M.2 SSD slot değiştirirsem performans düşer mi?

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Elimde Crucial P1 500 GB M.2 SSD ve B450 Aorus Pro anakart var. Anakarttaki M.2 PCI-e X4 slotu ekran kartının altında kalıyor ve hava almayan yerde. Ben de fanın doğrudan hava üflediği alttaki M.2 PCI-e X2 slotuna takayım diyorum. Bu slota alsam performansta düşüş olur mu?

Ayrıca buna gerek var mı emin değilim. Ekran kartının altında kalsa bile üzerinde M.2 soğutucu var. Sizce değiştirmem gerekir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videodaki testlerde okuma ve yazma hızlarında yarı yarıya düşüş olmuş ve sizin SSD'niz
1000/1999 MB/s hızlarına kadar çıkabildiği için performansında düşüş olacaktır. Bu sebeple X4 slotunda kullanmakta fayda var. Sıcaklık değerlerinizi kontrol edebileceğiniz programlar var. Eğer çok yüksek değerlere çıkmıyorsa kullanmanızda bir sakınca olmaz.

@Recaizade Mahmut Efendi Onu demek istememiştim. X4 slotunda sadece ekran kartının çektiği havadan faydalanabilir ama arkası açık olmadığından ve üstü kapalı olduğundan hava akımı oluşmaz. Ayrıca ön fan da ekran kartının altına üfleyemez. X2 slotunda hepsi bir olmuş oluyor.

Cevaplar için teşekkürler. Soran arkadaşlara söyleyeyim, hala bir kaç parça eksik olduğundan çalıştıramıyorum maalesef. Ayrıca sıcaklık olayını da danışmak istedim. Bu yüzden buraya sordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı