M1 chip MacBook Air 16/256 pil kullanımı hızlı düşüyor

güneş66

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar tekrar merhaba. Pil kullanımım çok aşırı düşüyor. Ekran sürem belki 8 saat falan. Bu korkunç bir rakam. Ventura kullanıyordum. Akıcılıkta problemler yaşadığım ve pil sorunları için tekrar Monterey'e döndüm. Performans ve akıcılık düzelmiş olsa da. Pil konusu ne yazık ki düzelmedi sanırım. Arkadaşımın bilgisayarı 94 pil sağlığı, %70 şarjda iken 15 saat gidiyor. Benim %100 döngüm 16. alalı 1.5 ay oldu. Şarjda 9 saat 10 saat gidiyor benim pil sağlığım %100. biliyorum hepiniz Apple'a götür diyeceksiniz. Ama götüremiyorum çünkü KKTC'de okuyorum. Uçak bileti vesaire sıkıntıya gireceğim. Şimdi birkaç teorim var sizlere paylaşacağım umarım sıkılmazsınız... Şu an ayarlardan venturaya güncellemek. Ama akıcılığım tekrar bozulur diye korkuyorum... Diğer varsayımım... USB boot ile kurduğum için belki bir sıkıntı çıkmıştır diye düşünüp direk recovery modda iken, internet üzerinden Montereyi indirme yapmak... Belki işe yarayabilir? Ya da USB boot ile ventura kurulum... Şu an akıcılıktan çok memnunum sadece pilden yaşadığım sorunlar var. Böyle kullanıp yazın İstanbul'a döndüğümde Apple'a götürmeyi mi tavsiye edersiniz. bilgi dostlarımız yanıtlarsa sevinirim. Ve sizlerdede böyle sorunlar var mı?
(Ekstra not: Bundan önce (8 GB olan M1 versiyonum vardı. Onda çok daha iyi süreler alıyordum.

Birden fazla etken olabilir pilin uzun gitmesi için işlemci frekansını ekran kartını ve ekran parlaklığı Bluetooth gibi özellikleri kısarsanız daha fazla süre alabilirsiniz tüm bunlar tatmin etmiyorsa pilinizi kalibre etmenizi öneririm internette mevcut.

Birden fazla etken olabilir pilin uzun gitmesi için işlemci frekansını ekran kartını ve ekran parlaklığı Bluetooth gibi özellikleri kısarsanız daha fazla süre alabilirsiniz tüm bunlar tatmin etmiyorsa pilinizi kalibre etmenizi öneririm internette mevcut.
Nasıl kalibre ediyoruz

Ventura kullanıyorum akıcılıkta gram problem yaşamadım ve işlem gücünü aktif olarak kullanıyorum ( Android Studio PyCharm Unity Adobe Premiere Visual Studio gibi uygulamaları aktif olarak kullanıyorum.). Pil sağlığım %100 ve bence ekran süresi açısından benim de %100 den %0 a aktif olarak kullanırken 10-12 saat felan gidiyordur. %70 şarjda 15 saat gidiyor biraz detaysız kaçmış. Karanlık ortamda ortalama parlaklıkta youtube dan video izlesem sadece benim de 15-20 saat gider. Cihazın içindeki her donanım belli bir mhz de çalışıyor aktif ram kullanımı işlem gücü ve gpu unite yüklenmek pil süresini doğal olarak etkiliyor. Asıl sorun bence pil değil de ventura da akıcılıkta problemler gibi geldi bana.

Ventura kullanıyorum akıcılıkta gram problem yaşamadım ve işlem gücünü aktif olarak kullanıyorum ( Android Studio PyCharm Unity Adobe Premiere Visual Studio gibi uygulamaları aktif olarak kullanıyorum.). Pil sağlığım %100 ve bence ekran süresi açısından benim de %100'den %0'a aktif olarak kullanırken 10-12 saat falan gidiyordur. %70 şarjda 15 saat gidiyor biraz detaysız kaçmış. Karanlık ortamda ortalama parlaklıkta YouTube'dan video izlesem sadece benim de 15-20 saat gider. Cihazın içindeki her donanım belli bir MHz de çalışıyor aktif RAM kullanımı işlem gücü ve GPU unite yüklenmek pil süresini doğal olarak etkiliyor. Asıl sorun bence pil değil de ventura da akıcılıkta problemler gibi geldi bana.

Venturada şöyle akıcılıkta sorun vardı masaüstlerinde geçişlerde böyle akıcı değildi gibiydi ben o 60Hz 60FPS'i alamıyordum sanki. Ya da başka bir örnek, uygulamayı cin efektiyle küçültürken akıcılık bozularak aşağıya iniyordu. Bazen de drop giriyordu doğrusu. Ve yeni gelen stage Manager'da ilk başta kasmıyorken. Bir süre sonra droplu bir şekilde çalışıyordu. Yani bu tip buna benzer sorun olarak nitelendirdiğim şeyler yaşıyordum. Ama Monterey'de böyle sanki daha akıcı sanki olması gerektiği gibiydi. Ama işte bazen pil konusu canımı sıksada...

Ek bilgi belki önemsiz bir şey ama: Şöyle bir şey gözlemledim; iki sürümde de(Monterey, ventura) aynı senaryo kullanımda bir uygulama var Geekbench 5. venturada 3.17GHz ile çalışırken M1 aynı senaryoda. Monterey'de 3.19GHz'de çalışıyor m1.

Venturada şöyle akıcılıkta sorun vardı masaüstlerinde geçişlerde böyle akıcı değildi gibiydi ben o 60Hz 60FPS'i alamıyordum sanki. Ya da başka bir örnek, uygulamayı cin efektiyle küçültürken akıcılık bozularak aşağıya iniyordu. Bazen de drop giriyordu doğrusu. Ve yeni gelen stage Manager'da ilk başta kasmıyorken. Bir süre sonra droplu bir şekilde çalışıyordu. Yani bu tip buna benzer sorun olarak nitelendirdiğim şeyler yaşıyordum. Ama Monterey'de böyle sanki daha akıcı sanki olması gerektiği gibiydi. Ama işte bazen pil konusu canımı sıksada...

Ek bilgi belki önemsiz bir şey ama: Şöyle bir şey gözlemledim; iki sürümde de(Monterey, ventura) aynı senaryo kullanımda bir uygulama var Geekbench 5. venturada 3.17GHz ile çalışırken M1 aynı senaryoda. Monterey'de 3.19GHz'de çalışıyor m1.
Yani bilmiyorum Sizin düşünceniz nedir Venturaya Geçmek ile ilgili??? Güncelleme yapmamı önerir misniz? Ama işte kumar oynamak gibi geliyor bana

Yani bilmiyorum Sizin düşünceniz nedir Venturaya Geçmek ile ilgili??? Güncelleme yapmamı önerir misniz? Ama işte kumar oynamak gibi geliyor bana
Monterey: 12.6.1 Kullanıyorum baktım 12.6.2 gelmiş yeni gördüm yani. Hata düzeltmeri falan diyor. Bakalım çözer sorunumu daha kötü yapmadan.. Fakat Yabancı bir kaynaktan Pil sorunları ve perfomans sorunları geldiğini söylemişler kararsızım

Son düzenleme:
Tekrardan dediğim gibi venturada ben böyle sıkıntılar daha yaşamadım bence clean setup bir venturayı tekrar deneyin ama pil sorununuzu çözceğini çok düşünmüyorum akıcılık sorununuz ortadan kalkabilir.

Geri
Yukarı