LoL, CS:GO, Valorant ve PUBG oyunları için monitör önerisi

Lütfen Rampage, gameblala ve donkey monkey yönelme.

İncehesap'tan ben de çekiniyorum, şahsen oradan bir şey almam. Şu an işten çıktım çok yorgunum. Yarın biraz daha bakınıp, güncel satışta neler var yazacağım.

İyi akşamlar.

Neden Rampage monitörlere bir karşı duruşunuz var yani ben kullanıyorum tek sorun ayaklarının hareket etmemesi olarak işaretliyebilirim bir de arka tuşu estetik değil
Sizin sorununuz nedir Rampage ile.

Lütfen Rampage, Gameblala ve Donkey monkey yönelme.

İncehesap'tan ben de çekiniyorum, şahsen oradan bir şey almam. Şu an işten çıktım çok yorgunum. Yarın biraz daha bakınıp, güncel satışta neler var yazacağım.

İyi akşamlar.
Hepsiburada da 1750 TL ye buldum Asusu ama pivot olmaması da bir sorun gibi geliyor ne yapmalıyım? bana yol gösterin lütfen 1750 ye Asus mu 1800 civarında aoc mu kesin ve net bir karar vermek istiyorum herkes pivot pivot diyor endişe ettim.

Sana balık vermeyeceğim, balık tutmayı öğreteceğim :) Keza almayı düşündüğünü yazdığın monitörlerin hiçbirinin FPS oyunları ile alakası yok.

Öncelikle eğer Valorant, CS:GO, PUBG vb. rekabetçi FPS oyunları oynamak için bir monitör alıyorsan TN panel alman gerekiyor.

Neden TN panel alman gerekiyor? Çünkü 144hz 1ms bandında bir monitör istediğine göre 1500 - 2500 civarı bir bütçen var anladığım kadarı ile. Bu bütçeye iyi bir IPS ya da VA monitör alamazsın. IPS'i renk kalitesi için alırsın, kaliteli rengi olan ve aynı zamanda oyun oynayacak kadar hızlı IPS paneller 4.000TL'den falan başlar. VA ise hem TN kadar hızlı hem IPS kadar iyi renk ve görüntü verebilir ama bunu yapabilmek için çok kaliteli bir panel ve iyi modifiye edilmesi lazım. Bu tip VA panele sahip ürünler de 20.000TL falan :D.

Bu noktada BenQ Zowie, Acer Predator ve Asus XG ve MG serisinin TN modelleri alabileceğin en iyi TN panele sahip seriler. Zowie'de tüm paneller aynı kalitede o yüzden gözün kapalı herhangi bir modeli alabilirsin sadece inç ve hz'e bak. Acer'da Predator olmayan modellere bakma. Asus'da XG ve MG olmayan modellerden uzak dur. Özellikle TUF gördün mü koşarak kaç. XG serisi baya iyi ama Zowie'nin XL serisi ile kafa kafaya. Aradaki tek fark bence Zowie'nin DyAc, Color Vibrance ve Black eQualizer teknolojileri Asus'un muadil renk optimizasyonu ve motion blur önleyici teknolojilerine karşı daha iyi. Keza Zowie'ninkiler hem donanım hem yazılım modifikasyonu, Asus'unkiler safi yazılım.

Zowie XL, Acer Predator ve Asus MG (Xg248 240 hz çünkü) alacağın monitör olmalı.

144hz 1ms istemişsin o yüzden modelleri sıralıyorum sana;

Acer Predator XB241hbmipr

Zowie XL2411P

Asus MG248Q

Şimdi bunları karşılaştıralım;

Hız ve Performans: AUO üretim TN panel arıyoruz burada. AUO TN panelleri kalitelidir. Hız ve performans olarak bu bütçelerde TN panelin getir götürünü bile yapamaz IPS ve VA. Yapabilen monitörler de çok pahalı. 3'ü de AUO

Renk: Renk Gamutu ve Doğruluğa 3'ü de 8bit doğrulukta. AAA oyun oynamıyorsan 8 yeterli. 3 monitörde de aynı renk performansı var. Doğruluk açısından XL2411P sRGB gamutunda yüksek doğruluk veriyor. Bu noktada XL2411P bi tık daha iyi. Gamut'ta sRGB genelde oyun için ideal gamut. %90 ve üzeri değer olması gerek. Başka gamutlar var AdobeRGB, Rec2020 ve DCI-P3 gibi ama bunlar tasarımcılar ya da fotoğrafçılar için önemli. Bizi pek alakadar etmiyor.

Parlaklık: 3 monitörün de 350cmd2. Idealdir. 400 450 olsa şahanedir. Etraf ne kadar aydınlık olursa olsun monitörü net görürsün. 250'den uzak dur, güneş odaya vurduğu an ekranda hiçbir şey göremezsin. 3 monitör de bu konuda iyi.

Tepki süresi: 3 monitörün de tepki süresi kafa kafaya. Keza aynı paneli kullanıyorlar zaten.

Tasarım:

Çerçeve: Tasarım tarafında 3'ü de kalın çerçeve. Doğru tercih keza fps oyunlarında hem parlaklığı yansıtmama, hem odağı artırma hem de paneli güvende tutma adına (lan partylere falan giderken) kalın çerçeve önemlidir.
Ayak: Burada Predator sınıfta kalmış. Keza fps oyuncuları mouse, mousepad ve klavyeyi monitöre yakın tutmayı çok sever. bu noktada V ayak seni çok zorlar. Asus ve Zowie doğru tercihle kare ve küçük ayak kullanmış. Bu masanda mouse ve klavye için çok daha fazla yer demek.

FPS için monitör alırken dikkat etmen gerekenler bunlar.

Ben hem XL2546 hem XL2411P kullanıyorum. DyAc muhteşem bi özellik ama XL2411P'de yok, 2 ay kadar sonra gelecek XL2411K'da olacakmış duyurulana göre. DyAc olmasa da, Black eQualizer ve Color Vibrance güzel özellikler oyunlar için. Yani ekranın ortasına TIRTO Crosshair koyup "Gaming Monitör Yazılımı" demenin ötesinde özellikle CS:GO ve PUBG'de inanılmaz işine yarayacak özellikler.
Valorant'ta Black eQualizer çok işe yaramıyor keza oyunun renk optimizasyonu ve harita dizaynı muazzam. Karanlık alan yok. fakat Color Vibrance gerçekten karakterleri arka plandan ayırıyor, oyun içinden turuncu ve kırmızı karakter haresi yaptığında.

Şu veriler ışığında hem kendi kullandığım için hem özellikler açısından bir tık önde olduğundan bu bütçede XL2411P tavsiye ederim. Asus MG248Q alsan da üzülmezsin. O da iyi.

Balık tutmayı öğrettin ama konu sahibi arkadaşın dün farklı bir konusunu gördüm. Burada dünya kadar açıkladık, gidip aynı konuyu yeniden açmış :D ve LG 27" monitör aldığını belirtmişti.

Ben de XL2411P önermiştim ama nafile olmuş.

Hocam bir şey soracağım sizce XL2411K'yı beklemeli miyim malum dolar artıyor ve fiyatı nasıl olur bilmiyorum yoksa XL2411P alıp geçiyim mi?

Valorant ve Fortnite oynuyorum XL2411P işimi görür mü?

VG248QZ mi XL2411P mi @allmightymihawk hocam yazınızı okudum büyük ihtimalle bu ASUS'u önermiyor musunuz de mi?

Valla VG248QZ ile XL2411P kafa kafaya özellikleri

XL2411P'de Black eQualizer, Color Vibrance gibi ekstra özellikler var. Ayrıca tasarımı çok daha iyi. Bu noktada XL2411P öneririm.

XL2411K'da DyAc olacakmış. DyAc benim gördüğüm en iyi blur reduction teknolojisi. Ayrıca ekstra shield ve S-Switch de satın alıp takabilecekmişsin ve bu jenerasyon panellere göre çok daha yeni ve güçlü bir panel kullanılıyor.

Bu açıdan baktığında sanırım 1 aya falan çıkacak diye biliyorum. Ben olsam XL2411K beklerdim. Yani kur tabi sıkıntılı ama 200 300 TL bi fark olur taş çatlasa. 2.000TL civarında satılır diye düşünüyorum en kötü ihtimalle.

Yani her ne kadar Zowie FPS konusunda diğer markalara göre çok iyi olsa da, sonuçta ülkede baya büyük bir sıkıntı var ve insanlar 200 300TL'nin hesabını yapıyor. Bu noktada piyasada vasat da olsa 1.500TL'ye 144Hz 1ms monitör alabildiğin bir ortamda 2.000TL'nin üzerinde fiyatlandırma çok saçma olur.

Bakalım görücez.

Hocam yazınız için teşekkürler peki bu durum eksi bir yönü müdür? Çok etkiler mi acaba parlaklığı bir fikriniz var mı?

Dyac⁺ teknolojisi – farklı bir spray deneyimi.
Dyac™ spray ve flick gibi ani ve sert ekran hareketlerinin yarattığı bulanıklaşmayı önlemektedir. Bu özellik oyuncuların mermilerin gittiği yeri ve Crosshair'ı daha rahat görmesini sağlayarak recoil controlünüzü sağlamlaştırır. Dyac+ için aynı Teknoloji'de optimizasyon kullanılarak daha spray kontrolü konusunda farklı bir çözüm sunulmuştur.
Learn more about DyAc™
Not: Panelin tasarım kısıtlamaları sebebiyle, XL2411K'da dyac açıldığında parlaklıkta azalma yaşanacaktır; bu durum XL2546/XL2546S/XL2546K/XL2746S için geçerli değildir.

Hocam herhalde ürün satışa çıkmış.

30$ bir fark var.

Son düzenleme:
Hocam yazınız için teşekkürler peki bu durum eksi bir yönü müdür? Çok etkiler mi acaba parlaklığı bir fikriniz var mı?

Dyac⁺ teknolojisi – farklı bir spray deneyimi.
Dyac™ spray ve flick gibi ani ve sert ekran hareketlerinin yarattığı bulanıklaşmayı önlemektedir. Bu özellik oyuncuların mermilerin gittiği yeri ve Crosshair'ı daha rahat görmesini sağlayarak recoil controlünüzü sağlamlaştırır. Dyac+ için aynı Teknoloji'de optimizasyon kullanılarak daha spray kontrolü konusunda farklı bir çözüm sunulmuştur.
Learn more about DyAc™
Not: Panelin tasarım kısıtlamaları sebebiyle, XL2411K'da dyac açıldığında parlaklıkta azalma yaşanacaktır; bu durum XL2546/XL2546S/XL2546K/XL2746S için geçerli değildir.

Hocam herhalde ürün satışa çıkmış.

30$ bir fark var.

Şimdi DyAc,ya da motion blur reduction dediğimiz olay (farklı markaların farklı teknolojileri var) zaten likit kristallerin CRT monitörlerdeki gibi tamamen siyaha döndürülmesi ile çalışıyor. O DyAc sayfasında görselle anlatılmış.

XL2411K'yı denemediğim için arada ne kadar fark olur bilmiyorum ama zaten XL2411P'de DyAc yok. Yani DyAc kullandığında oluşan parlaklık seviyesini beğenmezsen kapatırsın :) Eğer çok fazla blur yaşamıyorsan zaten kullanmana da gerek yok.

XL-S ve XL-K serisi ile yeni jenerasyon bir panel kullanılıyor bu noktada zaten DyAc+ olarak geçiyor DyAc.

Bu verdiğin sayfalar yabancı siteler. Türkiye'de daha satışa çıkmadı. Önümüzdeki aylarda çıkar herhalde. 1 2 ay bekleyebilirim dersen XL2411K alabilirsin. Yoksa XL2411P'de zaten geçen senenin modeli.

@allmightymihawk hocam merhaba 1500-2500 bandında bütçem var. Biraz güneş vuran bir odadayım. Valorant gibi FPS oyunları oynuyorum genellikle. Hz fark etmez bana güzel bir monitör önerir misiniz?

Geri
Yukarı