M.2 portsuz anakarta M.2 SSD takılır mı?

zBatuhan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar bende MSI H97 PC-MATE model DDR3 bir anakart var. Bu anakart üzerinde bildiğim kadarıyla M.2 yuvası bulunmamakta. Bu anakartta dönüştürücü ve ya herhangi bir aparat ile M2 SSD çalıştırabilir miyim? Eğer ki çalıştırabiliyorsam herhangi bir performans kaybı yaşar mıyım? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
M2 sata dönüştürücü ile takabilirsin. Performans kaybı yaşarsın büyük ölçüde. Alacağın hız sata arabiriminin limitlerinde kalacaktır. Ayrıca dönüştürücü kalitesiz ise stabil çalışmaz zaten. Elinde M2 SSD olup da yeni SSD alacak bütçen yoksa dönüştürücüler 20 lira civarı, alıp denenebilir. Yeni SSD alacaksan o işe hiç girme.

"M.2 to SATA" dönüştürücüsü yerine "M.2 to PCI Express" dönüştürücüsü almanızı tavsiye ederim. Performans kaybı olmaz ama olursa da çok az bir miktarda olur diye tahmin ediyorum.

O anakart 4. nesil Intel işlemciler ve LGA1150 soketine sahip. PCI Express slotundan SSD ile boot edemezsin. Yani o SSD'ye işletim sistemi kurmak istersen SATA arabirimini kullanmalısın.

PCIe dönüştürücü ile kullanacağın NVMexpress SSD ile muhtemelen boot edemeyeceksin. Boot diski olmadan depolama bölümü olarak hiç problemsiz kullanabilrsin. Şayet bios modlama işlerinden anlıyorsan, boot edebilme ihtimalin mevcut. Fakat bu işlem oldukça bilgi deneyimi gerektiren zahmetli bir iş olmakla beraber aynı zamanda da oldukça tehlikelidir. Anakartının biosuna zarar verebilirsin.
Bios modlama ile ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsin.

[Guide] How to get full NVMe support for all Systems with an AMI UEFI BIOS

O anakart PCEe m2 desteklemiyor, desteğin işlemciden gelmesi lazım, merak etme harici kart gibi takılan SSD'ler de var.
PCIe dönüştürücü ile kullanacağın NVMexpress SSD ile muhtemelen boot edemeyeceksin. Boot diski olmadan depolama bölümü olarak hiç problemsiz kullanabilrsin. Şayet bios modlama işlerinden anlıyorsan, boot edebilme ihtimalin mevcut. Fakat bu işlem oldukça bilgi deneyimi gerektiren zahmetli bir iş olmakla beraber aynı zamanda da oldukça tehlikelidir. Anakartının biosuna zarar verebilirsin.
Bios modlama ile ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsin.

[Guide] How to get full NVMe support for all Systems with an AMI UEFI BIOS
Bu işi biliyorsa bu konuyu açmazdı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Slm
Bende 4.nesil corsair mp600 ssd var
Ve ben
asus maximus hero wi fi anakarta takmak istiyorum
Bu anakart 3. Nesil pci ile çalışıyor
Şimdi diyceksiniz bile bile niye aldın
Satın aldığım mağaza bana dediki
Bn daha önce taktım z390 pci 3. Nesilde de çalışıyor bi sorun çıkmadı dedi
Bnde ok dedim aldım
Ama içimden de ya çalışmazsa diyorum
Bana yardımcı olurmusunuz
Henüz dizmedim bilgisayarı
Amazondan tamamlıycam kalan parçaları
Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı