LoL zırh ve büyü direnci nasıl çalışır?

Arkadaşlar bugün bir el LoL oynamam beni bu soruya itti. Poppy almıştım. Oyun 38. dakikalardaydı. Full zırh çıktığım için 380 zırhım oldu. Bıldigim kadarıyla zırh rakibin AD'sini ne kadar zırhın varsa yok sayıyor. (Zırh deşmesi olmadığını varsayarsak) bu mantıkla bana zarar veremeyecek rakiplerim vardı. Nasıl çalışır bu zırh?

1608838629383.png

Stratera'nın videosunda böyle anlatılmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zırh, fiziksel hasarlara karsi yuzdelik koruma saglar.

Buyu direnci, buyu hasarina karsi yuzdelik oranda koruma saglar.

Bu etkiler buyu nufuzu, zırh desme ve zirh delme gibi etkilerle azaltilabilir.

Hic hasar almamak mumkun degil. Full zirh alsan bile karsidaki Mahvolmus veya onun gibi zirh delme esyalari alabilir.

Sisteme göre:

(Zırh) / (Zırh + 100)

Örneğin 100 zırhın olsun, 100/200 %50 daha az damage alacağın anlamına geliyor.

Zırh tamamen hasar engellemez, %lik olarak engelliyor. Senin 380 zırhın olduğunu varsayarsak %79 daha az hasar alman gerekiyor, tabii bu diğer her şeyi gözardı edersek (zırh deşme, temel zırh delme, zırh delme.) Adamın 600 vurduğunu düşünelim, sana hâlâ 126 hasar vermesi lazım.

Aynı şey büyü direnci için de geçerli.

Zırh, fiziksel hasarlara karsi yuzdelik koruma saglar.

Buyu direnci, buyu hasarina karsi yuzdelik oranda koruma saglar.

Bu etkiler buyu nufuzu, zırh desme ve zirh delme gibi etkilerle azaltilabilir.

Hic hasar almamak mumkun degil. Full zirh alsan bile karsidaki Mahvolmus veya onun gibi zirh delme esyalari alabilir.
Mahvolmuş kralın kılıcı zırh delme eşyası değil. Statın üstüne gelince %'lik olarak ne kadar hasar azalttığını görebilirsin. Zırh delme ve zırh deşme olarak iki şekilde zırh kırılır. Zırh delme %' lik olarak zırhını eksiltir. %x kadar zırh delme varsa rakipte zırhının %x kadarı yok sayılır. Zırh deşme ise düz bir rakamdır ve zırhından düşer. Örneğin 18 zırh deşme veriyorsa zırhından 18 düşer. Zırh deşme itemleri normal şampiyonlara karşı iyidir çünkü zırhları düşüktür bu yüzden suikastçiler Draktharr ve Youmuu gibi eşyalar alır onlar zırh deşme verir. Zırh delme ise tanklara karşı iyidir çünkü yüzdelik olarak azaltır Dominik ve Fani hatıratı gibi.

Geri
Yukarı