M.2 SSD alırken dikkat edilmesi gerekenler

Jabrayilov

Yoctopat
Katılım
18 Ocak 2021
Mesajlar
1
Resimde PC üzerinde gelen SSD hakkında bilgiler bulunmakta. Yeni SSD alırken 2280, PCI-e gen3 olması yeterli mi? S3 nedir ve gerekli mi?

Screenshot_1.png
 

Rahatsız Bey

Picopat
Katılım
2 Mayıs 2020
Mesajlar
84
Yer
Edirne
PCI-e 4.0 yeni anakartlarda bulunuyor. 2280 dediği M.2 SSD'nin slot özelliğidir. Gen3 dediği de generation3 tür. Yeni tip anakartların birçoğu 2280 vb birçok M.2 slotunu destekler. Tabi alırken ne olur ne olmaz kontrol etmek gerek. Yeni bir anakarta takacaksanız M.2 ssd'nizin NVMe olması sizin için daha iyi olur. Oyunlarda çok aşırı bir fark yapmaz fakat render vb işlem gücü isteyen işler yapıyorsanız işinizi kısaltır. Hiçbir şey yapmıyorsanız bilgisayarınız daha hızlı açılmış olur :)
 

CanTahaTekin

Decapat
Katılım
31 Ağustos 2018
Mesajlar
414
PCI-e yeni kart ve yeni işlemcilerin desteklediği bir standart bu yüzden PCI-e 4 almanız hem maliyetli hem anakart ve işlemci desteklemediği taktirde PCI-e 3 gibi çalışacaktır. 2280 kullanım özellikleri, S3 ise boyut belirtir. Anakartınıza hangi boyut desteklediğini araştırarak kalınlık genişlik ve en desteğini bakın ve ona göre alın. NVMe bir SSD daha hızlı olacaktır. Ve depolama ihtiyacınızı belirleyin. Fiyatınıza uygun kronik sorunları olmayan bir SSD aramanızı öneririm. Bütçe, anakart ve ihtiyacınız olan özellikler ile konu açarsanız fazlası ile öneri gelecektir.
 
Yukarı