adına bu hataya düşüyor.

( O değilde benim revize arada kaynadı :) )
Dediğim gibi biraz daha tecrübe katıp ondan sonra işe başlamak size de sektöre de çok şeyler katacaktır. Ama online olsa bile bu işin eğitimini ve yanında da sertifikanızı almanızı tavsiye ederim.

Revizede ise font ortadaki çizgiye biraz yakın olmuş soldaki logo ile çizgi arasındaki mesafeyle yazı ile çizgi arasındaki mesafeyi eşitleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı