LPG & Benzin arabayı düz yolda stop ettirmeden kaldırma

dewilking

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bizim Ford Focus 1999 model aracımız var. Araç benzinle kalkıyor ısınınca gaza geçiyor. Bu araç kaldırmayla ilgili birçok video seyrettim ama hepsi farklı şekillerde gösteriyor. Arabayı düz yolda nasıl kaldıracağım? Benim yaptığım vites boştayken debriyaja basıp el freni indiririm, yine debriyaja basılıyken vitesi bire atarım, hafif hafif gaz vererek ayağımı yavaşça debriyajdan çekerim. Ama internette videolarda adamlar titreme noktası gelince gaz veriyor. Ben mi yanlış yapıyorum.

Titreme noktası ya da kavrama noktasından önce bastığın gazın hiçbir anlamı yok. Yani motorun devirini yükseltirsin ama vites kutusunun motorla teması olmadığı için arabanın hareketiyle ilgili herhangi bir işe yaramaz. Yaşını, ne kadar süredir araba kullandığını bilmiyorum; ancak başlarda herkes senin gibi yapar. O zamanla arabanın kavrama noktasına falan alıştıkça kendi kendine videolarda gördüğün hale dönüşür. Farklı bir araba kullandığında da ilk birkaç dur-kalkta yine aynı problemi yaşarsın.

Son düzenleme:
Titreme noktası ya da kavrama noktasından önce bastığın gazın hiçbir anlamı yok. Yani motorun devirini yükseltirsin ama diferansiyelin motorla teması olmadığı için arabanın hareketiyle ilgili herhangi bir işe yaramaz. Yaşını, ne kadar süredir araba kullandığını bilmiyorum; ancak başlarda herkes senin gibi yapar. O zamanla arabanın kavrama noktasına falan alıştıkça kendi kendine videolarda gördüğün hale dönüşür. Farklı bir araba kullandığında da ilk birkaç dur-kalkta yine aynı problemi yaşarsın.
Teşekkür ederim. Ben debriyajdan çekerken titreme noktası gelince de gaza basıp kalkabiliyorum ancak bu işlemin sadece yokuşta yapılması gerektiği söyleniyor. Ve aracın balatalarının ömrünü kısalttığı söyleniyor. Bir yıldır ara ara çalışıyorum.

Hocam o titreme noktasına alışınca anlık olacak o noktaya çekip gaza basmak. Uzun süre o noktada durması zararlı. Öyle yapmaya alışın. Ben yıllardır böyle kullanıyorum balata yakmışlığım yok. 20 bindeydi aldığımda 98 binde şu an. 80 bin km olmuş :D

Yani mekanik olarak işin derinliğine bakarsan o aşınmayı önceden gaza basmak da pek engellemez. Debriyaj senin motorunla vites kutunun arasındaki bağlantıyı sağlayan bir tip kavrama. Debriyaj basılıyken bu ikisinin milleri arasında temas yok. Ayağını çekmeye başladıkça bağlantıyı sağlıyorsun. İlk temas ve tam temas arasındaki bölge o senin ayağında titreşimin olduğu bölge yani kavrama noktası dediğimiz şey. İşte o aralıkta miller birbirine temas ederek aynı devire ulaşıyorlar. Yani başta bir mil dönüp diğeri sabitken, temas sayesinde devirleri eşitleniyor. Doğal olarak farklı hızlar yüzünden temas yüzeyleri sürtünüyor ve aşınıyor. Bu millerdeki aşınma ve aracın hareketi için çalışma prensibi. Bu kısımda gaza nerde bastığınla alakası yok aşınmanın.
Balatalar aşınıyor dediğinde aslında debriyaj denilen kavramanın içinde oluşan bir aşınmadır. O aslında gaza basma zamanıla ilgili değil de; yokuşta kalkış tipinin diğer özelliği ayağını kavrama noktası civarında tutmanla ilgili. Kavramaların aşınmasında açık ya da kapalı diye tabir edilen konumların dışında bir konumda tutman etkili. O arada tuttuğun zaman kavrama daha çabuk aşınıyor. Çünkü tam kavrama halinde mille aynı hızda dönüyor ya da kavrama olmadığı halinde mille teması yok. Bu yüzden aşınmıyor. Ancak yarı temas mekanik parçalarda aşınmanın maksimum olduğu an.

Biraz detaylı ve teknik oldu ama umarım kafanda bir şeylerin oturmasına yardımcı olur.
Makina mühendisliği okumanın yan etkileri diyelim :D

Titreme noktasında gaz vererek kaldırırsın ama debriyajı belirli bir yavaşlıkta çektiğin için gazı biraz geç verirsen araç stop edecektir. Sana tavsiyem ilk başlarda kavrama noktasından biraz önce gaz ver işi sağlama al. Sonradan farkında bile olmadan öğrenirsin zaten

Titreme noktasında gaz vererek kaldırırsın ama debriyajı belirli bir yavaşlıkta çektiğin için gazı biraz geç verirsen araç stop edecektir. Sana tavsiyem ilk başlarda kavrama noktasından biraz önce gaz ver işi sağlama al. Sonradan farkında bile olmadan öğrenirsin zaten

Arkadaş iki türlü de kalkabiliyor anladığım kadarıyla. Ama birileri kavrama noktasında gaza basarak kalkman balatalara zararlı demiş; başka biri de doğru kalkış için onu yapman gerekiyor demiş. Arkadaş kafasındaki çelişkiyi çözmeye çalışıyor sanırım

Arkadaş iki türlü de kalkabiliyor anladığım kadarıyla. Ama birileri kavrama noktasında gaza basarak kalkman balatalara zararlı demiş; başka biri de doğru kalkış için onu yapman gerekiyor demiş. Arkadaş kafasındaki çelişkiyi çözmeye çalışıyor sanırım
Hocam ne kadar teşekkür etsem azdır çok açıklayıcı oldu. Ben artık düz yolda kalkarken titreme noktasını ezbere bildiğim için ondan önce çok hafif gaz vererek stop ettirmeden garantiye alıp kaldırmaya çalışacağım. İkinize de teşekkürler. Beni çok iyi anlamışsınız.

ben teşekkür ederim. Eğer aklınıza takılan başka bir sorun varsa başlık açmaktan çekinmeyin

Arabayı dik yokuşlarda kaldırırken vites koluna dikkat edin biraz titreyecektir. Araba modeline göre bu düz yolda kaldırırken hatta vites değiştirirken bile görülebilir. Tam araba kalkacağı zaman anlattığım şekilde titretmeyi fazla yaparsanız balatalara zarar verecektir.

bence siz bir tane daha başlık açın size tavsiyeler verelim yeni öğreniyorsanız.

ben teşekkür ederim. Eğer aklınıza takılan başka bir sorun varsa başlık açmaktan çekinmeyin

Arabayı dik yokuşlarda kaldırırken vites koluna dikkat edin biraz titreyecektir. Araba modeline göre bu düz yolda kaldırırken hatta vites değiştirirken bile görülebilir. Tam araba kalkacağı zaman anlattığım şekilde titretmeyi fazla yaparsanız balatalara zarar verecektir.

bence siz bir tane daha başlık açın size tavsiyeler verelim yeni öğreniyorsanız.
Yok teşekkür ederim çok şükür biliyorum ancak fazla kulalanamadığım için tecrübe sahibi değilim. Fazla titretmeden kaldırıyorum sıkıntı olmuyor. Ama yine de ben konu açayım bildiklerinizi paylaşırsanız beni de tecrübelendirmiş olursunuz. https://www.technopat.net/sosyal/konu/ford-focus-1999-suerues-tavsiyeleri.355954/

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı