M.2 SSD dönüştürücü önerisi

Teknik olarak evet. Fakat denemediğim için %100 demem zor.

Fazla kayıp olacağını zannetmiyorum.

Fazla kayıp olmacağını sanmıyor musun? PCI 2.0 X1 slotu veya PCI 3.0 X1 slotuna takılacak ne kaybı olmayacağını sanıyorsun? SATA SSD'den bir farkı olmayacak. Gitsin SATA SSD alsın daha iyi. Ayrıca arkadaşın anakartının BIOS'u UEFI mi Legacy mi sordun mu hiç? UEFI için link gönderdin bir kere.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fazla kayıp olmacağını sanmıyor musun? PCI 2.0 X1 slotu veya PCI 3.0 X1 slotuna takılacak ne kaybı olmayacağını sanıyorsun? SATA SSD'den bir farkı olmayacak. Gitsin SATA SSD alsın daha iyi. Ayrıca arkadaşın anakartının BIOS'u UEFI mi Legacy mi sordun mu hiç? UEFI için link gönderdin bir kere.
Bunun bilgisini verdim. Arkadaş almak istiyor. Zaten her anakartta olmayacağını da belirttim. Normal kullanımda zaten fark olmaz. Edit işleri için olur. Bütün mesajlarımı okusaydınız zaten anlardınız. Ben de zaten SATA SSD tavsiye ettim. Fakat arkadaş ille de almak istiyor. Sonuçta kendi kararı. Gerekli bilgilendirmeleri yaptım.

M.2 SSD alacağımda 2 sorum var. 1. si donanım arşivi kanalının attığı https://listelerim.hepsiburada.com/paylas/a62452c1-3b48-4da4-9830-2be038509b1f/1?af_ad=ssd_-_indirimli_en_iyi_fiyat&af_adset=abdullah_hacigul&af_force_deeplink=true&c=affiliate&is_retargeting=true&pid=sosyal_medya&shortlink=7ba111a7 da ki SSD'yi almayı düşünüyorum. Bu linkteki M.2 SSD çevirici tükenmiş. https://www.hepsiburada.com/primex-...XDuytz3IBCuVQSv6h7EaAn-NEALw_wcB&gclsrc=aw.ds bu M.2 SSD dönüştürücü aynı mıdır? Bir sorun çıkar mı?
Bir de anakartıma https://www.hepsiburada.com/primex-px-pc16nvm-pcie-3-0x16-to-m2-nvme-ssd-donusturucu-p-HBCV00000TTS89? bu dönüştürücü olur mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videodaki slot anakartımda yok?
Anakartımdaki ekran kartı slotunun altındaki büyük slot PCI Express kaç?

Sistemim:
Kingston 120 GB SSD.
MSI GTX 1050 ekran kartı. (MSI'ın kırmızı siyah modeli. 1050'lerin en üst versiyonu.)
Cooler Master 500W PSU.
AMD FX 8320 işlemci.
2x8 1600 MHz RAM.
Gigabyte GA-78LMT-S2P anakart.
Acer K242hyl 23.6 inç 60-75 Hz 1 ms FHD monitör.
Windows 10 Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVMe SSD yerine bence SATA SSD kullanın. Eğer depolama olarak kullanacaksanız NVMe SSD kullanmayın derim. Ha ilerisi için derseniz kullanacağım diye alın ama kullanmayın derim. Kenarda dursun. Dönüştürücü kere vereceğiniz paranın üstünü NVMe SSD'ye takviye edersiniz. @Yener K. ayrıca sizin SATA SSD önerdiğinizi pek göremedim. Ben şu yüzden tavsiye etmiyorum saniyede 300mb/s hız alacağı için tavsiye etmiyorum. PCI Express 2.0 X1 slotu olduğundan dolayı bu hızları alır. PCI 3.0 X4 slot hızı 4000mb/s aşağı yukarı X1 slotuna göre hesap edilirse 1000mb/s oluyor e bir de 2.0 teknolojisi desen. Normalde 500mb/s olması gerekiyor ama 2.0 hızı biraz daha yavaş olduğu için bu şekilde 300mb/s diye ortalama değer yazdım.

Ayrıca gayet de normal bir şekilde yazmış iken üstteki mesajımı neden üslubunuza dikkat edin dediğinizi anlayamadım. Dediğin bir kısmı doğru ama bu anakarta NVMe SSD takmak tamamen para israflığı derim ben. Gidip depolama olarak bile kullanacaksa HDD alması daha iyi olur. En azından daha fazla depolaması olur.

En sonunda tekrar söylüyorum hiçbir şekilde sana karşı tavrım yok. Sadece konu sahibi böyle gereksiz bir işi yapmaması gerektiğini söyledim. Bunun için yetkileriniz boş yere kullanmanıza gerek yoktu.

Maalesef yok gözüküyor. Zaten M.2 almaya da gerek yok. SATA SSD takabilirsiniz.
@SIRINDOSCARF, önerdim fakat ille de NVMe M.2 istiyor. PCI Express üzerinden depolama olarak görür. Adaptöre göre de hızı değişebilir. SATA bir SSD, M.2 olsa bile 6 Gb/s hızında çalışır. PCI Express 2.0 bu değerleri aşar. Örnek olarak PCI Express 3.0 32 Gb/s ise 2.0 da 16Gb/s hızında çalışabilir. NVMe bir disk adaptörle bile olsa düz SATA olanı geçebilir. Tam olarak değer veremem. Ben fikrimi söylerim. Siz de söylerseniz. Denenirse ortaya çıkar. Burada büyütülecek bir şey yok zaten. Konu sahibi arkadaşım ilerideki sistemi için şimdiden yatırım istiyor. Boot olayı için de zaten bir rehber attım ve her anakartta olmadığını da belirttim. Hatta bir konuda UEFI desteği olan bir Z87 anakartta bile olmamıştı.

Adaptöre göre de hızı değişebilir.

Adaptörü göre değil aslında nasıl PCI Express 3.0 ile 4.0 arasında fark var mı tabii ki de var. Hatta X4 ile X2 arasında bile 2 katı fark var. Aslında PCI Express 3.0 32gb/s ama testlerde 3000 4000mb/sler görüyordum yanlışmı bakıyorum acaba hemen bakayım bir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videoda direk 3.0 X1 slotu sonucunu gösteriyor 400MB/s alıyor. Benim teorik hızından bile daha düşük hız çıkıyor 2.0 da. En azından alacaksa bence adaptöre para vereceğine üstüne koyar adaptörün parasını daha iyisini alır. Kenara koysun dursun. Bu şekilde bile daha iyi bir sonucu olur. Çünkü adaptöre verilecek para çöp olacak yeni sisteme geçince. Tabi arkadaş ne zaman toplayacağı sistem önemli. 3 5 sene sonra toplayacak ise hiç almasın daha iyi bence. O zamana kadar PCI 6.0'lar çıkması bile muhtemel. Ben tavsiye ediyorum bu şekilde. Arkadaş inşallah bu şekilde davranır. Çünkü görmeme ihtimali yüksek anakart üzerinde. Bu sefer adaptörleri boşu boşuna para vermiş olur.

Adaptörü göre değil aslında nasıl PCI Express 3.0 ile 4.0 arasında fark var mı tabii ki de var. Hatta X4 ile X2 arasında bile 2 katı fark var. Aslında PCI Express 3.0 32gb/s ama testlerde 3000 4000mb/sler görüyordum yanlışmı bakıyorum acaba hemen bakayım bir.

Bu videoda direk 3.0 X1 slotu sonucunu gösteriyor 400MB/s alıyor. Benim teorik hızından bile daha düşük hız çıkıyor 2.0 da. En azından alacaksa bence adaptöre para vereceğine üstüne koyar adaptörün parasını daha iyisini alır. Kenara koysun dursun. Bu şekilde bile daha iyi bir sonucu olur. Çünkü adaptöre verilecek para çöp olacak yeni sisteme geçince. Tabi arkadaş ne zaman toplayacağı sistem önemli. 3 5 sene sonra toplayacak ise hiç almasın daha iyi bence. O zamana kadar PCI 6.0'lar çıkması bile muhtemel. Ben tavsiye ediyorum bu şekilde. Arkadaş inşallah bu şekilde davranır. Çünkü görmeme ihtimali yüksek anakart üzerinde. Bu sefer adaptörleri boşu boşuna para vermiş olur.
Bence de bu anakarta takmaya gerek yok. Son kararı konu sahibi arkadaşım verecek. Kenarda dursa daha iyi olur. Adaptör ile iyi netice alan da var, alamayan da var.

Geri
Yukarı