M5A97 EVO R2.0 ve corsair vengeance ram uyum sorunu

ozanB

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, uzun süre araştırmalarım sonunda bu forumdaki yorumların da yardımıyla kafama göre bir sistem topladım.
Ama emin de olmamakla birlikte ramlerimle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Sistemim;

• amd fx 8320
  • asus m5a97 evo R2.0 (güncel bios)
  • Corsair Vengeance 2X8 gb 1600mhz cl9 [CMZ16GX3M2A1600C9]

RAM'ler biosta auto da 1333 Mhz olarak gözüküyo. BIOS'tan elle 1600 mhz'e ayarlayıp cpuz programından kontrol ettigimde ise resimdeki durumu farkettim:

KkftVVx.jpg

http://i.imgur.com/KkftVVx.jpg

DRAM frequency 800 iken (bu sanırım normal değer) spd sekmesinden ramlere baktığımda ikisi de 1333 mhz de çalışıyo gözüküyor.
BIOS ekranında 1600 mhz'yi görünce ilk başta bunu çok önemsemedim, ama arkadaşımın intel tabanlı gskill 1600 mhz ramli bilgisayarında dram frequency ile beraber bende 667 gözüken max bandwidth degerinin de 800 olduğunu görünce. Acaba ramler'im 1333 mhz de mi çalışıyor diye içime bir kurt düştü.

Acaba ramlerim şuan sorunsuz mu yoksa 1333 mhz demi çalışıyo? Durumu açıklayabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dram frequency değerinde sorun olmadığının farkındayım, biostada 1600 görünüyor zaten. Kafamı karıştıran spd max bandwitch'in neden 800 değilde 667 olduğu?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı