Mac sistem için ayar tavsiyesi

Arsenic_1

Picopat
Merhaba arkadaşlar, uzun yıllar boyunca hatta kendimi bildim bileli hep Windows kullandım fakat yazılım bölümü okuyorum ve bölüm itibari ile MacBook'u kullanmak benim için en mantıklı hareket bu yüzden Windows bilgisayarımı terk ettim ve MacBook'a geçtim bununda doğurmuş olduğu bazı çözülebilecek basit sorunlar var çoğu kişinin yaşadığı ve sonradan halledebildiği ben de bunları çabucak halledebilmek için size sormak istedim birkaç tane sorunum var bunları maddeler halinde yazacağım eğer aranızda macOS sistemine hakim deneyimli insanlar varsa bana yardımcı olabilirlerseler çok sevinirim.
Edit: Tüm iOS ekosistemine sahibim görsel olarak ekleyebilirim.
1- Windows'taki gibi bir pencereyi (uygulamayı) kapatınca command + Q yapmak yerine anında kapanmasını istiyorum. (better tocuh tool uygulamasına ayar yapınca oluyormuş ama çözemedim)
2- LoL oynarken mouse Windows'taki gibi değil sanki. Biraz daha ağır kalıyor hassasiyeti yapmama rağmen ama oyun içerisinde mesela tabir ile (kayt atamıyorum bir ADC şampiyon ile)
3- ürünün sarjı çok iyi gidiyor. Full parlaklık ve klavye parlaklığı Full olmasına rağmen. Ama gene de optimize ayarlar var mı en uygun ayarlar gibi?
4- Mac'ine kesinlikle indirmelisin kullanmalısın dediğiniz uygulama arşivi var mıdır? Kendi kullandığım 3. parti uygulamaları size görsel olarak ikinci görsel şeklinde de bırakacağım.
5- ekran renk profili sizce ne olmalı? Varsayılan ayarı kullanıyorum şu an ve cidden 2K ekran mükemmelmiş :D

Ekran Resmi 2023-03-25 17.55.34.png

Ekran Resmi 2023-03-25 17.49.13.png

12.jpeg

Yazılım ile uğraşıyorsanız Visual Studio Code, Apple tarafında yazılım geliştiriyorsanız Xcode. Daha önce Windows kullandığınıza göre Office kullanmışsınızdır diye tahmin ediyorum. Office for Mac kullanabilirsiniz lazım ise. BetterTouchTool hiç kullanmadığım için pek bilgim yok. Ekran renk profili öyle kalabilir hocam ya da hangisi size uygunsa.

Yazılım ile uğraşıyorsanız Visual Studio Code, Apple tarafında yazılım geliştiriyorsanız Xcode. Daha önce Windows kullandığınıza göre Office kullanmışsınızdır diye tahmin ediyorum. Office for Mac kullanabilirsiniz lazım ise. Bettertouchtool hiç kullanmadığım için pek bilgim yok. Ekran renk profili öyle kalabilir hocam ya da hangisi size uygunsa.

Teşekkürler Visual Studio Code kullanıyorum zaten. Office programlarının da hepsi mevcut.

Brave Chromium tabanlı olduğu için User Agent eklentisi Chrome olarak görüyor hocam. Safari bir efsanedir. OS X kullanırken hep Safari kullanırdım, Chrome'un yüzüne bakmam asla. Windows kullanıyorum şu an da, o yüzden maalesef Safari kullanma seçeneğim yok... Ayrıca macOS arayüzüne uyumlu duruyor Safari.

Brave Chromium tabanlı olduğu için user agent eklentisi Chrome olarak görüyor hocam. Safari bir efsanedir? OS X kullanırken hep Safari kullanırdım, Chrome'un yüzüne bakmam asla. Windows kullanıyorum şu an da, o yüzden maalesef Safari kullanma seçeneğim yok... Ayrıca macOS arayüzüne uyumlu duruyor Safari.

Hocam peki Brave de YouTube reklamları yok. Safari de bunu sağlayabilecek bir eklenti vs. var mı? Mesela Brave de YouTube Premium olmasan hatta giriş bile yapmasan tüm videolar reklamsız. Safari'de böyle bir taktik eklenti vs. varsa hemen Safari'ye geçeyim.

Hocam peki Brave de YouTube reklamları yok. Safari de bunu sağlayabilecek bir eklenti vs. var mı? Mesela Brave de YouTube Premium olmasan hatta giriş bile yapmasan tüm videolar reklamsız. Safari'de böyle bir taktik eklenti vs. varsa hemen Safari'ye geçeyim.
Bu işe yarayabilir. Ya da hocam yanlış hatırlamıyorsam Safari'de böyle bir ayar vardı.

Bu işe yarayabilir. Ya da hocam yanlış hatırlamıyorsam Safari'de böyle bir ayar vardı.

Hocam peki Safari'ye yer işaretleri ekleniyor mu? Bulamadım da.

1- Windows'taki gibi bir pencereyi (uygulamayı) kapatınca command + Q yapmak yerine anında kapanmasını istiyorum. (better tocuh tool uygulamasına ayar yapınca oluyormuş ama çözemedim)
2- LoL oynarken mouse Windows'taki gibi değil sanki. Biraz daha ağır kalıyor hassasiyeti yapmama rağmen ama oyun içerisinde mesela tabir ile (kayt atamıyorum bir ADC şampiyon ile)
3- ürünün sarjı çok iyi gidiyor. Full parlaklık ve klavye parlaklığı Full olmasına rağmen. Ama gene de optimize ayarlar var mı en uygun ayarlar gibi?
4- Mac'ine kesinlikle indirmelisin kullanmalısın dediğiniz uygulama arşivi var mıdır? Kendi kullandığım 3. parti uygulamaları size görsel olarak ikinci görsel şeklinde de bırakacağım.
5- ekran renk profili sizce ne olmalı? Varsayılan ayarı kullanıyorum şu an ve cidden 2K ekran mükemmelmiş
1- Benimde bildiğim kadarıyla Cmd+Q harici bir yolu yok, verimli bir işlemciye sahip uygulamaları tamamen kapatmak çok gerekli değil.
2- Mac kısmında oyuna hakim değilim bu konuda yorum yapamayacağım.
3- Değiştirebileceğiniz çok fazla ayar yok zaten, (İntel kullandığım için m serisi işlemcilerde farklı isimle geçebilir) Düşük güç modunu pil ile kullanılırken açabilirsiniz,

4- Uygulama arşivi önerisi yapmak için kullanım alışkanlıklarınız önemli ancak, temel olarak kendi kullandıklarımdan da öneri yapabilirim.
BetterZip - Arşiv Yöneticisi (rar uzantılarını açmak için)
Boom3D - Çok sağlam bir ses ekolayzır programı ses kalitesi ve yüksekliğini x2 yapıyor desem yalan söylemiş olmam
CleanMyMac X - Hepsi bir arada bir bakım programı, program kalıntıları önbellekleri gibi şeyleri silebilirsiniz. İsminden bakarsınız bütün özelliklerini görürsünüz.
CleanShot X - MacOs zaten yerleşik olarak güzel bir ekran görüntüsü alma aracına sahip ancak bu program sayesinde zaten yeterli olan bu ekran görüntüsü alma işini çok çok daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz.
Elmedia Player - Güzel bir video oynatıcıdır ben bunu kullanıyorum, Infuse ve Movist gibi alternatifleri de mevcut bakın hangisi gözünüze güzel gelirse kullanırsınız.
Folx - Windowstaki IDM alternatifi gibi düşünebilirsiniz, bir indirme istemcisi kısaca ayrıca torrent uzantılarını da indirmeyi destekliyor.
Nova - Notepad++ Alternatifi gibi düşünebilirsiniz, metin editörü yani çeşitli diller için syntaxlarda var, offline olarak kod yazıyorsanız işinize yarayabilir.
iStat Menus - Msi Afterburner programının menü çubuğuna eklenmişi gibi düşünebilirsiniz. Mac ile ilgili bütün sensör verilerini menü çubuğunda görebilirsiniz, Sizin bilgisayara yüklü Sensei programının menü bar hali gibi düşünebilirsiniz.
Tuxera Disk Manager veya Paragon NTFS for Mac - NTFS disklere yazma izni kazandırır, FUSE üzerinden ücretsiz olarakta yapabilirsiniz ama ben Tuxerayı kullanmayı tercih ediyorum.

CleanShot 2023-03-30 at 15.10.43@2x.png

Bu benim uygulama listem arasından kafana uyan bişey varsa sorabilirsin açıklarım.

En önemlisi saydıklarımın çoğu ücretli uygulamalar ama diyorsan ki ben bireysel lisanslara bu kadar para veremem, abonelik gibi bişey olsa ya. Setapp | The best apps for Mac in one suite bu linki incele.

5- O ekran renk profilleri yapacağın işin çıktısı düzgün olsun diye var ama ben şahsi kullanımımda, renklerin keskinliğine ve yoğunluğuna önem veriyorum. Rec. ITU-R BT.709-5 bunu dene pişman etmez.

Geri
Yukarı