M1 MacBook Air Hakkında Sormak İstedikleriniz

• Konuyu başlatan Mert
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 104
  • Görüntüleme 8B
Sadece toz var. Sildiğimde geçti.
O zaman maşallah hocam size ben kapatıp açtığım gibi lekeler yapışıyor. Gözlük silme mendili ile anca silebiliyorum. Şöyle bi ingilizce olarak da aradım. Çoğu kişi lekelerin yapışması konusunda konu açmış. Ne tür bir temizleme yöntemi kullanıyorsunuz? Ne sıklıkta temizliyorsunuz?

Bende bir süre öncesine kadar kullandığım 2015 Retina MBP cihazımın ekranı ile ilgili yaşadığım deneyimleri aktarmak isterim.

Cihazımı ikinci el almıştım. İlk sahibi çok az kullandım demişti. Ekrana flaş tutarak bakmıştım, hakikaten de hiç çizik yoktu. Çok temiz bir cihaz almıştım.

Cihazımı çok severek kullandım. Lakin arkadaşlarında bahsettiği gibi ekran en ufak bir tozu kendine çekiyor resmen. Hem klavyedeki tozları kapıyor, hem de hava da tozlarda ekrana yapışıp kalıyor. Öyle üfleyince gidecek tarzdan tozlar değil. Hakkatten büyük taneli tozlar.

Ben ekranın çizileceğini tahmin etmiştim. Ama 1 aydan uzun bir süredir de ekranı hiç silmiyordum. Artık silmenin zamanı gelmişti. Aldım elime gözlük mendili, yumuşak yumuşak sildim. Sonra oh be, mis gibi oldu dedim ta ki ekrana odanın lambasının ışığı vurana kadar. Büyük toz taneleri sağ olsun gözlük mendiliyle kuru kuru silince ekranı bir güzel çizmişti ve gerçekten çok sinir bozucuydu.

Sonra gittim ekran temizleme solüsyonu ve mikrofiber bez aldım. Bunla ekranı iyice ıslatarak sildiğimde çizik oluşmuyordu. Ama ben yine ekranı 1-2 ayda bir sildim. Çünkü özellikle rMBP modellerinde “staingate” sorunu vardı. Bende bu sorunla karşılaşmamak için ekranı çok az sildim.

Neticeye gelecek olursak. Bende M1 Air’e geçmek için cihazımı sattım ve kendime dedim ki, M1 Air’ı kutudan çıkarır çıkarmaz ekran koruyucu takacaksın…

Hal böyle arkadaşlar, cihazdan cihaza farklılık göstermez. Bütün Mac’ler aynı. Ekran cam. Diğer laptoplar gibi mat bir ekrana sahip değil.

Size de tavsiyem görüntü kalitesini düşürse bile (kaldı ki düşüreceğini sanmıyorum) ekran koruyucusuz kullanmayın. Kutudan çıkardığınız an ekran koruyucu uygulayın.

Ha yok uygulamam derseniz. O zamanda ekranı şu videodaki gibi silin. Paldır küldür ekrana dalmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben bu videodaki yöntemle sildiğimde neredeyse hiç çizik oluşmamıştı.

Hangi bezi kullanırsanız kullanın, o bez kuru olduğu sürece ekran çizilecektir. Ekranı bez çizmiyor. Ekran ile bez arasında kalan toz taneleri sürtünerek ekranı çiziyor. Yok artık diyebilirsiniz, ama ben bunu defalarca deneyimledim. Ondan böyle rahatça söyleyebiliyorum.

Herkese çiziksiz günler dilerim.

Kalite kaybı yok ama doğrudan ışık gelince ekrana yansıma yapıyor.

Bende bir süre öncesine kadar kullandığım 2015 retina mbp cihazımın ekranı ile ilgili yaşadığım deneyimleri aktarmak isterim.

Cihazımı ikinci el almıştım. İlk sahibi çok az kullandım demişti. Ekrana flash tutarak bakmıştım, hakikaten de hiç çizik yoktu. Çok temiz bir cihaz almıştım.

Cihazımı çok severek kullandım. Lakin arkadaşlarında bahsettiği gibi ekran en ufak bir tozu kendine çekiyor resmen. Hem klavyedeki tozları kapıyor, hem de hava da tozlarda ekrana yapışıp kalıyor. Öyle üfleyince gidecek tarzdan tozlar değil. Hakikaten büyük taneli tozlar.

Ben ekranın çizileceğini tahmin etmiştim. Ama 1 aydan uzun bir süredir de ekranı hiç silmiyordum. Artık silmenin zamanı gelmişti. Aldım elime gözlük mendili, yumuşak yumuşak sildim. Sonra oh be, mis gibi oldu dedim ta ki ekrana odanın lambasının ışığı vurana kadar. Büyük toz taneleri sağ olsun gözlük mendiliyle kuru kuru silince ekranı bir güzel çizmişti ve gerçekten çok sinir bozucuydu.

Sonra gittim ekran temizleme solüsyonu ve mikrofiber bez aldım. Bunla ekranı iyice ıslatarak sildiğimde çizik oluşmuyordu. Ama ben yine ekranı 1-2 ayda bir sildim. Çünkü özellikle rmbp modellerinde “staingate” sorunu vardı. Bende bu sorunla karşılaşmamak için ekranı çok az sildim.

Neticeye gelecek olursak. Bende M1 Air'e geçmek için cihazımı sattım ve kendime dedim ki, M1 Air'ı kutudan çıkarır çıkarmaz ekran koruyucu takacaksın…

Hal böyle arkadaşlar, cihazdan cihaza farklılık göstermez. Bütün Mac'ler aynı. Ekran cam. Diğer laptoplar gibi mat bir ekrana sahip değil.

Size de tavsiyem görüntü kalitesini düşürse bile (kaldı ki düşüreceğini sanmıyorum) ekran koruyucusuz kullanmayın. Kutudan çıkardığınız an ekran koruyucu uygulayın.

Ha yok uygulamam derseniz. O zamanda ekranı şu videodaki gibi silin. Paldır küldür ekrana dalmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben bu videodaki yöntemle sildiğimde neredeyse hiç çizik oluşmamıştı.

Hangi bezi kullanırsanız kullanın, o bez kuru olduğu sürece ekran çizilecektir. Ekranı bez çizmiyor. Ekran ile bez arasında kalan toz taneleri sürtünerek ekranı çiziyor. Yok artık diyebilirsiniz, ama ben bunu defalarca deneyimledim. Ondan böyle rahatça söyleyebiliyorum.

Herkese çiziksiz günler dilerim.

Memnunsanız kullandığınız ekran koruyucuları paylaşma şansınız var mı?

Ben 1-2 hafta önce aldım MacBook'u. Aldığımdan bu yana 2 kere sildim ve çizik oluşmadı. Ben yumuşak mikrofiber bez ile bastırmadan yavaş şekilde silmiştim. Çok kuru olmaması için eser miktarda kolonya sıkmıştım. Ekranları evet çok hassas ancak dediğiniz gibi değil bence. Tabii ki de çizilecek tozlanacak. Benim bahsettiğim şey klavyeden gelen tozlardı. Ekranın köşelerine dokunduğumda bir çıkıntı hissediyorum. Kapattığımda bu çıkıntı kasa ile ekranın arasında kalıyor. Klavye zaten kasanın içine doğru meğilli olduğu için klavyeden toz ve kir bulaşmıyor. Zaten bulaşsa klavyenin şekilleri çıkardı. Ekran koruyucu konusunda haklı olabilirsiniz. Ekran koruyucu almak mantıklı olabilir. Ben sadece kalite kaybına yol açabilir dedim ekran koruyucu uygulanırsa. Bende kılıf ve ekran koruyucu siparişi vermek istiyorum zaten birkaç ay içerisinde. Sizin kullandıysanız ve memnun kaldıysanız bende alabilirim sizin kullandığınız ekran koruyucudan.

Ekran koruyucu olarak en başlarda silikon şeylerden yapıştırılıyor zannetim ancak sonrasında internetten baktığımda bildimiz telefon ekran koruyucu gibi uygulanıyormuş. O kadar ince ve geçirgen olursa cidden mantıklı olabilir.

Arkadaşlar ben de yeni MacBook Pro M1'ler için uyumlu ekran koruyucu arıyorum. Hangi ürüne baksam, yorumlarda büyük geldi yazıyorlar. Lütfen kullanıyorsanız, ve aldığınız bir yer varsa linkini atar mısınız?

Geri
Yukarı