M.2 SSD tavsiyesi

cemm99

Centipat
Toshiba TR200 480GB'lık SSD kullanıyorum. Yetersiz geldiğini düşünüyorum. B450M Pro M.2 V2 anakartına sahibim, 500-600 TL arası bir bütçem var. Bu fiyat aralığında tavsiye edeceğiniz bir model var mı?

Bütçe arttırmaya değmeyecek bir ürün, CS3030 daha iyi bir tercih olacaktır.
Sırf Samsung diye her ürününe atlayıp önermeseniz keşke.

Bütçe arttırmaya değmeyecek bir ürün, CS3030 daha iyi bir tercih olacaktır.
Sırf Samsung diye her ürününü önermeseniz keşke.

Ben fikrimi ilettim. Kendim 980 Pro modelini kullanıyorum çok da memnunum satışını yaptığım müşterilerimden asla bir geri dönüş almadım. Bunun dışında Crucial markasınıda önerebilirim. PNY satmadığım bir ürün. Kötü demiyorum bilgim yok. Fakat önerdiğim iki firmanın diskleri garanti verdiği tblarından 5-6 katından daha fazla yazmasına rağmen sorun çıkartmamakta. Benzer bir testi PNY'de bulamadım. Verdiğim tek bir linkten fanboy olduğumu düşünmemişsinizdir diye umuyorum.

Ben fikrimi ilettim.
Bu bir fikir meselesi değil, ürünün içindeki bileşenler belli, fiyatını hak edip etmediği belli.
Kendim 980 Pro modelini kullanıyorum çok da memnunum satışını yaptığım müşterilerimden asla bir geri dönüş almadım.
980 PRO ile 980 birbirinden farklı modeller, verdiğiniz örnek baştan yanlış.
Attığım konuda neden alınmaması gerektiği gayet açık bir şekilde açıklanmış. Konuya girmek istemezseniz diye konudan alıntı yapayım:

-Sonuç-​

Sunduğu özelliklere göre oldukça pahalı bir SSD. Ayrıca DRAM yerine alternatifi HMB teknolojisini kullanıyor. Hiç yoktan iyidir diyebiliriz fakat DRAM'in yerini tutamayacağı gerçeğini değiştirmiyor maalesef. Bunun yanında üstte belirttiğim gibi, vadettiği özelliklere göre çok pahalı bir SSD. 128 katmanlı Samsung bellekler bulundurmasına ve iyi bir kontrolcüye sahip olmasına rağmen bunun kadar büyük bir eksik olarak DRAM bulundurmuyor. Zaten SSD'nin en büyük eksiği de DRAM bulundurmaması. Samsung yanlış bir hamle yaptı diye düşünüyorum. 980 bu haliyle kesinlikle tercih etmeyeceğim bir model olurdu, bu fiyattayken de kimseye önermem. SN750, 970 EVO, hatta CS3030 gibi çok daha iyi alternatifleri bulunan bir SSD. Konu altında bunun hakkında da tartışabiliriz. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.​

Bu bir fikir meselesi değil, ürünün içindeki bileşenler belli, fiyatını hak edip etmediği belli.

980 Pro ile 980 birbirinden farklı modeller, verdiğiniz örnek baştan yanlış.
Attığım konuda neden alınmaması gerektiği gayet açık bir şekilde açıklanmış. Konuya girmek istemezseniz diye konudan alıntı yapayım:

Samsung'un tüm modellerini sattım kullandığım modeli diğerleriyle kıyaslamak için baz aldığım bir ürün değil. Neden yanlış anladığınıda çözemedim gayet basit aktardım aslında SATA SSD olan 860 dahil tüm modellerini satmama rağmen 1 tane bile geri dönüş almadım ya da servise yönlendirmedim. Ayda 30-35 SSD satıyorsam 20'sinden fazlası Samsung müşteri geri dönüşünü baz alarak önerdim. Makaleye bakarak değil.

@rw3tgi, olay sizin aldığınız geri dönüşler veya bozulup bozulmaması değil, hala bunu anlamamakta ısrar ediyorsunuz. SSD'nin ne olduğu belli, içindeki bileşenler belli, fiyatını hak edip etmediği belli. Bakın "berbat bir ürün" demiyorum, fiyatını hak etmediğini söylüyorum, yoksa Samsung SSD'lerin kaliteli olduğunu ikimiz de biliyoruz. 700TL'lik bir SSD'de DRAM bile yok, bu kabul edilebilir bir durum değil. Sonuç olarak yine başta dediğim şeye çıkıyoruz: Samsung diye her ürününü önermemelisiniz. Şimdi hiç "geri dönüşler iyi" diye savunmayın kendinizi, geri dönüşler burada pek önemli değil, günlük kullanıcıların pek fark edebileceği bir olay değil çünkü. Hala dediklerimden tatmin olmadıysanız @hakan yaeger'ün de görüşünü alabilirsiniz, daha detaylı anlatacaktır.

Geri
Yukarı