LPG'li araç seyir halindeyken benzin yakar mı?

124629

Kilopat
Araba ilk çalıştırıldığında benzinden LPG'ye geçene kadar yaktığı benzini değil de örneğin şehirler arası seyahatte LPG'de giderken araç benzin de yakar mı? Eğer yakarsa LPG'ye oranla ne kadar yakar?

Ürün linki atma şansınız var mı hocam?
Aracınız nedir, kaç model?

Bendeki ürün şu:

Not: N11 otomatik olarak Paylaş Kazan linki vermiş.

Hemen hemen tüm kitlerde benzin kullanımı olmaktadır. Bunun nedeni de yüksek sıcaklıkla sübapların erimemesi için yapılır. Bu normal bir durumdur. Sübapları korumak için güzel bir yöntemdir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@izmirkartali 'nın da dediği gibi yüksek devirlerde benzin kullanımı görülebiliyormuş lakin ayar her sistemde açık olacak diye bir kural da yokmuş. Montaj yapan servise bağlı sanırım.

Sadece marş basarken anahtar LPG de ise yakmaz hocam
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@izmirkartali 'nın da dediği gibi yüksek devirlerde benzin kullanımı görülebiliyormuş lakin ayar her sistemde açık olacak diye bir kural da yokmuş. Montaj yapan servise bağlı sanırım.
Peki diyelim ki ben bu arabaya hiç benzin koymadım sadece gazda sürüyorum ve benzin de bir süre sonra sıfırlandı. O zaman ne olur?

Peki diyelim ki ben bu arabaya hiç benzin koymadım sadece gazda sürüyorum ve benzin de bir süre sonra sıfırlandı. O zaman ne olur?
Hocam aracınız karbüratörlüyse zaten böyle bir durum yok zira hepimiz senelerce benzin yüzü görmemiş kuş serisi araçları biliriz, sıralı sistem için geçerli bir durum. Sıralı sistem araçlarda başlangıçta da araç benzin ile çalışır, belirli bir ısıdan sonra gaza geçiş yapar.
Bundan dolayı LPG kullanıcılarına benzin pompasının hasar görmemesi için depoda her zaman çeyrek depodan (hatırladığıma göre) fazla benzin bulundurmaları tavsiye edilir.
Hadi diyelim ki uzun süre yakıt koymadınız ve kalan çok az miktarda benzin ile aracı LPG'ye soktunuz ya da seyir halinde bir kaçaktan dolayı deponuzda hiç benzin kalmadı, tahminimce ya belirli bir devirin üstüne çıkamazsınız ya da araç yakıt karışımı yapmayı bırakarak belirli bir devir üstüne çıkar; yazılım nasıl çalışıyor bilemiyorum. Paylaştığım Youtube videosundaki yetkililere de sorabilirsiniz.

Bugün şehirler arası seyahatteydim aracım LPG'deydi. Bir noktada motor ışığı yanıp sönmeye başladı ve aracın çekişi düştü. Ben bu durumu sık yaşadığım için aldırmadan 70-80 km daha sürdüm ve o ana kadar hiç oynamayan benzin deposunun ibresi yaklaşık 1/8 depo kadar azaldı. Bunun sebebi sizce nedir?
LPG ile bu kadar benzin yakımı olamaz tahminimce sistemdeki herhangi bir anlık arızadan dolayı araç otomatik olarak benzine geçmiş. Konuştuklarımız konunun çok dışına çıkmış, asıl soruyu şimdi gördüm. O sırada aracınızın LPG'de olması imkansıza yakın, 80 km'de LPG yakarken benzinden aldığı takviye bu tarz bir düşüşe sebep olmaz.
Siz bence de yine bir servise götürün. Önce LPG servisine gitmenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

LPG ayarı yazılımsal olarak yapılıyor.
Atmosferik motorlu araçlar için sıralı sistemlerde 2.000 - 4.000 devir arası LPG kullanımı idealdir. 2.000 devirden aşağı, 4.000 devirden yükseğe ayarlayanlar, araç sahibinin inisiyatifi ile yapıyor. Bazıları 6.000 devire kadar LPG kullanımı ayarlıyor. Bu önerilmeyen ve subaplar için riskli bulunan bir tercih.
Yüksek güç gerektiği durumlarda biraz benzinden alması korkulacak bir durum değil. Tabi benzin deposunu da sürekli düşük tutmamak lazım. Hem benzin pompasının sürekli ıslak kalması için hem de böyle karma yakıt ve benzin kullanımı gerektiren durumlar için benzin deposunu en azından çeyreğin üzerinde tutalım.

Yeni nesil araçlarda araç ilk çalışmada benzin ile çalışır. Motor sıcaklığı belirli bir seviyeye geldiği zaman otomatik olarak LPG'ye geçer. Direkt LPG ile çalıştırılabiliyor. Fakat bir süre sonra motoru kucağına alırsın. 😂

Geri
Yukarı