M.2 SSD'ye Windows 10 kurulamıyor

Delieli

Hectopat
Sistem:
CPU: Ryzen 3600.
MB: MSI B450 PRO-VDH Plus.
GPU: GTX ROG STRIX 1060.
RAM: 16 GB.
PSU: Corsair VS650.
HDD: WD Blue 1TB 7200 RPM.
SSD: XPG 512 GB SX8200 PRO PCI-e Gen3*4 M.2

Sisteme M.2'yi yeni ekledim. Windows HDD üzerindeydi. M.2'nin montajını yaptım. Disk yönetimi kısmından aktif hale getirdikten sonra bilgisayarım kısmında bölüm göründü. Hız testlerini gerçekleştirdim ve sorunsuz şekilde çalıştığından emin olduktan sonra format için "UEFI Windows 10 USB Hazırlama Rehberi"ndeki adımları izleyerek işlemi gerçekleştirmeye çalıştım.
Rehberde tek uygulamadığım konu BIOS güncelleştirmesi. Anakartım Ryzen 3 serisine hazır bir BIOS ile gelmemişti. İşlemcimin çalışması için Ryzen 2 serisi bir işlemci takılıp, BIOS güncelleştirmesi ile Ryzen 3600'e hazır hale gelmişti. Daha sonra işlemcimin boştaki sıcaklık değerleri yüksek olduğu için BIOS güncelleştirmesi yapmaya çalıştım. Onu da "MSI M-Flash ile Anakart BIOS Güncelleme Rehberi"ndeki adımları izleyerek yapmıştım ama olmamıştı ve bilgisayarım Update sonrası çalışmadı. Kasaya elektrik gidiyor çalışıyor ama herhangi bir görüntü gelmiyordu. Bilgisayarımı aldığım yerdeki servis sorunu çözdü. Dediklerine göre Ryzen 2 serisi bir işlemci takmadan bu işlemi gerçekleştirdiler. Nasıl yapıldığına dair bir fikrim yok. Bu nedenden dolayı, her ne kadar ilk yapılması gerekenlerden biri BIOS güncelleştirmesi olsa da; tekrar bilgisayarımın bozulacağı endişesiyle bu işlemi yapmadım. BIOS arabirimim Click BIOS Lite.

Advanced Windows OS Configuration: UEFI
Boot mode select : UEFI
Secure Boot : Disable
SATA Mode : AHCI
Disk List : GPT
Windows kurulumu: Flash bellek ile kurulumu başlattım. Windows'u nereye kurmak istiyorsunuz penceresinde M.2 SSD ve HDD görünüyor. Temiz kurulum için HDD'yi diğer bölünmüş alanları sildim. Rehberdeki işlemleri uygulayarak M.2'ye kurulumu başlattım. Windows kuruluyor, dosyalar kopyalanıyor, özellikler güncelleştirmeler yükleniyor, tamamlanıyor penceresi sorunsuz şekilde bitti. Yeniden başlatılıyor yazısı ile bilgisayar yeniden başladı ancak kurulum en başa döndü. Flash belleği çıkartıp denedim. Bu kez de BIOS'a giriyor. Herhangi bir kurulum işlemi başlamıyor.
İşlemi tekrarladım, başlatma önceliğini M2'ye vermek için BIOS'a girdim orada Fixed Boot Order Priorties kısmının altında M.2 görünmüyor.
Ayar değişikliği, Boot mode select: UEFI+Legacy yapınca ayarı aynı işlemlerle tekrar kurulum yapıp, yeniden başlatılıyor dedikten sonra başa alıyor ancak bu ayarda Boot sıralamasında M.2 görünyor. M.2'yi ilk sıraya aldığımda yine değişen bir şey olmuyor ve kurulum sürekli bilgisayar yeniden başladıktan sonra başa dönüyor.
HDD'ye kurdum Windows'u şuan. Windows sorunsuz çalışıyor. M.2'de depolama alanı olarak çalışıyor. Hız testlerini yaptım, olması gereken değerlerde.
Klonlama yapıp Windows'u M.2'ye aktarmaya çalıştım. "Disk Klonlama ile Windows’u SSD’ye Taşıma" rehberinde gösterildiği şekilde işlemi gerçekleştirme çalıştım.
Macrium Reflect programında "incompatible disk selected" hatası aldım. Rehberdeki ve başka ücretsiz olan birkaç program daha denedim. Başarılı sonuç elde edemedim. Sorunun "Sector Size'' ile alakalı olduğunu öğrendim.
HDD : Bytes/Sector 512.
M.2 : Bytes/Sector 4096 olduğu için klonlama işlemi gerçekleştiremedim sanırım.
M.2'ye Windows'u kurabilmek için ne yapmam gerekiyor. İlk başta BIOS güncelleştirmesi için, güncelleştirme sonrası tekrar yaşanacak olası bir bozulma için; bir önceki BIOS'u yedekleme ya da işlemi geri alma gibi yapılabilecek işlem nedir? Yukarıda bahsettiğim, servisin 2.Nesil Ryzen işlemci takmadan BIOS'u nasıl kurtarmış olabileceğini açıklayabilir misiniz? BIOS arabiriminin Click BIOS Lite olması güncelleştirme yapmak için MSI M-Flash'ın düzgün çalışmasını engelliyor olabilir mi ya da başka bir yöntemle mi BIOS güncelleştirmesi yapmalıyım?
BIOS güncelleştirmesini yaptım sonuca etki etmedi.
UEFI modunda iken BIOS'da boot kısmında m2 görünmüyor. Windows'un kurulacağı diksi seçin kısmında görünüyor seçip ilk kurulumdan sonra yeniden başlayınca; başlangıca geri dönüyor.

UEFI+Legacy modunda, boot kısımında M2 görünüyor fakat boot etmiyor.
BIOS güncellemesini yaptım. Halen Windows'u M2'ye kuramadım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı