Maaşlı işe girmeyi sorguluyor musunuz?

Evet, ben herhangi bir maaşlı işe girmeyeceğim. (tabii sermayeye ihtiyacım olursa birkaç yıl olabilir.) Nedeni ise 9/6 bir patronun kölesi olmak çok saçma geliyor. Onun yerine 7/24 kendi işimde çalışırım daha iyi. Bu arada meslek olarak girişimcilik ve yatırımcılık istiyorum. Şu an girişimcilik için çözümüm yok. Fakat yatırım için kripto paradan ve CS:GO'dan başladım. Daha 14 yaşındayım 20 yaşıma kadar yapabileceğim her şeyi planlayacağım. Umarım her şey yolunda gider. Bunu söylediğim annem dışında herkes benimle dalga geçiyor ama hedefim 30 yaşında 500 milyon dolardan fazla servetim olması. O yüzden kimseye söylemiyorum, tavsiyem sizde söylemeyin hedeflerinizi. Unutmayın hiçbir şey akıllı çalıştıktan sonra imkansız değil. Daha şimdiden okul sıralarında, evde test çözerek yıllarca 10000TL için çalışmanın mantığı yok. Ha bir de iş bulamamak var. Hiç kimseye önermiyorum maaşlı iş. Hayatınızı kurtarıp başarılı olduğunuz alanda risk alıp sınırları zorlayın.

Öncelikle bu işlere merak saldığın ve öğrenmeye çalıştığın için seni gönülden tebrik ederim. Bende seninle aynı yaştayım. E ticaret ve kripto paralardan başladım. Hangi kanalları izliyorsun? Ve CS:GO'dan başladım derken demek istediğini anlamadım açıklarsan sevinirim. Umarım başarılı olursun.

Öncelikle bu işlere merak saldığın ve öğrenmeye çalıştığın için seni gönülden tebrik ederim. Bende seninle aynı yaştayım. E ticaret ve kripto paralardan başladım. Hangi kanalları izliyorsun? Ve CS:GO'dan başladım derken demek istediğini anlamadım açıklarsan sevinirim. Umarım başarılı olursun.

Bende aynı şekilde seni tebrik ederim. CS:GO adlı oyunda turnuvalar oluyor ve içinden çıkartma çıkan kapsüller turnuva sonu %75 indirimli bir şekilde satışa sunuluyor. Ve eski senelere bakarsak hepsi çok fazla kazandırdı (istisna hariç) o yüzden her yıl kenarda köşede parası olan kişiler buna yatırım yapıyor. Sonra bu oyundan kazandığımız paraları belirli bir komisyon karşılığında (örneğin:%25) nakit paraya çeviriyoruz. Ve öylece yaptığın yatırıma göre büyük bir tutar kazanabiliyorsun. Ayrıca FPS oyunları oynayabiliyorsan yılda 2 kere operasyon geliyor. Bu operasyonda görevler yapıyorsun (sıkıcı değil) ve yıldız veriyor. 100 yıldıza kadar hakkın var. Operasyonun fiyatı son olarak 208TL'ydi. Ve bu yıldızlarla %100 kar etmek istiyorsan 2 yıldıza kasa alabiliyorsun. Toplamda 50 kasa alınıyor, ve şu an en son gelen operasyondaki kasanın fiyatı 25TL, Steam kesintileriyle Steam hesabına 21.75 geliyor. Toplam 1080 lira civarı bir para kazanıyorsun ve dediğim gibi kesintilerle (%25) ve operasyonun ücretini çıkarınca bir operasyonda 602TL kar ediyorsun. Ve bunu fazla hesapta yapınca tabii güzel para kazanılıyor ve şu an operasyon gelmesini bekliyorum :D. E-ticarete bende annemle başlamayı düşünüyorum ve birkaç öneri yapabilirim. Şu an gereken her şeyi öğrenip başlaman gerek. Ve bu işi ciddi bir şekilde yapman/yapmanız gerek. Unutma kolay para yoktur ve bu işi yapıp eğitim satanlar satış yapmak için çok kolay gibi gösteriyor. Fakat her işin zorluğu olduğu gibi bu işin de bir zorluğu var. Ama ben zaten uzun soluklu yapacağım, dolar kazanayım yeter diyorsan tabii ki düzgün yaparsan güzel kazandıran bir iş. Dedikleri gibi 0 sermayeyle yapılan bir iş değil. 200-300 dolar sermaye gerek başlangıç için. Hangi türü beğendin bilmiyorum ama dropshipping daha zor deniyor. Ayrıca dropshipping yapacaksan sadece EBay'de yap. Çünkü Amazon hesapları kapatıyor, büyük bir miktarda zarar edebilirsin. Ama e-ticarette önerim Amazon fba yapman, çünkü direkt müşteri hizmetleri, satıcı vs. Amazon oluyor. Kripto para konusunda panik satışı yapma, şu an ayı piyasasındayız ve Bitcoin değerinin çok altında. Belki 10 bini bile görebilir, 24 üstüne çıkarsa tekrardan 32'lere gelebilir. Önerim stok yap ve birkaç yıl sonra mükemmel kar edersin (yüksek ihtimal). İzlediğim kanallar: Coin Mühendisi (sıfırdan kripto serisini bitirmeni öneririm) kripto konusunda başka kanal izlemiyorum nedeni ise hem bu kanalın içerikleri fazla, gerek duyulmuyor başka kanala hem de çoğu kanal dandik dandik tokenlar falan öneriyor sponsorlu diye. Çoğu yalan yanlış bilgiler veriyor o yüzden bu kanalı izliyorum. Anlık haberler konusunda Instagram'da kriptotube diye bir sayfa var ve gerçekten doğru bilgiler veriyor, paylaşımları güzel ve güvenilir (benim izlenimlerime göre) mesela bir coinin reklamını yapıyor ve altına "sponsorludur, kendi araştırmanızı yapınız diyor" çoğu sayfa bunu söylemiyor ve millet hemen o coine dalıyor. YouTube için yalan yanlış bilgiler veren dediğim kanallar Instagram'da daha fazla, o yüzden başka sayfa bilmiyorum bu sayfa yetiyor. Son dakika kripto haberleri içinse, bu sayfanın Telegram sayfası var, oraya katılabilirsiniz analiz falan yapıyor, anlık haberleri yayınlıyor. Aynı şekilde Coin Mühendisi'nin de Telegram'ı var. E-ticaret için şu an araştırıyorum kanal ve önerim yok. Ama size %100 yapmayın dediğim şey, sakın 300 dolara, 250 dolara bütçeniz varsa bile eğitim almayın. Bazıları eksik bile anlatıyor ve eksik anlattınız falan diye eleştirince hemen sizi tekmeliyorlar. Çoğu da Instagram'da kendini e-ticaretten çok fazla kazanmış gibi gösteriyor fakat eğitimden kazanıyorlar aslında. E-ticaretten kazansalar bile o kadar lüks yaşamı eğitimden kazanıyorlar. YouTube'da onlarca içerik mevcut, öğrenen öğreniyor. Eğer illa kaliteli olsun diyorsanız Udemy'de 250TL civarı eğitimler var araştırıp alabilirsiniz.

Biliyorum çok uzun bir metin oldu fakat öğrenmeniz gerekir dediğim aklıma gelen her şeyi yazdım. Başarılar...
Yatırım tavsiyesi değildir.

@Olga666
Yakında bir startup'ını bitirip robotik ürün satacak biri olarak tavsiye verecek olursam şu yüksek dolar kurunda bile Esp8266 gibi kartlar hala gayet de ulaşılabilir durumda. Kripto işleri öyle internette söylenildiği gibi trade ile olmuyor. Eğer gerçekten iyi bir proje biliyorsanız yatırıp uzun süre beklemeniz gerekli kripto tarafında. Öyle 200 dolar ile pek kazanç sağlamanız mümkün değil. İstisna olarak ben kendi projemi madenciliğin çok kazandırdığı zamanlar ekran kartları ile fonladım ve hala madenciliğe devam ediyorum. Ayrıca gerçekçi olursak e-spor bölümü de hayalinizdeki gibi olmuyor, e-spor daha çok oyuncu kaybetmemek için belirli kişiler fonlanarak oluşturulan bir algı ve size hiç bir faydası yok. Size tavsiyem daha çok ürün üretme ve ürün üretirken sadece yazılım alanına değil yazılım ve mekanik alının ikisinde de ilerlemeniz gerekiyor. Gelecek ikisini de yapabilenlerin olacak. Örneğin eğer 150 dolarınız varsa kendiniz Arduino Mega tabanlı bir 3 boyutlu yazıcı inşaa edebilirsiniz ve ilk tecrübelerinizi kazanmaya başlayabilirsiniz. Eğer maaşlı bir işte çalışma istemiyorsanız kendi işinizi kuracak yeteneklerinizin ve sabah akşam çalışacak azminizin ve disiplininizin olması gerekiyor. Öyle iki kişi takip edip onların yönlendirmesiyle yatırım yapıp zengin olurum. Cs-Go oynayayım ya da e-ticaret gibi saçmalıklarla uğraşmalıyım okula da nasıl olsa gitmem diye maaşlı çalışan olmayı bırakın olabilecek en kötü seçimleri yapıp asgari ücret ile bile iş bulamazsınız.

Bende aynı şekilde seni tebrik ederim. CS:GO adlı oyunda turnuvalar oluyor ve içinden çıkartma çıkan kapsüller turnuva sonu %75 indirimli bir şekilde satışa sunuluyor. Ve eski senelere bakarsak hepsi çok fazla kazandırdı (istisna hariç) o yüzden her yıl kenarda köşede parası olan kişiler buna yatırım yapıyor. Sonra bu oyundan kazandığımız paraları belirli bir komisyon karşılığında (örneğin:%25) nakit paraya çeviriyoruz. Ve öylece yaptığın yatırıma göre büyük bir tutar kazanabiliyorsun. Ayrıca FPS oyunları oynayabiliyorsan yılda 2 kere operasyon geliyor. Bu operasyonda görevler yapıyorsun (sıkıcı değil) ve yıldız veriyor. 100 yıldıza kadar hakkın var. Operasyonun fiyatı son olarak 208TL'ydi. Ve bu yıldızlarla %100 kar etmek istiyorsan 2 yıldıza kasa alabiliyorsun. Toplamda 50 kasa alınıyor, ve şu an en son gelen operasyondaki kasanın fiyatı 25TL, Steam kesintileriyle Steam hesabına 21.75 geliyor. Toplam 1080 lira civarı bir para kazanıyorsun ve dediğim gibi kesintilerle (%25) ve operasyonun ücretini çıkarınca bir operasyonda 602TL kar ediyorsun. Ve bunu fazla hesapta yapınca tabii güzel para kazanılıyor ve şu an operasyon gelmesini bekliyorum :D. E-ticarete bende annemle başlamayı düşünüyorum ve birkaç öneri yapabilirim. Şu an gereken her şeyi öğrenip başlaman gerek. Ve bu işi ciddi bir şekilde yapman/yapmanız gerek. Unutma kolay para yoktur ve bu işi yapıp eğitim satanlar satış yapmak için çok kolay gibi gösteriyor. Fakat her işin zorluğu olduğu gibi bu işin de bir zorluğu var. Ama ben zaten uzun soluklu yapacağım, dolar kazanayım yeter diyorsan tabii ki düzgün yaparsan güzel kazandıran bir iş. Dedikleri gibi 0 sermayeyle yapılan bir iş değil. 200-300 dolar sermaye gerek başlangıç için. Hangi türü beğendin bilmiyorum ama dropshipping daha zor deniyor. Ayrıca dropshipping yapacaksan sadece EBay'de yap. Çünkü Amazon hesapları kapatıyor, büyük bir miktarda zarar edebilirsin. Ama e-ticarette önerim Amazon fba yapman, çünkü direkt müşteri hizmetleri, satıcı vs. Amazon oluyor. Kripto para konusunda panik satışı yapma, şu an ayı piyasasındayız ve Bitcoin değerinin çok altında. Belki 10 bini bile görebilir, 24 üstüne çıkarsa tekrardan 32'lere gelebilir. Önerim stok yap ve birkaç yıl sonra mükemmel kar edersin (yüksek ihtimal). İzlediğim kanallar: Coin mühendisi (sıfırdan kripto serisini bitirmeni öneririm) kripto konusunda başka kanal izlemiyorum nedeni ise hem bu kanalın içerikleri fazla, gerek duyulmuyor başka kanala hem de çoğu kanal dandik dandik tokenlar falan öneriyor sponsorlu diye. Çoğu yalan yanlış bilgiler veriyor o yüzden bu kanalı izliyorum. Anlık haberler konusunda Instagram'da kriptotube diye bir sayfa var ve gerçekten doğru bilgiler veriyor, paylaşımları güzel ve güvenilir (benim izlenimlerime göre) mesela bir coinin reklamını yapıyor ve altına "sponsorludur, kendi araştırmanızı yapınız diyor" çoğu sayfa bunu söylemiyor ve millet hemen o coine dalıyor. YouTube için yalan yanlış bilgiler veren dediğim kanallar Instagram'da daha fazla, o yüzden başka sayfa bilmiyorum bu sayfa yetiyor. Son dakika kripto haberleri içinse, bu sayfanın Telegram sayfası var, oraya katılabilirsiniz analiz falan yapıyor, anlık haberleri yayınlıyor. Aynı şekilde coin mühendisi'nin de Telegram'ı var. E-ticaret için şu an araştırıyorum kanal ve önerim yok. Ama size %100 yapmayın dediğim şey, sakın 300 dolara, 250 dolara bütçeniz varsa bile eğitim almayın. Bazıları eksik bile anlatıyor ve eksik anlattınız falan diye eleştirince hemen sizi tekmeliyorlar. Çoğu da Instagram'da kendini e-ticaretten çok fazla kazanmış gibi gösteriyor fakat eğitimden kazanıyorlar aslında. E-ticaretten kazansalar bile o kadar lüks yaşamı eğitimden kazanıyorlar. YouTube'da onlarca içerik mevcut, öğrenen öğreniyor. Eğer illa kaliteli olsun diyorsanız Udemy'de 250TL civarı eğitimler var araştırıp alabilirsiniz.

Biliyorum çok uzun bir metin oldu fakat öğrenmeniz gerekir dediğim aklıma gelen her şeyi yazdım. Başarılar...
Yatırım tavsiyesi değildir.

Gerçekten eminim ki sen başarılı biri olacaksın azminden dolayı seni tebrik ederim eğer bana ulaşmak istersen ileride veya şimdi yapabileceğimiz veya yardım edeceğim bir şey çekinmeden isteyebilirsin yardımcı olmaya çalışırım teşekkür ederim.

@Olga666

Yakında bir Startup'ını bitirip robotik ürün satacak biri olarak tavsiye verecek olursam şu yüksek dolar kurunda bile ESP8266 gibi kartlar hala gayet de ulaşılabilir durumda. Kripto işleri öyle internette söylenildiği gibi trade ile olmuyor. Eğer gerçekten iyi bir proje biliyorsanız yatırıp uzun süre beklemeniz gerekli kripto tarafında. Öyle 200 dolar ile pek kazanç sağlamanız mümkün değil. İstisna olarak ben kendi projemi madenciliğin çok kazandırdığı zamanlar ekran kartları ile fonladım ve hala madenciliğe devam ediyorum. Ayrıca gerçekçi olursak e-spor bölümü de hayalinizdeki gibi olmuyor, e-spor daha çok oyuncu kaybetmemek için belirli kişiler fonlanarak oluşturulan bir algı ve size hiçbir faydası yok. Size tavsiyem daha çok ürün üretme ve ürün üretirken sadece yazılım alanına değil yazılım ve mekanik alının ikisinde de ilerlemeniz gerekiyor. Gelecek ikisini de yapabilenlerin olacak. Örneğin eğer 150 dolarınız varsa kendiniz Arduino mega tabanlı bir 3 boyutlu yazıcı inşaa edebilirsiniz ve ilk tecrübelerinizi kazanmaya başlayabilirsiniz. Eğer maaşlı bir işte çalışma istemiyorsanız kendi işinizi kuracak yeteneklerinizin ve sabah akşam çalışacak azminizin ve disiplininizin olması gerekiyor. Öyle iki kişi takip edip onların yönlendirmesiyle yatırım yapıp zengin olurum. CS:GO oynayayım ya da e-ticaret gibi saçmalıklarla uğraşmalıyım okula da nasıl olsa gitmem diye maaşlı çalışan olmayı bırakın olabilecek en kötü seçimleri yapıp asgari ücret ile bile iş bulamazsınız.

LGS'den 370 alsam bile (matematik dışı netlerim güzel) derslerime fazlaca çalışıyorum, ayrıca bu yazdan itibaren YKS çalışmaya başladım. 4 sene boyunca çalışacağım. Kripto da trade yapın dediğimi hatırlamıyorum şu an alıp birkaç sene bekleyin dedim zaten... CS:GO'da ya da farklı bir oyunda e-sporcu olun demedim, e-spor meslek olarak da hiç sevmem, akşama kadar PC'desin sonuçta. CS:GO'dan maaşlı iş gibi para kazanıldığını söylemedim, daha liseye yeni başlamışken işe girmemi beklemiyorsunuz herhalde, şu an ek olarak harçlık çıkarıyor. E-ticaret için 200 dolarla başlayıp kazanan çok var, düzgün çalışınca iyi kazanılıyor. Son olarak dediğiniz konularda bilgi sahibi değilim ve okula gitmeyeceğim nasıl olsa diye hiçbir zaman düşünmedim. Okul gereksiz diyen yok, okul çok önemli bir yerdir ve tekrardan söyleyeyim derslerime fazlaca çalışıyorum ve 4 sene sonunda çok iyi bir üniversiteyi hedefliyorum.

@Olga666

Yakında bir startup'ını bitirip robotik ürün satacak biri olarak tavsiye verecek olursam şu yüksek dolar kurunda bile Esp8266 gibi kartlar hala gayet de ulaşılabilir durumda. Kripto işleri öyle internette söylenildiği gibi trade ile olmuyor. Eğer gerçekten iyi bir proje biliyorsanız yatırıp uzun süre beklemeniz gerekli kripto tarafında. Öyle 200 dolar ile pek kazanç sağlamanız mümkün değil. İstisna olarak ben kendi projemi madenciliğin çok kazandırdığı zamanlar ekran kartları ile fonladım ve hala madenciliğe devam ediyorum. Ayrıca gerçekçi olursak e-spor bölümü de hayalinizdeki gibi olmuyor, e-spor daha çok oyuncu kaybetmemek için belirli kişiler fonlanarak oluşturulan bir algı ve size hiç bir faydası yok. Size tavsiyem daha çok ürün üretme ve ürün üretirken sadece yazılım alanına değil yazılım ve mekanik alının ikisinde de ilerlemeniz gerekiyor. Gelecek ikisini de yapabilenlerin olacak. Örneğin eğer 150 dolarınız varsa kendiniz Arduino Mega tabanlı bir 3 boyutlu yazıcı inşaa edebilirsiniz ve ilk tecrübelerinizi kazanmaya başlayabilirsiniz. Eğer maaşlı bir işte çalışma istemiyorsanız kendi işinizi kuracak yeteneklerinizin ve sabah akşam çalışacak azminizin ve disiplininizin olması gerekiyor. Öyle iki kişi takip edip onların yönlendirmesiyle yatırım yapıp zengin olurum. Cs-Go oynayayım ya da e-ticaret gibi saçmalıklarla uğraşmalıyım okula da nasıl olsa gitmem diye maaşlı çalışan olmayı bırakın olabilecek en kötü seçimleri yapıp asgari ücret ile bile iş bulamazsınız.
Startupunu bitirceğim derken kendiniz mi üretiyorsunuz pek konuya hakim olamadım. ESP8286 hakkında az çok bilgim var fakat demek istediğinizi anlayamadım kendiniz robotik ürün satacağınızı söylemişsiniz eğer internetten pazarlama ve satış yaparsanız bu e ticarete giriyor ve e ticarete saçmalık demişsiniz 🙂

Gerçekten eminim ki sen başarılı biri olacaksın azminden dolayı seni tebrik ederim eğer bana ulaşmak istersen ileride veya şimdi yapabileceğimiz veya yardım edeceğim bir şey çekinmeden isteyebilirsin yardımcı olmaya çalışırım teşekkür ederim.

Çok teşekkürler, sende olacaksın emin ol. Hiçbir zaman pes etme.
Nedense bu konularda konuşunca utanıyorum :D. İyi geceler.

@Olga666

Söylediklerinin bazılarına birebir katılıyorum. Ben dijital reklamcıyım ve yan iş olarak shopify üzerinden e ticaret yapıyorum. Yıl olarak baktığımızda 1 senede e ticaretten kazandığım paranın ajans tarafından bana verilen senelik maaşımın 4 katı olduğunu biliyor musun? Kaldı ki şu an ekip liderinin yardımcısı olarak bir polisten bile fazla maaş alıyorum. Yerinde olsam neyin ne olduğunu bilmeden fazla konuşmazdım. Önemli olan hangi iş modelini hangi mentaliteyle yapmak istediğinde.

Söylediklerinin bazılarına birebir katılıyorum. Ben dijital reklamcıyım ve yan iş olarak shopify üzerinden e ticaret yapıyorum. Yıl olarak baktığımızda 1 senede e ticaretten kazandığım paranın ajans tarafından bana verilen senelik maaşımın 4 katı olduğunu biliyor musun? Kaldı ki şu an ekip liderinin yardımcısı olarak bir polisten bile fazla maaş alıyorum. Yerinde olsam neyin ne olduğunu bilmeden fazla konuşmazdım. Önemli olan hangi iş modelini hangi mentaliteyle yapmak istediğinde.

Hocam ticarette net gelir diye bir şey yoktur cümlesini anlayamamışlar belki de 1 sene sonra ajans tarafından verilen maaşın 10 katını alacaksınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Texas'lı bir köylünün nasıl milyoner olunur adlı konuşması, öneririm. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı