Lubuntu ile ilgili yaşadığım hataların çözümü nedir?

Nieagerams

Hectopat
Daha fazla  
Böyle bir konu başlığı açmamın sebebi birden fazla sorum olması. Her soruya yeni konu açmaktansa yeni olduğum için aynı konu üzerinden yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle diyebilirsiniz ki madem bu kadar zorlanacaktın, mantığını kavrayamadın o zaman neden geçtin Windows'tan? Bunu açıklayamam ama Windows dışında bir işletim sistemi gerekiyordu. Sadece bunu söyleyebilirim.

Öncelikle ekran kartı sürücümü yüklemek istiyorum fakat yapamadım. İkinci olaraksa yüklemek istediğim oyun var. Adı Multi Theft Auto. Duymuşsunuzdur belki ya da bileniniz vardır belki. Oyun GTA San Andreas üzerine kuruluyor. Online oynanıyor. SAMP değil bu arada. O farklı bir oyun. Her neyse işte, Multi Theft Auto oyununu yüklemek istiyorum ama dediğim gibi bu oyunun da yüklenmesi için öncellikle GTA San Andreas'ın kurulu olması gerekiyor. Ben hangi yöntemleri denedim ve yarı yarıya başarısız oldum? Okurken sıkılmayın diye anlam bütünlüğü olsa da yeni bir paragrafa geçeceğim. Sayın yetkililerim lütfen düzenlemeyiniz.

Kendi çabamla birtakıma araştırma yaptım. Lubuntu Software Center üzerinden ''Winetricks'' adlı bir uygulama yükledim. İşte araştırdığım kadarıyla .exe dosyalarını Linux'ta açmaya yarıyormuş. Sonrasındaysa GTA San Andreas oyununu torrent ile indirdim.

Bir önceki konumda da torrent nasıl yüklenir diye sormuştum ve hatta korsan oyun yüklemeyeceğim yazmıştım. Çelişki gibi görünse de açıklayabilirim. Bende bu oyunun hem fiziksel hem de dijital versiyonu vardı. Fiziksel versiyonu yıllar içerisinde çizildiğinden artık yükleyemiyorum ama koleksiyon olarak duruyor. Dijital versiyonunu ise yanlış hatırlamıyorsam ücretsiz dağıtıldığında almıştım fakat o hesabın şifresini unuttum ve bulamıyorum. Yani demem o ki mecburiyetten korsan olarak indiriyorum ancak oyunu öncesinde satın almıştım. Umarım bu, konunun kilitlenmesine sebep olmaz. Fiziksel versiyonunu annem temizlik yaparken başka yere koymuş ama kanıt istenirse bulup resim atabilirim gerekirse. :)

Konuya dönersek, GTA San Andreas'ı torrent olarak indirdim ve Winetricks ile yükledim. Yüklerken herhangi bir sorunla karşılaşmadım ancak oyuna girip ''yeni oyun başlat'' dediğimde sıkıntı başladı. İlk denememde yükleme ekranında altta çubuk doluyor ya hani işte orası belli bir yerde dondu ve oyun açılmadı. Bende oyundan çıkıp tekrar girdim ve bu sefer açıldı ama bu seferde oyun ekranın her yerinde çizgiler vardı. Sanki yerin altındayız arabalar felan her şey çizgi çizgi. Bisiklete felan biniliyor ama görüntüde hatalar mevcut dolayısıyla oynanmıyor. Neyse, birkaç defa çık gir yaptım fakat kimi zaman girmiyor girdiği zamansa o dediğim sorun oluşuyor.

Sonrasında, bu sorunu umursayıp GTA San Andreas'ın üzerine kurulan dediğim Multi Theft Auto'yu yükledim. Oyunun resmi sitesinde iki tane indirme seçeneği mevcut. Birisi XP/Vista için diğeri ise Windows 7 ve sonrası için. Windows 7 olan çalışmadı XP/Vista yükleyin hatası verdi. Bu sanırım Lubuntu ile ilgili bir şey. XP/Vista olanını indirdim, bunda da kurulumda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Fakat oyuna girmeye çalıştığımda hata verdi. Eğer isterseniz nasıl bir hata verdiğini size atarım ancak benim tahminim GTA San Andreas hatalı olduğu için MTA (Multi Theft Auto) da açılmıyor çünkü onun üzerine yazılan bir oyun.

Çok uzadı biliyorum, sonuç olarak benim varsayımlar şunlar:

1- Bu oyunlar Linux desteklediği olmadığı için başka bir şekilde oyunu yüklemem gerekiyor. Belki de hiç oynanmıyor.
2- Ekran kartı sürücüsünü kurmadığım için o grafiksel hata ile karşılaştım. Lubuntu otomatik olarak kuruyor mu sürücüyü bilmiyorum bu arada.
3- Oyunu indirdiğim sitenin GTA oyunu hatalı. Başka bir siteden indirmem gerekiyor.

Bunun haricinde bir sebepten kaynaklandığını düşünüyorsanız lütfen belirtiniz. Şimdi öncelikle ben ekran kartı sürücüsünü doğru bir şekilde yüklemeyi planlıyorum ilk adım olarak çünkü oyundan bağımsız olarak her zaman lazım bir şey. İkinci olarak oyunu başka bir siteden indirmeyi deneyeceğim. Eğer bu da olmazsa top sizde sevgili arkadaşlarım. Bana bu konuda yardım etmenizi ve sorunumu çözmenizi istiyorum.

Yani şu anda ekran kartı sürücümü nasıl yükleyebilirim?

Sistem özelliklerim:
Pentium Dual Core E6500
HD 4550
2 GB DDR3 RAM

Öncelikle Linux'a hoş geldiniz. Ben de Ubuntu'da yeniyim. Ekran kartı driverlarını lubuntu otomatik olarak kuruyor ama ilk formattan sonra açık kaynak olanı yüklüyor diye biliyorum. Eğer ayarlardan ek sürücülere tıklarsan en güncel ekran kartı driverlarını yükleyebilirsin.

Ayrıca bana da çok fazla yardımı dokunan @gen2 @Kerem00 ve @illedelinux arkadaşlar müsait olduklarında sana da yardımcı olacaklardır.

Ekran kartı sürücüleri (açık kaynak) kurulu olarak gelir, kartınız eski bir model, resmi amdgpu pro (catalyst) sürücülerinin desteği yok.
Eski catalayst sürücülerini de xorg versiyonu ile uyuşmadığından kuramazsınız.

Oyun konusuna gelince, lutris'in sitesinde oyun ve mod için kurulum betikleri var ama ne kadar başarılı olur kurulum bilemiyorum.

Wine, winetricks, ve oyunu mod dahil tamamen kaldırın, sonra lutris kurun. Lutris gerekli araçları kendi kuracaktır oyunu kurarken.
Lutris'i açıp arama kısmından oyunu bulun, indirdiğiniz oyunun kaynağına göre; dvd, steam vb seçim yapıp kurulumu bitirin.

Sonra aynı şekilde oyun modunu aratıp kurun.

Ya da Windows XP ve ya 7 kurup, keyfine bakabilirsin :).
İşletim sistemleri, ihtiyaçları karşılamak için vardır.

Ama XP çok eski onu kurma. 7 ideal.

Konsola lspci | grep -E "VGA|3D|Display" yazarak ekran kartınızın sistem tarafından görünüp görünmediğini kontrol edin.
Böyle bir yazı çıktı:
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV710/M92 [Mobility Radeon HD 4330/4350/4550]
Sanırım görüyor, doğru mudur?
Ekran kartı sürücüleri (açık kaynak) kurulu olarak gelir, kartınız eski bir model, resmi amdgpu pro (catalyst) sürücülerinin desteği yok.
Eski catalayst sürücülerini de xorg versiyonu ile uyuşmadığından kuramazsınız.

Oyun konusuna gelince, lutris'in sitesinde oyun ve mod için kurulum betikleri var ama ne kadar başarılı olur kurulum bilemiyorum.

Wine, winetricks, ve oyunu mod dahil tamamen kaldırın, sonra lutris kurun. Lutris gerekli araçları kendi kuracaktır oyunu kurarken.
Lutris'i açıp arama kısmından oyunu bulun, indirdiğiniz oyunun kaynağına göre; dvd, steam vb seçim yapıp kurulumu bitirin.

Sonra aynı şekilde oyun modunu aratıp kurun.
Merhaba hocam, Download Lutris sitesinden hangisini uygulamalıyım? Benimki Lubuntu yani Ubuntu'ya giriyor sanırım.
Wine-Staging 5.7 ile GTA düzgün bir şekilde çalışıyor bende.
@yolcu hocamın yönteminden sonra sizinkini de deneyeceğim.
Ya da Windows XP veya 7 kurup, keyfine bakabilirsin :).
İşletim sistemleri, ihtiyaçları karşılamak için vardır.

Ama XP çok eski onu kurma. 7 ideal.
Zaten 7 ile sıkıntısız çalışıyor hocam ama benim bu oyunu Linux'ta oynamam lazım.

Bu arada, konu mesajında bahsettiğim sorun yüklediğim siteyle ilgili değilmiş. Başka bir siteden indirip denedim yine aynı sorun var. Şimdi önce @yolcu hocamın ardındansa @gen2 hocamın tavsiyesini deneyeceğim.

Düzenleme: @yolcu hocam Download Lutris sitesindeki adımları Ubuntu'ya göre sırasıyla yaptım ancak sistemimde ''lutris'' diye bir şey bulunmuyor. Run kısmından da arattım yoktu.

E: Unable to locate package lutris
Komut satırında şöyle bir yazı var bu arada.
Düzenleme 2: Lutris sorununu Lubuntu'yu 18.04'e yükselterek çözdüm. Lutris'i çalıştırıp GTA San Andreas adlı oyunu kurdum. Oyunu oyna tuşuna tıkladığımda bu sefer ''Vulkan is not installed or not supported by your system'' hatasını verdi. Vulkan yeni bir şey değil mi? Bu oyunla ne alakası var anlayamadım. @yolcu

Son düzenleme:

Geri
Yukarı