M.2 SSD'de coil whine olabilir mi?

Cristo20

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kioxia 500GB M.2
Anakart
ASUS Prime H410M-E
Arkadaşlar merhaba Kioxia M.2 SSD aldım bunun içine şimdilik Age of Empires 3 kurdum. Bir de Windows ve PUBG'nin kurulu olduğu düz Kingston SSD var PUBG girince en ufak ses yok ama Age of Empires 3 girince aşırı cızırtı oluşuyor. Sizce SSD'de böyle bir sorun olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba Kioxia M.2 SSD aldım bunun içine şimdilik Age of Empires 3 kurdum. Bir de Windows ve PUBG'nin kurulu olduğu düz Kingston SSD var PUBG girince en ufak ses yok ama Age of Empires 3 girince aşırı cızırtı oluşuyor. Sizce SSD'de böyle bir sorun olabilir mi?

Ses kartı ile alakalı bence. Çok da normal gelmedi bu bana.

Durum anlattığım gibi düz SSD diskimde Steam PUBG var ona giriyorum hiçbir sorun yok daha ağır oyun olmasına rağmen GPU veya PSU'dan ses gelmiyor ama yeni aldığım M.2 SSD de Age of Empires 3'e giriyorum aşırı cızırtı var video yüklüyorum şu an YouTube üzerinden 5-10dk içinde link atacağım buraya bende aşırı şaşırdım çünkü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
SSD üzerinde bir kere bobin yok. Bobin olmadığı için tıslama olması imkansıza yakın bir şey. Haliyle sorun bence başka bir yerde. PSU baş şüphelimiz bence.

Yüksek ihtimalle aşırı cızırtı başka bir donanımdan geliyordur. Ama M.2 SSD'den NAND ve kontrolcü sesi çıkabilir çok tiz olarak.

Ses kartı ile alakalı bence. Çok da normal gelmedi bu bana.

Videoyu izlerseniz anlarsınız oyunda bir şeye bastığımda bile ses değişiyor PUBG daha ağır olmasına rağmen onda böyle bir sorun yoktu.

Son düzenleme:
Durum anlattığım gibi düz SSD diskimde Steam PUBG var ona giriyorum hiçbir sorun yok daha ağır oyun olmasına rağmen GPU veya PSU'dan ses gelmiyor ama yeni aldığım M.2 SSD de Age of Empires 3'e giriyorum aşırı cızırtı var video yüklüyorum şu an YouTube üzerinden 5-10dk içinde link atacağım buraya bende aşırı şaşırdım çünkü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videoyu izlerseniz anlarsınız oyunda bir şeye bastığımda bile ses değişiyor PUBG daha ağır olmasına rağmen onda böyle bir sorun yoktu.

Anakart üzerinde sorun veya Power suplyda sorun var. Fuselerden biri hasar almış olabilir.

Garip olaymış. SSD üzerinde bobin yok çünkü.

SSD'den geldiğine emin değilim ama 3 senedir aynı sistemi kullanıyorum. Oyunlarda veya başka bir işlemde hiç böyle bir ses gelmiyor. Sadece CrystalDiskMark ile test ederken iki bölümde bu ses ortaya çıkıyor.

SSD yapısında bobin yok ama videoda ki sesin neredeyse aynısını alıyorum.
İki buçuk ay sonra güncelleme: Coil whine sesi güç kaynağımdan geliyormuş. Kasa değişimiyle beraber kasayı masaya aldım ve güç kaynağında bir cızırtı olduğunu fark ettim. Garip olan şeyse cızırtı disk hızını ölçerken artıyor. Yani çok garibime gitti. 6-7W güç çeken bir donanımın güç kaynağında yüksek sesli cızırtı sesi yapması çok garip.

Bu konuda bahsedilmiş belki senin dediğin şey olabilir.

Geri
Yukarı