M5A97 R2.0 AI Suite 2 Fan Xpert Fan Hızını Düşürememe Sorunu

alican93

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Fanlarımı kontrol etmek için AI Suite II'nin Fan Xpert'ini kullanıyorum. Kasa fanlarımın hızını yüzde 40'ın altına düşüremiyorum. Anakartım Asus M5A97 R2.0 ve BIOS sürümü güncel. BIOS'tan kasa fanlarının lower limitini en düşük olan 100 rpm e ayarladım yine de yüzde 40'ın altında çalıştıramıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler...

ss+(2014-11-13+at+03.40.01).jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bi bir sorun değil. Bende asus m5a97 evo kullanıyorum. Programın izin verdiği aralık bu. CPU fanlar %20, kasa fanları %40 en düşük ayarlar.

O zaman biraz saçmaymış. Eğer benim fanımın maximum devri 10000rpm olsaydı (öyle bir şey yok, örnek verdim) 4000rpm den aşağı düşürmem sistem için tehlikeli mi olacaktı programa göre? Demek istediğim program benim fanımın özelliklerini biliyor mu?

Eğer kasa fanlarını düşürmek istiyorsanız direk yazılım ile kökten kapatın bunun için.
Sırasıyla
  1. Tool
  2. EPU
  3. Max. Power Saving
  4. Configurations
  5. vCore Voltage Downgrade --> None
  6. Chipset Voltage Downgrade --> OFF
  7. Turn OFF Hard Disks --> Never
  8. Turn OFF Screen --> Never
  9. Apply
Şeklinde yapılandırın. Artık fanlar duracak ve çalışmayacaklar.

Hiç çalışmamasını da istemem ama sessizlik istediğim zamanlar bunu yapabilirim sanırım. Teşekkür ederim.

Ama şöyle de bir şey var. Benim Seidon 120V soğutucumun pompası gücünü kasa fanı girişinden alıyor. Bu bir sorun olabilir sanırım, değil mi?

Hiç çalışmamasını da istemem ama sessizlik istediğim zamanlar bunu yapabilirim sanırım. Teşekkür ederim.

Ama şöyle de bir şey var. Benim Seidon 120V soğutucumun pompası gücünü kasa fanı girişinden alıyor. Bu bir sorun olabilir sanırım, değil mi?
O zaman sorun yaratır. Onun yerine pompayı Molex'e veya CPU_Fan'a, fanı da Cha_FAN yuvasına taksanız nasıl olur? :)

Şöyle ki , onu ben de düşündüm ancak bu fanı alıyım deme sebebim max devrinin düşük olması hali hazırda. Ayrıca kasam pencereli, ışık çıksın istemiyorum. :) Ancak Sickleflow Max'ı olan 2000RPM'de Corsair'in maxı olan 1100 rpm den daha az ses çıkarıyorsa düşünebilirim.
YouTube'a Cooler Master Sickleflow 120 ses testi yazarsanız aslında 19 db değil 40 db (ortalama) ses verdiğini görürsünüz 2000 RPM'de.
Egzoz fanını çok yüksek devirde çalıştırmak istemememin bir diğer sebebi de(ses haricinde); hemen yanında yukarıya bakan radyatör fanının bulunması. Egzoz fanının, çok fazla hava akışı yaratarak onu boğmasını istemiyorum.

Şöyle ki , onu ben de düşündüm ancak bu fanı alıyım deme sebebim max devrinin düşük olması hali hazırda. Ayrıca kasam pencereli, ışık çıksın istemiyorum. :) Ancak Sickleflow Max'ı olan 2000RPM'de Corsair'in maxı olan 1100 rpm den daha az ses çıkarıyorsa düşünebilirim.
YouTube'a Cooler Master Sickleflow 120 ses testi yazarsanız aslında 19 db değil 40 db (ortalama) ses verdiğini görürsünüz 2000 RPM'de.
Egzoz fanını çok yüksek devirde çalıştırmak istemememin bir diğer sebebi de(ses haricinde); hemen yanında yukarıya bakan radyatör fanının bulunması. Egzoz fanının, çok fazla hava akışı yaratarak onu boğmasını istemiyorum.
Dediğin test bu değil mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu testi ben fanı almadan önce izlemiştim. O test fanı küçük düşürmek amacıyla yapılmış bir testtir. Kasada 3 adet SickleFlow var. Tüm fanları %100'e aldığımda dahi o kadar ses çıkmıyor. Bir tek ekran kartı o kadar ses yaratıyor %100'de iken.

Fanın %100 load altındaki asıl sesi bu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı