LPG Motoru Yıpratır mı?

Ali Çimen

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Kafama takılan bir şey var. LPG motoru gerçekten yıpratır mı? Yıpratıyorsa sebebi nedir?
Bir de benzinli+ LPG'li araçlarda benzine göre LPG'de ne kadar performans kaybı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış hatırlamıyorsam benzin yani kurşunlu benzinin yağlama özelliği var, LPG de bu yok ama sıralı sistemlerde önce benzinle çalışma vs sayesinde bu yıpranmaların önüne geçiliyor sanırım. Ama körü körüne takılan kalitesiz bir LPG sistemi tabi motoru yıpratır.

Peki şöyle sorayım bir de, araba ilan sitelerinde görüyorum, adam mesela adam hiç LPG taktırmadım diye arabasının fiyatını değerinin 1000-1500 TL üzerinde satıyor. Sizce bu farka değer mi ki?

LPG'nin benzine oranla yanma ısısı daha fazladır. Bundan ötürü Euro 5 sınıfı motorlarda subab erimesi yapmaktadır. Ayrıca patlama oranı benzinden az olduğu için çekişde ufak da olsa düşmeler söz konusu olabilir. Bunun önüne geçmek için aracın obb soketine bağlanması lazım ve yürür halde iken karışım oranlarının iyi ayarlanması gerekir.

LPG sistemlerinin en iyisi 3600 TL şu an, internetten baktım. Bu sadece LPG bağlantılı bir fiyat artışı olmayabilir. Bakımları iyi yapılmış. Zira LPG olursa fiyatta yükselme de olabilir.

LPG sistemlerinin en iyisi 3600 TL şu an, internetten baktım. Bu sadece LPG bağlantılı bir fiyat artışı olmayabilir. Bakımları iyi yapılmış. Zira LPG olursa fiyatta yükselme de olabilir.
3600 çok fazla bir rakam bana göre, Prins falan mı baktığınız marka?

3600 çok fazla bir rakam bana göre, Prins falan mı baktığınız marka?
Zavoli diye marka. Fazla bilmiyorum ama bu alınanbilen en pahalısı. Benim aracım dizel, fazla hakim değilim bu LPG'ye ama bence iyi sistem olduğunda fiyat artabilir. Ama olmamasından dolayı bir fiyat artışı mantıksız geldi bana.

Zavoli diye marka. Fazla bilmiyorum ama bu alınanbilen en pahalısı. Benim aracım dizel, fazla hakim değilim bu LPG'ye ama bence iyi sistem olduğunda fiyat artabilir. Ama olmamasından dolayı bir fiyat artışı mantıksız geldi bana.
Bizim millette şöyle bir algı var. LPG'li mi, yürümez. O motoru yemiştir! Halbuki bakımı yapılan yağlama kitli LPG sistemlerinin motora verdiği zarar çok çok az seviyede ama ön yargıları kırmak atomu parçalamakdan zor demiş ünlü fizikçi Einstein :)

Bizim millette şöyle bir algı var. LPG'li mi, yürümez. O motoru yemiştir! Halbuki bakımı yapılan yağlama kitli LPG sistemlerinin motora verdiği zarar çok çok az seviyede ama ön yargıları kırmak atomu parçalamakdan zor demiş ünlü fizikçi Einstein :)
Bence de, yani bu zarar benim düşünceme göre benzinde de söz konusu. Yoksa niye bu motorun bir süre sonra performansı azalsın ki? Sonuçta bunlar birbirine sürtünen metal parçalar, yağ bile bir yere kadar. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı