LoL'de hiçbir şampiyonla oynayamama

whatsername21

Centipat
Katılım
3 Haziran 2021
Mesajlar
1.371
Çözümler
7
Karşınıza gelen insanlar muhtemelen sizden çok daha uzun süredir oynuyorlar. Her şeyde olduğu gibi zamanla kendinizi geliştirirsiniz oyunda. Tavsiyem farklı farklı şampiyonlar denemek yerine oyunun ana mekaniklerini kavrayana kadar basit yetenek kitine sahip tabiri caizse körün bile koklaya koklaya oynayabileceği şampiyonlar almanız. Eğer şansınız varsa arkadaşlarınızdan size öğretmesini isteyebilirsiniz onun dışında internetten video izlemek ve taktik öğrenmek de işe yarayabilir.
 

Angelic

Decapat
Katılım
6 Eylül 2019
Mesajlar
418
Çözümler
1
Öyle o şampiyonla ilk oyununda zaten mükemmel oynayamazsın. Defalarca oynamalısın. Ayrıca her maçta da aynı şampiyon ile aynı verimi alamazsın, iki takımın seçimlerine göre seçim yapman gerek.
 

variemert

Decapat
Katılım
26 Haziran 2019
Mesajlar
353
Dostum işe ilk olarak "şu karakteri oyna" diye tavsiye verenleri dinlememekle başla. Hangi karakteri oynarsan oyna oyun bilgin ve oyundaki yeteneğin gelişmediği sürece kaybedeceksin. Oyun bilgisi edinmek için öncelikle kendine bir lane seç ve o lane de iyi oynayan profesyonel oyuncuları izleyerek nelere dikkat ettiklerini ve neler yaptıklarına bakarak çıkarımlarda bulunabilirsin. Öğretici videoların gerçekten faydası var bunları izleyip işe yarar bilgileri uygulayabilirsin. Kısacası oyun bilgini arttırmanın birçok yolu var. Oyundaki yeteneğini geliştirme konusuna gelirsekte iş sadece metada olan bir karakteri alıp oynamakla olmuyor. En basitinden örnek vermek gerekirse karşına gelen bir adcnin senden iyi oynamasının en temel sebebi pozisyon alması bile olabilir. Sen rakibini izlerken sıradan bir şekilde yürüdüğünü veya düz vuruş attığını sanıp "bende neden olmuyor" diyebilirsin ama kesinlikle öyle değil. Çok abartmak istemiyorum ama LoL'de yaptığın Click'ler bile gayet önemli özellikle bir adc için. Her şeyden önce bu bir oyun, fakat kaybettiğin bir oyundan keyif alamazsın seni de anlıyorum. Bu oyunu oynamak ve keyif almak istiyorsan öğrenmekten başka çaren yok. Buraya onlarca şey daha yazabilirim ama kalabalık olsun istemiyorum, Discord adresimden ulaşabilirsin başka merak ettiklerin olursa. DC: variemert#2537
 

Femto

Kilopat
Katılım
24 Ağustos 2016
Mesajlar
2.136
Makaleler
12
Çözümler
14
Oyun ADC olarak başlamak için fazla ilerledi. Herkes uzun zamandır ADC oynuyor, bundan dolayı sıkıntı yaşaman normal. Oyun bilgisi olarak, macrolara dikkat etmeniz gerekli. Özellikle Plat oyuncuları Elmas üstü oyunlardan ayıran tek özellik bu çünkü. Karşıma düşük elmas ya da plat bir oyuncu geldiğinde yapmam gereken tek şey minyonları kontrol etmek oluyor, 1v1 yapmama bile gerek kalmıyor.

Örneğin ben üst koridor oyuncusuyum, karşımdaki oyuncuyu gözlemliyorum ilk 3 minyon dalgası ile. Eğer benim "Cheater's recall" atmamı engelleyebiliyorsa minyonları kuleme yakın bir yerde dondurmaya çalışıyorum, eğer engelleyemiyorsa, hali hazırda sustain'i iyi olan karakterler oynadığımdan dolayı sürekli trade giriyorum, karşımdakini B atmaya zorluyorum ve minyonları hızlıca iterek hem para hem de XP kaybetmesini sağlıyorum. Aramızdaki fark açıldığında zaten iş çocuk oyuncağına dönüyor, hasar veremeden ölüyorlar. Başlangıç için üst koridor önerebilirim, Garen gibi kolay ama etkili şampiyonlarla başlayabilirsiniz.

Direkt mekaniksel olarak uzun alıştırmalar gereken şampiyonlarla başlamayın. Minyon kontrolü ve macro oyun bilginizi geliştirmek adına yüksek elo oyuncuları takip edin, onların oyunlarını izleyin.
 

İbrahimDurmaz

Decapat
Katılım
20 Temmuz 2019
Mesajlar
213
Çözümler
2
Basit heroları oynamayı denediniz mi?
Örneğin Sivir veya Ashe. Bu herolar basit ve hasar bakımından şaşırtıcı. Ve de oyun içinde farm yapmayı özen gösteriniz. Ne kadar hızlı bir şekilde level atlarsanız ve eşya alırsanız rakibinize üstünlük kurup o istediğiniz hasarı elde edebilirsiniz.
 

Ryse

Kilopat
Katılım
22 Nisan 2015
Mesajlar
702
Çözümler
7
LoL oynayacaksın diye bir kaide yok oynamiyorken hiç başlama sana tavsiye başka oyunlara yönel çünkü bataklık gibi içine cekiyor çektikçe psikolojin bozulur chill oyunlar oyna.
 

talonotp

Femtopat
Katılım
17 Mayıs 2021
Mesajlar
5
Merhaba arkadaşlar, oyuna 1 2 ay öncesi kadar başladım fakat genel olarak oyun bilgim, şampiyon bilgim var. Şöyle bir problemim var, ADC ya da Destek rolünde oynuyorum karşıma gelen her lane benden daha iyi oynuyor, mesela bir Vayne geliyor ve herkesi yok ediyor ama ben Vayne aldığımda asla o şekilde oynayamıyorum ya da o hasarı veremiyorum kimseye. Bu yaşadığım şey her Hero'da oluyor, hep lanemde ezilip duruyorum karşıma her zaman çok iyi lanerler geliyor ve ben de bu Hero bu kadar iyiyse ben de bir deniyeyim diyorum bir alıyorum aldığım hasarın %1'ini bile veremiyorum. Ne öneririsiniz, ne yapmam gerekiyor bu tarz bir durumdan kurtulmak için? Sabit bir Hero'da durup gelişmen lazım diyeceksiniz biliyorum fakat pek alakası olduğunu sanmıyorum, karşımdakiler ne yaparsa aynısını yapıyorum aynı hasarı çıkaramıyorum hiçbir şekilde.
o vaynelerden bir tanesini ekleyip yanında yuumi oynayabilirsin
 

Tugay Talha

Femtopat
Katılım
31 Aralık 2021
Mesajlar
1
Vayne oynamaya çalışıyorum bir süredir, bir kaç maçı gayet iyi oynadım fakat genel olarak baskın olamıyorum ölüp duruyorum ve kasılamıyorum karşıma gelen lanerler yüzünden.
Farmına dikkat ve ölmemeye çalıl bence erken safhalarda, vayne daha çok geç oyun ve tank eritme(herkesi eritir tabi de yetenek kiti itibari ile tankları diğer karakterlere göre daha iyi eriyor) odaklı bir karakter ayrıca öğretici videolar bulup izleyebilirsin oynadığın karakterler hakkında.
Ek olarak oyunu bıraktığım için vayne in metadakini yerini bilmiyorum ama çok kötü durumdaysa bu işini biraz zorlaştırabilir.
 

Nicksizfury

Decipat
Katılım
9 Temmuz 2020
Mesajlar
1.897
Makaleler
11
Çözümler
6
Vayne oynamaya çalışıyorum bir süredir, bir kaç maçı gayet iyi oynadım fakat genel olarak baskın olamıyorum ölüp duruyorum ve kasılamıyorum karşıma gelen lanerler yüzünden.
Hocam acaba biraz pasif oynuyor olabilir misiniz? Hani kendinize veya hasarınıza güvenmeyip gereğinden fazla geride oynuyor olabilirsiniz? Anlattıklarınıza bakılırsa böyle. Her zaman baskın oynayamazsınız zaten. Karşınızdaki karaktere bakın bir de kendi karakterinize. Sizin karakterinizin o karakteri dövebileceğini düşündüğünüz durumlarda baskın oynayın yoksa hüsran olur. Ölüp durmanızın sebebi gereksiz yerlerde gereksiz dalmanız olabilir veya tek başınıza çok saçma yerlere dalmanız olabilir. Hele ki düşük ranklardaysanız bu çok yapılıyor. Antreman modunda karakteriniz gücünü test edin ve oyunda karakteriniz gücüne göre düşünüp oynayın. Adamı direk girip kesmeyi değilde dürtüp dürtüp kesmeyi deneyin. Saçma yerlerde TF yapmayın takımınız yapıyorsa bırakın yapıp ölsünler. Veya saçma yerlere tek başınıza görüşünüz olmadan girmeyin.
 
Yukarı