M.2 SSD yuvasındaki vida geri takılmıyor

LazyLion

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Monster marka bir laptopum var ve buna bir M.2 SSD aldım. Takmalarını rica ettim dışarıdan bir şey takamayacaklarını söyleyince ben de içini kendim açtım. Ancak M.2 yuvasında herhangi bir vida yoktu ama altında şöyle bir şey vardı:

IMG_20220122_234808.jpg

IMG_20220122_234755.jpg

Belki SSD buna takılıyordur diye bunu çıkardım ve SSD'yi monte etmeye çalıştım ama olmadı. Geri takmaya çalışırken de takamadım, boşa dönüyordu. Tabii ki bunu yapmadan önce diğer yuvaya bakmamıştım. Diğer yuvadaki SSD, bu şeyin üstüne bir vida sabitlenmiş biçimde duruyordu. Ben de bunun için Vatan Bilgisayar'dan bir vida aldım. Fakat vidayı takacağım şey, yuvasına girmiyor, gireceği yer boş. Bunu nasıl takarım?

Ayrıca diğer SSD'nin altına ped yerleştirmişler, herhangi bir yerden ped bulamadım. Olmaması sorun oluşturur mu?

Hocam siz yanlışlıkla direkt M.2 SSD'yi sabit tutan vidanın takıldığı yuvasını vida ile birlikte çıkarmışsınız.
Herhalde fazla sıkıydı ikisi birlikte geldi.
Sizin şuan vidayı takabilmeniz için yuvasını takmanız lazım. O yüzden çıkan parçayı İngiliz anahtarı gibi bir şey ile sıkıca tutup üzerindeki vidayı ayırmanız lazım. Sonrasında yuvayı anakarta takıp SSD'yi takıp yuvanın üstüne getirdikten sonra vidalamanız lazım. Ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama fotoğraf koyayım daha kolay anlaşılması için.
images (60).jpeg

Soldaki parça anakarta sağdaki vida da SSD'nin üzerinden yuvaya (ilk parçaya) takılacak.

Bir de mümkünse attığınız parçanın çıktığı yeri ve parçayı daha net atabilir misiniz?

Hızınızı alamamışsınız herhalde. 😂
Neyse gır gır şamatayı es geçelim.
O parçanın anakart üzerinde yuvası olmalı ilk önce yuvasını oturtturun parçayı.
Ardından SSD'yi yuvaya oturtturup vidayı bu çıkardığınız parça üzerine getirip çevirmeye başlayın.

Hocam siz yanlışlıkla direkt M.2 SSD'yi sabit tutan vidanın takıldığı yuvasını vida ile birlikte çıkarmışsınız.
Herhalde fazla sıkıydı ikisi birlikte geldi.
Sizin şuan vidayı takabilmeniz için yuvasını takmanız lazım. O yüzden çıkan parçayı İngiliz anahtarı gibi bir şey ile sıkıca tutup üzerindeki vidayı ayırmanız lazım. Sonrasında yuvayı anakarta takıp SSD'yi takıp yuvanın üstüne getirdikten sonra vidalamanız lazım. Ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama fotoğraf koyayım daha kolay anlaşılması için.
Eki Görüntüle 1278810
Soldaki parça anakarta sağdaki vida da SSD'nin üzerinden yuvaya (ilk parçaya) takılacak.

Bir de mümkünse attığınız parçanın çıktığı yeri ve parçayı daha net atabilir misiniz?
Hocam parça çok küçük olduğu için tam net çekemiyorum afedersiniz.

Parça:
IMG_20220123_150928.jpg

Ayrıca Vatan'dan şöyle bir parça aldım, yuvaya oturuyor fakat biraz üstte kalıyor. M2 vidası da aldım, pirinç parçanın içine giriyor. Fakat çıkardığım parçaya olmuyor. Yukarıda kalmasının herhangi bir zararı olur mu?

Vida:
IMG_20220123_151142.jpg

Parça:
IMG_20220123_151152.jpg

Parçayı taktığımda:
IMG_20220123_151709.jpg

Yuva:
IMG_20220123_150537.jpg

IMG_20220123_150550.jpg

Dosya Ekleri

• IMG_20220123_151040.jpg
    IMG_20220123_151040.jpg
    63,3 KB · Görüntüleme: 26
Kapak kapanıyorsa ve SSD çok azcık hareket edebiliyorsa sıkıntı olmaz.
Duvar vidasıyla SSD tutan bile gördüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı