M1 Mac mini için hangi sürüm seçilmeli?

doruk843

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: Asus Prime H510M-K
İşlemci:İntel Core i5-11400F
RAM:16 GB 2X8 3200 MHz
Ekran Kartı: Asus Dual AMD Radeon RX 6600 8 GB
500 GB NVME M2 SSD
Windows 11 Pro 22h2
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Bana gelecek sene bilgisayar yerine M1 işlemcili Mac mini hediye gelecek yurt dışından. Yalnız birkaç konuda yardıma ihtiyacım var. 1 RAM olarak 8 mi seçeyim yoksa 16 mı? Çoğunlukla oyun için kullanmayı düşünüyorum, video editi render gibi şeyleri çok nadir yapabilirim, belki de hiç yapmam bile.
2 RAM'ı 8 seçersem 8 GB yetmediği zaman SSD'yi kullanıyormuş diye duydum bu ne kadar performanslı olur genel olarak.
3 RAM'ı 16 seçip sanal makine ile Windows 10 ARM versiyonunu kurarsam X64 tabanlı uygulamaları çalıştırabilir miyim 21390 yapı numaralı önizleme sürümünde bu desteğin geldiğini duydum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

Merhaba. Bana gelecek sene bilgisayar yerine M1 işlemcili Mac mini hediye gelecek yurt dışından. Yalnız birkaç konuda yardıma ihtiyacım var. 1 RAM olarak 8 mi seçeyim yoksa 16 mı? Çoğunlukla oyun için kullanmayı düşünüyorum, video editi render gibi şeyleri çok nadir yapabilirim, belki de hiç yapmam bile.
2 RAM'ı 8 seçersem 8 GB yetmediği zaman SSD'yi kullanıyormuş diye duydum bu ne kadar performanslı olur genel olarak.
3 RAM'ı 16 seçip sanal makine ile Windows 10 ARM versiyonunu kurarsam X64 tabanlı uygulamaları çalıştırabilir miyim 21390 yapı numaralı önizleme sürümünde bu desteğin geldiğini duydum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

Max ile oyunu GeForce NOW'dan oynayabilirsiniz oyun oynanmaz diyen arkadaşlara bakmayın sonuçta yolu var :)

Arkadaşlar benim merak ettiğim sadece yukarıdaki 3 soru ben bir şekilde oyun oynarım bilginiz varsa sorularıma cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

M1 Mac Mini kullanıcısı olarak yazıyorum:
İstediklerine göre M1 Mac Mini senin için çok çok yanlış bir tercih.
Tersten gitmişsin, şöyle ki, "video render yapacağım belki arada oyun oynarım deseydin" olabilirdi...

Oyun oynayacağını varsayarak, sorular üzerinden gidelim:
1)
8 GB RAM kesinlikle yetmez, Mac OS'un kendisi hariç Parallels'de sanal grafik birimi için RAM ayrılacak, zaten düşük olan performans iyice düşecek.

2) RAM yetmeyince SSD'den kullanma durumu her kulanmada devam ederse uzun vadede SSD'nin ömrünü kısaltıyor. (Buna takas ram kullanımı deniliyor)
-8 GB RAM'in eksikliğini Mac'in kendisinde, 1080p video düzenlemede, AppStore'deki çoğu oyunu oynarken kolay kolay hissetmezsin. (Parallels için yetersiz olacağını yukarıda yazdığım için genel bir Mac değerlendirmesi yaptım)

3) 16 GB RAM ile Parallels Desktop ve Windows 10 Arm kurdum (21354), GTA V yükledim, normal ayarlarda kesinlikle çok kötü bir deneyim yaşadım, 30 fps civarında oyundan bir keyif alamadım.

Bu oyunlar da x86 mimaride olduğu için ARM tabanlı Windows üzerinde iyice çeviri işlemine maruz kalıyor ve performans kaybı kaçınılmaz oluyor.
Mac OS >çeviri> Parallels Windows 10 ARM >çeviri> x86 oyun

Kısacası sana memnun kalmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim, nasıl bir hediyedir orasını bilemem ama mümkünse değiştirip Windows bir cihaz almanı tavsiye ederim.
-İllaki Mac alacağım ve oyun oynayacağım diyorsan Intel işlemcili ve AMD ekran kartlı MacBook Pro alınabilir ve BootCamp ile Windows kurulabilir, M1'e göre çok daha iyi bir grafik performansı verecektir, tabi arada epey fiyat farkı olacağını hatırlatmam gerek.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı