MAC OS X Boot Hatası

mulugol

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar...

Az önce MAC OS X Mavericks kurdum laptopuma. Sürüm 10.9.4

Lenovo Ideapad Y530
Core 2 Duo P8400 2.26 GHz
nVidia GeForce 9500M G
3 GB RAM

Kurulum sorunsuz(!) bir şekilde tamamlandı. Sistem açıldı. Ancak bir sıkıntı var:

Flash bellek takılı iken açıldığında "CLOVER" diye bir menü geliyor ki bu menü en başta kurulumu yaparken ilk gelen menü. Buradan "Boot MAC OS X from MAC" seçince sistem açılıyor.

Ancak açılışta kurulumu yaptığım flash bellek takılı değilse aşağıdaki hatayı veriyor:

"Broadcom UNDI PXE-2.1 v10.7.5
PXE-E61: Media test failurei check cable
PXE-M0F: Exiting Broadcom PXE ROM.
Boot Failure
Press any key to continue"

Sanki kurulum yapılmış, ancak sisteme hard diskten boot etmesi tanımlanmamış gibi bir durum var. "CLOVER" dan EXIT diyerek çıkınca bilgisayarın SETUP'ı gibi bir menü geliyor. Buradan Boot ayarlarından HD'yi başa çekiyorum, ancak yine de flashtan boot etmeye çalışıyor.

Şimdiden teşekkürler...

Gerekli açıklama Recep Baltaş'ın paylaştığı videolarda mevcuttur. Ama özetlemek gerekirse; Clover Configurator programını indiriyorsunuz. Usb üzerinden boot edip Mavericks sistemini açacaksınız. Programdan hardisk sistemini mount edip usbdeki clover dizinini hardiske atacaksınız. Ancak Videoları izleyip gerekli adımları yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yukardaki videoda 32.00 - 37.00 arasını izlerseniz anlatıklarım daha anlaşılır gelir size.

Son düzenleme:
Clover Configurator programını indirdim. Ancak açtığımda gelen ekran videodakinden çok farklı. "Mount EFI" tıkladığımda seçenek gelmiyor.

"Open Partition"
"Check Partition"
"Mount EFI Partition"

seçenekleri var. Burada tekrar "Mount EFI Partition"a tıklayınca onay için şifre istiyor. Girdikten sonra herhangi bir seçenek gelmiyor. Videoda "disk0s2" gibi 2 seçenek var, ama bende yok. Direk olarak flash belleği açıyor galiba. Hard diski Mount etmeyi beceremedim (bulamadım).

Flash belleği çıkarıp deneyin. Ya da Finder menüsü Tercihler sekmesinden Hardiskleri de masaüsütünde göstermesi için tik işareti koyun. En önemlisi hardiskiniz uefi bölümünün olduğundan emin olun.

Masaüstü göstermesi zaten açık. Flash belleği çıkardım. Bu sefer masaüstüne hiç EFI gelmedi. Hard diskin UEFI bölümünün olduğunu nasıl anlarım?

Bilgisayarıma sağ tıklayıp Yönete tıklayın. Çıkan menüden Disk yönetimi sekmesini tıkladıktan sonra açılan listede EFI isminde bir bölüm olması gerekir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı