LoL terimleri ve anlamları

raigod

Hectopat
Yer
Japonya
Daha fazla  
Meslek
İblis avcısı
LoL oynarken sürekli bazı oyuncular garip şeyler söylüyorlar fakat anlamlarını bilmiyorum. Sizde bildiklerinizi yazarak bilmeyenlere öğretebilirsiniz.
Ben başlıyorum.

Invade = rakip takımın ormanını çalmak.
Otp = sadece bir koridor, bir şampiyonda ustalaşmak.

Feed: feedlemek kelimesi bir kişinin rakibe kendini bilerek öldürtmesi anlamına gelmektedir. Feedlemek kelimesi kendinden üstün bir rakiple savaşarak sürekli ölmeye de denmektedir.
Kısaca rakibi besleme.

TF = Takım Savaşı
Ninja Baron/Dragon = Normalde baron veya ejder yapsanız rakibin alabileceği fakat hızlıca 5 kişi beraber yapılan seri baron/ejderha
Koridor Push = Rakibe doğru laneyi ittirmek. bkz: lane = koridor
Lane Freez/Freezlemek = Minyonlara son vuruş yaparak laneyi yavaş itmek/ dondurmak.

Tonlarca terim var bilmediklerinizi sorsanız daha iyi olur.

Dash: İleri atılma
Dürtme/poke: Lane safhasında rakibin canını azaltmak için menzilli karakterler tarafından yapılan düz vuruş/yetenek
B atmak: Baseye dönmek
Roam: Şampiyonun kendi lanesi dışındaki bir laneye gang atmasıdır. Mid tarafından topa ve bota atılır genelde.

Carry: Taşımak
BD: Backdoor’un kısaltması. Takımlar birbiriyle uğraş halindeyken bir oyuncunun ayrılıp tek başına oyunu bitirmeye çalışması.
Deny: Mahrum bırakmak rakibinizi minyon deneyiminden altınından veya bir global objektiften uzak tutma eylemine denir. Menzilli bir şampiyonla oynarken karşınızda menzilsiz bir şampiyon varsa, onu minyonlarına yaklaştırmayarak deny’layabilirsiniz.
Dive: Rakibe kule altı girmek.
Huehuehuehue: Mordekaiser böyle gülüyor.

Plate = Kulelerde dakika 14'e kadar olan kutucuk/barlar
ADC = Her ne kadar nişancılar için kullanılsada saldırı gücü odaklı taşıyıcı anlamına gelir.
APC = Yetenek gücü odaklı taşıyıcı.
Ayrık İttirme = Yan koridorlar (bot/top) içinde ittirme yapmak.

Backdoor: Takımlar birbiriyle uğraş halindeyken bir oyuncunun ayrılıp tek başına oyunu bitirmeye çalışması.
Buff: Güçlendirme.
Kite: Kite vurkaç yapmak demektir. Genellikle saldırı gücü taşıyıcıları tankları öldürmek için bu yöntemi kullanır ve böylece hasar yemeden onları kesmiş olurlar.

Geri
Yukarı